Wywiad z Katarzyną Mikołajczyk, właścicielką Km Estate Med

O zabiegach polecanych jesienią i zimą, wizycie u fizjoterapeuty i o tym dlaczego warto się do niego wybrać oraz o zasadach korzystania z usług gabinetu w dobie koronawirusa opowiada właścicielka Km Estate Med Katarzyna Mikołajczyk. 

fot. Natalia Łuczak, na zdj. Katarzyna Mikołajczyk, Km Estate Med, www.kmestatemed.pl
1. Zimowa aura nie sprzyja dobremu nastrojowi. Jest mroźnie, wietrznie i szybko robi się̨ ciemno, co niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Również konieczność przestrzegania obostrzeń, zachowania dystansu i rezygnacji ze zbiorowych rozrywek sprawia, że jesteśmy przybici i mamy znacznie mniej energii. Jakie zabiegi poleca Pani na poprawę̨ nastroju i samopoczucia?

Jesień i zima to dobry czas na bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne, takie jak kwasy czy mikrodermabrazja. Po ich wykonaniu należy unikać słońca, by nie doszło do przebarwień, co jest łatwiejsze przy aktualnej pogodzie. Oba te zabiegi można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Jako ekspert kosmetyki profesjonalnej prowadzę szkolenia kosmetyczne dla profesjonalistów oraz osób prywatnych o tej tematyce – obejmują one między innymi obsługę nowoczesnych urządzeń (mikrodermabrazja diamentowa). W okresie zimowym szczególnie polecam również wszelkiego rodzaju zabiegi, które można wykonać samodzielnie w domu. Mogą to być np. nawilżające maski na twarz. Jeśli miałabym zarekomendować konkretny typ produktu, polecam maski w kremie – sama ich używam, ponieważ mam cerę mieszaną ze skłonnością do wysuszania. Dają one bardzo dobre nawilżenie, ale trzeba pamiętać, by nanieść je również na szyję oraz dekolt. Same zabiegi kosmetyczne to jednak za mało. By nasze samopoczucie w zimową aurę było lepsze, powinniśmy zadbać również o odpowiednią dietę, właściwą ilość snu oraz o niezbędną dawkę ruchu. W obecnej sytuacji jest to utrudnione, ponieważ siłownie są zamknięte, ale również ćwiczenia domowe czy aktywność na świeżym powietrzu to dobry pomysł. Ja np. od lat ćwiczę jogę. Pozwala mi to zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, ponadto ćwiczenia poprawiają moje samopoczucie i działają na mnie również duchowo.

2. Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty? Jakie objawy powinny być dla nas sygnałem, że warto skorzystać z takiej wizyty? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Do fizjoterapeuty powinniśmy udać się w momencie, gdy odczuwamy dolegliwości bólowe, a wszelkie domowe sposoby czy doraźne leki przeciwbólowe nie pomagają. Fizjoterapeuta będzie pomocny również po wszelkich urazach, naciągnięciach, przeciążeniach oraz wypadkach. W tych sytuacjach najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza ortopedy – zwykle to on, po przeprowadzeniu badania lekarskiego, rekomenduje wizytę u fizjoterapeuty lub nawet zleca cały cykl rehabilitacji. Oczywiście istnieją również przeciwskazania do rozpoczęcia fizjoterapii. Zaliczyć można do nich między innymi choroby nowotworowe, problemy z ciśnieniem, gorączkę, utrzymujący się ból o niezdiagnozowanym podłożu czy obrzęki stawów. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym przed wizytą u fizjoterapeuty.

3. O czym należy pamiętać przed wizytą u fizjoterapeuty?

Idąc na pierwszą wizytę do fizjoterapeuty warto zabrać ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną, badania typu RTG, TK, rezonans, aktualne badania z krwi, wypisy ze szpitali po przebytych operacjach, urazach itp., a także posiadane zalecenia lekarskie oraz wykaz przyjmowanych na stałe leków. Trzeba zaznaczyć, że każdy fizjoterapeuta zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem na pierwszej wizycie. Podobny wywiad przeprowadza się również przed masażem. Jest to bardzo ważne, ponieważ niedopilnowanie wywiadu i wykluczenia przeciwwskazań może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. Było tak np. w przypadku Kamili Skolimowskiej, polskiej lekkoatletki, gdzie przyczyną śmierci okazał się zator tętnicy płucnej. Udając się na wizytę do fizjoterapeuty trzeba ponadto pamiętać o wygodnym ubraniu, które nie będzie krępowało ruchów. Trzeba również mieć na uwadze, że fizjoterapeuta czasem może poprosić o ściągnięcie koszulki czy spodni, celem ogólnej oceny stanu pacjenta.

4. Zajmuje się̨ Pani regeneracją w sporcie. Proszę̨ opowiedzieć́, na czym ona polega i kto najczęściej z niej korzysta?

Mój gabinet masażu i fizjoterapii często odwiedzają sportowcy. Są to głównie piłkarze oraz zawodnicy MMA. Takim osobom najczęściej wykonuję masaże sportowe, a także zabiegi terapeutyczne, gdy jest taka potrzeba. To tego typu zabiegów zaliczyć można kinesiotaping oraz terapię sucho-igłową. Często mój gabinet odwiedzają również osoby, które uprawiają sport amatorsko. Są to osoby biegające, grające w piłkę nożną, a także uprawiające na własną rękę inne ćwiczenia ruchowe. Gdy nie wykonają rozgrzewki lub wykonają ją nieprawidłowo, dochodzi do różnego rodzaju kontuzji, naciągnięć i wypadków – wówczas pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna.

5. Gdzie znajduje się Pani gabinet, czy można korzystać z jego usług w tym trudnym okresie objętym obostrzeniami, a jeśli tak, jak odbywa się wizyta?

Mój gabinet masażu i fizjoterapii znajduje się w Katowicach na ul. Barbary 21. Posiadam ponadto grono stałych pacjentów, do których dojeżdżam samodzielnie. Są to osoby, które nie są w stanie dojechać do gabinetu z racji przebytych lub trwających chorób, takich jak np. wylew, udar czy stwardnienie rozsiane. Wymagają one całego cyklu rehabilitacji oraz masażu, by usprawnić funkcjonowanie po przebytej chorobie, zredukować ból i skurcze i usprawnić czynności życiowe.

Mój gabinet jest zarejestrowany jako działalność fizjoterapeutyczna, więc zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia, wróciłam do pracy z Pacjentami w maju bieżącego roku. Oczywiście wymaga to ścisłego przestrzegania reżimu sanitarnego – konieczne są maseczki, dezynfekcja rąk i powierzchni, dezynfekcja pomieszczenia oraz uzupełnienie przez Pacjenta obowiązkowej ankiety epidemiologicznej. Zdrowie moich Pacjentów jest dla mnie najważniejsze, dlatego w moim gabinecie zachowane są wszelkie niezbędne środki ostrożności.

 

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "Wywiad z Katarzyną Mikołajczyk, właścicielką Km Estate Med"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress