5 sposobów na refluks i zgagę

Zgaga to promieniujące w stronę gardła uczucie palenia za mostkiem. Jest jednym z objawów występujących w chorobie refluksowej przełyku tzw. refluksie. Ponadto charakterystyczna dla tego schorzenia jest również regurgitacja, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Przez to przy okazji pojawia się kwaśne odbijanie, a także bóle brzucha. Jednak istnieją sposoby, by skutecznie pozbyć się tych dolegliwości.

Leki zobojętniające kwas żołądkowy

Jednym z najpopularniejszych sposobów zwalczania zgagi i refluksu jest stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy. Dostępne są one na ogół bez recepty i w aptekach spotyka się zazwyczaj ich dwa rodzaje. Pierwsze bazują na połączeniu węglanu wapnia z węglanem magnezu np. tabletki Rennie. Środki te łagodzą dolegliwości bólowe oraz działają osłaniająco na błonę śluzową przełyku.

Drugi rodzaj tego typu medykamentów zawiera wodorowęglan sodu np. tabletki Alugastrin czy Ranigast. Środki te łagodzą dolegliwości bólowe oraz działają osłaniająco na błonę śluzową przełyku. Leki zobojętniające kwas żołądkowy dostępne są m.in. na platformie liki24.pl. To witryna, która oferuje produkty sponad 1000 polskich aptek, a więc w jej katalogu można znaleźć znacznie więcej środków, które stosuje się w leczeniu refluksu.

Inhibitory pompy protonowej (IPP) na refluks i zgagę

Na liki24.pl online dostępna jest także inna grupa leków stosowanych w chorobie refluksowej przełyku – inhibitory pompy protonowej:

 • omeprazol – substancja działająca już po 60 minutach, utrzymująca się do nawet 72 godzin, zmniejszająca ilość kwasu solnego w żołądku, dostępna bez recepty np. jako Bioprazol.
 • pantoprazol – blokujący enzym wytwarzający kwas żołądkowy, dostępny bez recepty np. tabletki dojelitowe Anesteloc Max.
 • lanzoprazol – substancja ta działa podobnie, jak poprzednie, jednak leki na niej bazujące dostępne są na receptę i stosuje się je również w innych schorzeniach, w których występuje zgaga i regurgitacja np. w zapaleniu przełyku, chorobie wrzodowej dwunastnicy czy zakażeniu wywołanym przez bakterię Helicobacter pylori np. kapsułki Lanzul.
 • esomeprazol – to IPP stosowany w chorobie refluksowej żołądka oraz wrzodach żołądka lub dwunastnicy ze współistniejącym zakażeniem, również dostępny na receptę np. kapsułki dojelitowe Helides.
 • dekslanzoprazol – stosowany u dorosłych, u których konieczne jest długotrwałe zahamowanie wydzielania kwasu solnego, to IPP na receptę dostępny w postaci kapsułek Dexilant.
 • rabeprazol zwiększa pH w przełyku, hamując wydzielanie kwasu solnego w ciągu doby do nawet 80 proc., to IPP dostępny na receptę w postaci tabletek dojelitowych Zulbex.

Leki ziołowe na zgagę

Innymi preparatami, po które często sięgają osoby zmagające się z lekką zgagą czy odbijaniem, są leki ziołowe. Zaleca się je na ogół, gdy objawy pojawiają się w związku z problemami żołądkowo-jelitowymi po zjedzeniu ciężkich potraw, ale również po wypiciu alkoholu. Są to preparaty oparte na kompleksowych połączeniach ziół i różnych roślin np. tabletki Travisto czy Sylimarol.

Imbir na zgagę

Zgaga to również częsta dolegliwość towarzysząca kobietom w ciąży. Na ogół nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Przyszłe mamy powinny ograniczać przyjmowanie jakichkolwiek leków, jednak są dostępne różne preparaty na zgagę, które mogą stosować ciężarne. Niemniej w każdym wypadku taka decyzja powinna być skonsultowana z lekarzem.

Kobiety w ciąży powinny zatem radzić sobie naturalnymi sposobami m.in. zmianą nawyków żywieniowych. Niemniej skutecznym naturalnym sposobem na zgagę często okazuje się zastosowanie w kuchni imbiru, a także picie naparów z imbiru. Z tego rozwiązania nie powinny jednak korzystać ciężarne z nadciśnieniem.

Zmiana sposobu snu

Odpowiednia pozycja podczas snu też ma istotne znaczenie w zwalczaniu zgagi i niwelowaniu dolegliwości w chorobie refluksowej przełyku. Skutecznym rozwiązaniem jest układanie głowy na lekkiej pochyłości uniesionej o ok. 15-20 cm. Sprawdzi się do tego np. poduszka ortopedyczna z pianki. Taka praktyka sprzyja lepszemu oczyszczaniu przełyku.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "5 sposobów na refluks i zgagę"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress