Dlaczego warto odwiedzić Zaporę Solińską?

W Bieszczadach, niedaleko miejscowości Solina, znajduje się znane w całym kraju Jezioro Solińskie. Jezioro jest zbiornikiem zaporowym, licznie odwiedzanym przez turystów z całego kraju. Jego powierzchnia wynosi dwadzieścia dwa kilometry kwadratowe. Jest największym w Polsce akwenem o pojemności czterystu siedemdziesięciu dwóch milionów metrów sześciennych! Betonowa, wysoka na osiemdziesiąt dwa metry i długa na sześćset sześćdziesiąt cztery metry zapora przyciąga rzesze ludzi. W czym tkwi jej sekret?

P1010114-1024x768

Zapora jest największą w Polsce budowlą hydroteczniczną, która do użytku oddano w tysiąć dziewięćset szęśćdziesiątym ósmym roku. Kryje w sobie wiele korytarzy, które można zwiedzać wraz z odpowiednio przygotowanym do tego przewodnikiem zakładowym. Samo przebywanie w betonowych tunelach jest już bardzo ciekawym przeżyciem. Murowane, okablowane ściany przypominać mogą widok niczym z horrorów, co dodatkowo przyciąga do niej turystów. Każdy chyba marzy o zdjęciu na tle długich korytarzy zapory.

U stóp budynku znajduje się elektrownia, w której pracują aż cztery turbiny Francisa osiągające ponad dwieście dwadzieścia MW mocy. Szeroko rozwinięta linia przegowa obfituje w liczne obiekty turystyczne i bazy noclegowe. Na Jeziorze Solińskim w wyznaczonych do tego miejscach istnieje możliwość kąpieli, oraz uprawiania sportów wodnych. Ważnym jest, by korzystać z akwenu wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Wiatr na jego powierzchni bywa równie zmienny i przede wszystkim niebezpieczny, jak i kryjące wiele elementów dno.

Isnieje oczywiście możliwość wejścia na szczyt zapory, skąd rozciąga się cudowny widok. Z jednej strony betonowej ściany widzimy rozległe jezioro, zaś gdy wychylimy głowę w drugą stronę i spojrzymy w dół- rozciąga się przed nami kilkadziesiąt metrów betonu, który działa na wyobraźnię. Czasem również negatywne, ponieważ dochodziło już do wielu przypadków, kiedy właśnie w tym miejscu zdesperowani turyści próbowali odebrać sobie życie skacząc z zapory.

Przy jednej z takich prób, ochronie w ostatnim momencie udało się złapać skaczącą, młodą kobietę za włosy- tym samym uratowali jej życie. Oczywiście cały teren zapory obfituje w naprawdę licznie zainstalowane kamery. To własnie monitoring pozwolił prokuratorom w wielu sprawach zrozumieć, co tak naprawdę stało się na jej szczycie. W przypadku samobójstw- można było wykluczyć więc nieszczęśliwy wypadek, czy udział osób trzecich w zdarzeniu.

Wyprawa na Zaporę Solińską z pewnością jest niezapomnianą i niesamowitą przygodą. Uświadamiamy sobie jak ogromnym żywiołem jest woda i jak potężną posiada ona moc. Widok ze szczytu zapamiętamy zapewne do końca życia. To jedno z takich miejsc, które naprawdę koniecznie trzeba zobaczyć.

Przyjemność nie jest kosztowna, bowiem w przypadku osób indywidualnych jest to jedynie czternaście złotych w przypadku osoby dorosłych, zaś dzieci do szesnastego roku życia za przyjemność zapłacą jedynie dziesięć złotych. To naprawdę śmiesznie niska cena, w zamian za odczucia jakich doświadczymy na miejscu.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,2Score

9,2

Brak komentarzy do "Dlaczego warto odwiedzić Zaporę Solińską?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress