Ćwiczysz? Zadbaj o nawodnienie organizmu i elektrolity

Woda jest niezbędna organizmowi do jego prawidłowego funkcjonowania. Wie o tym każdy, kto choć raz doświadczył skutków odwodnienia. O właściwe nawodnienie organizmu powinny zadbać przede wszystkim osoby aktywne. Czy wiesz dlaczego?

Woda bierze udział niemal we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. To ona jest podstawowym budulcem komórek, to ona katalizuje liczne przemiany i to w niej rozpuszczają się witaminy i mikroelementy. Każdy człowiek powinien więc zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ to zagwarantuje mu zdrowie i pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Dodatkowa porcja wody jest przewidziana dla osób uprawiających sport – w ich przypadku skutki odwodnienia mogą być bowiem wyjątkowo uciążliwe.

Woda w organizmie człowieka

Można stwierdzić, że woda jest podstawowym budulcem organizmu człowieka, ponieważ stanowi aż 60-70% masy ciała, co oznacza, że jest składnikiem niemal każdej komórki organizmu. Właśnie dlatego jej brak może być tragiczny w skutkach. Trzeba wiedzieć, że podstawowym źródłem wody w diecie są napoje. Ich rodzaj i ilość musi być uzależniona od składu jadłospisu, nawyków żywieniowych, czynników kulturowych, upodobań kulinarnych, warunków klimatycznych i poziomu aktywności fizycznej. W pożywieniu dostarczamy organizmowi od 500 do 900 ml H2O na dobę. Dodatkowo dietetycy zalecają picie co najmniej 1500 ml wody dziennie. Ta ilość dotyczy osób o umiarkowanej aktywności fizycznej. Sportowcy i wszyscy ci, którzy ćwiczą regularnie są narażeni na większą utratę wody, dlatego powinni zadbać o zwiększoną podaż wody (od 2000 ml na dobę). Pamiętajmy, że woda w organizmie pochodzi także z przemian w nim zachodzących. W wyniku przemian metabolicznych ciało człowieka zyskuje około 200-300 ml H2O dziennie. Woda powstaje podczas rozkładu podstawowych składników odżywczych takich jak białka, tłuszcze i węglowodany.

Bilans wody w organizmie

Bilans wody w organizmie powinien być zerowy, o oznacza, że zawartość H2O w organizmie dorosłego człowieka musi być stale utrzymywana na określonym poziomie. Trzeba wiedzieć, że ujemny bilans może być szkodliwy dla zdrowia. Bilans dodatki pojawia się natomiast wyłącznie u kobiet spodziewających się dziecka. Nadmiar wody w organizmie można także zaobserwować w fazie wzrostu człowieka. Straty H2O w organizmie mają charakter ciągły, dlatego musi być ona nieustannie uzupełniania. Utrata wody następuje przede wszystkim przez nerki, ale jej spora część jest wydalana z organizmu również pozanerkowo. Odbywa się to głównie przez skórę, czyli wraz z potem. Pewna część wody jest także wydalana przez drogi oddechowe. Straty H2O są uzależnione od wieku, dziennego spożycia płynów, poziomu aktywności fizycznej i warunków klimatycznych. Nietrudno się domyślić, że osobami najbardziej narażonymi na wydalanie dużych ilości wody są osoby uprawiające sport. W czasie ćwiczeń, wraz z potem, pozbywają się solidnej porcji H2O.

Dziennie zapotrzebowanie na wodę

W 2010 roku Europejska Agencja do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority) opublikowała raport, który zawierał norm i zalecenia spożycia wody. Specjaliści radzą, by kobiety dostarczały organizmowi 2000 ml wody na dobę, mężczyźni powinni zaś zadbać o to, by każdego dnia wypijać 2500 ml płynów dziennie. To absolutne minimum niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomniane dane są wyłącznie zaleceniem dietetyków i lekarzy. Trudno na ich podstawie określić dokładne zapotrzebowanie na wodę. Istnieje jednak inny sposób określania zapotrzebowania na wodę. Jest nim analiza energetyczna całodziennej racji pokarmowej. Naukowcy zalecają, by na każdą 1kcal spożytego pokarmu dostarczać około 1ml wody, co oznacza, że w przypadku diety 2000kcal niezbędne jest spożycie około 2l wody. Badacze uważają, że przy diecie wynoszącej 3000kcal na dobę należy dostarczać organizmowi około 1500-2000ml wody w pokarmach stałych oraz 1500-2000ml pod postacią płynów. Dobrym źródłem H2O są warzywa (niektóre z nich zawierają nawet 95% wody), owoce oraz mleko, napoje mleczne, koktajle i zupy. Pamiętajmy, że osoby, które regularnie bywają na siłowni mogą skorzystać ze specjalnych pomiarów pod okiem trenera. W czasie badania warto sprawdzić poziom nawodnienia organizmu – pozwoli to na szybką reakcję w przypadku odwodnienia. W przypadku nadmiernej utraty płynów z organizmu warto sięgnąć po preparat taki jak, np. Dicoflor Elektrolity (dowiedz się więcej o Dicoflor Elektrolity http://www.dicoflor.pl/pl/produkty/dicoflor-elektrolity/), który pozwoli zatrzymać więcej wody w organizmie i wspomoże funkcje w nim zachodzące.

Woda w diecie osoby aktywnej fizycznej

Osoby aktywne fizyczne powinny uzupełniać wodę w ilości 500ml na każde 30 minut ćwiczeń. Jeśli więc aktywność trwa 2-3 godzinny dziennie, warto zastąpić wodę mineralną specjalnymi napojami o szczególnym składzie węglowodanowo-mineralnym. W przypadku dłuższych treningów (4-6 godzin dziennie) specjaliści zalecają zwiększenie podaży płynów nawet do 5000-6000ml na dobę. Warto zwrócić też uwagę na temperaturę spożywanej wody. Płyny powinny mieć 15-22 stopnie – dzięki temu będą lepiej wchłaniane i przyswajane przez organizm.

Niedobór wody jest niezwykle niebezpieczny dla organizmu, ponieważ hamuje większość procesów w nim zachodzących oraz uniemożliwia wydalanie toksyn. Każdy człowiek powinien więc zadbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie uczuleni na picie wody i napojów muszą być osoby fizyczne, które w trakcie treningu tracą znacznie więcej H2O niż osoby nieuprawiające sportu.

Polub i udostępnij:

1 Komentarz do "Ćwiczysz? Zadbaj o nawodnienie organizmu i elektrolity"

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress