Pielęgnacja skóry odwodnionej

Skóra odwodniona wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. Jeśli nie zadbasz o nią, będzie mało elastyczna, cienka, poszarzała, nieprzyjemnie napięta. Zaczną pojawiać się na niej zmarszczki i niedoskonałości. Jak zadbać o odwodnioną skórę? Przede wszystkim dobierz dla niej krem intensywnie nawilżający.

pielęgnacja skóry odwodnionej

Odwodnienie skóry może nastąpić na skutek niewłaściwej pielęgnacji, zmian hormonalnych, niektórych terapii leczniczych, złych nawyków (np. palenie papierosów) czy działania niekorzystnych czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, wiatr, mróz, suche powietrze, a także klimatyzacja w pomieszczeniach). Aby odzyskała dawną elastyczność, blask i młodość, trzeba ją nawilżyć. Skuteczne nawilżanie nie jest jednak takie proste. Krem intensywnie nawilżający musi mieć zdolność wiązania wody w skórze, aby zamierzony efekt był długotrwały. Kosmetyki powinny także zregenerować uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, który w sposób naturalny zapobiega nadmiernej utracie wody.

Krem intensywnie nawilżający dla skóry odwodnionej

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Błędne jest stwierdzenie, że osoby o skórze tłustej, mieszanej, trądzikowej, nie powinny stosować kremów nawilżających. Wręcz przeciwnie – utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry wzmacnia efektywność kuracji przeciwtrądzikowych, natomiast skóra odwodniona jest znacznie bardziej skłonna do niedoskonałości niż skóra prawidłowo nawilżona. Skóra, która utraciła znaczną ilość wody, potrzebuje jednak szczególnej troski i nie tylko nawilżenia, ale i regeneracji, dzięki której naskórek nie będzie szybko wytracał dostarczanej mu wody. Pamiętajmy też, że z wiekiem skóra naturalnie staje się coraz cieńsza i łatwiej traci wodę – im skóra dojrzalsza, tym większej dawki nawilżenia potrzebuje.

Krem intensywnie nawilżający przeznaczony dla skóry odwodnionej musi zawierać koniecznie odpowiednią dawkę substancji, która ma zdolność wiązania wody w naskórku. W przeciwnym razie nawet silnie nawilżający preparat nie przyniesie długotrwałego efektu – a o taki przecież chodzi. Niezbędna jest także regeneracja skóry – skóra odwodniona ma bowiem uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, który w sposób naturalny ogranicza proces utraty wody.

Skóra skłonna do szybkiej utraty wody potrzebuje substancji nawilżających, które będą działały na powierzchni naskórka i ograniczą proces parowania. Właściwości wiążące wodę przy powierzchni naskórka posiada m.in. kwas hialuronowy, zawarty w kremie Hyalurogel marki Mixa. Ponieważ kwas hialuronowy potrafi wiązać 1000 razy więcej wody niż sam waży, krem utrzymuje skórę prawidłowo nawilżoną przez 24 godziny. Jednocześnie kosmetyk nie pozostawia na powierzchni skóry tłustej warstwy, co mogłoby być przeciwwskazaniem do stosowania np. w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Do innych substancji działających w podobny sposób przy powierzchni naskórka należą np. aloes, kolagen czy sorbitol.

Jeśli twoja cera już jest szorstka, nieprzyjemnie wysuszona, utraciła gładkość, oznacza to, że jest silnie odwodniona. Wówczas szukaj w kremach takich substancji jak gliceryna, kwasy AHA, mocznik, kwas moczowy, pantenol, mleczan sodu czy aminokwasy. Składniki te wnikają w głąb skóry. Ich niewielkie cząsteczki znakomicie wiążą i transportują wodę. Pamiętaj jednak, że tego typu krem jest ratunkiem dla skóry, a nie preparatem do codziennego stosowania. Zbyt częste używanie kremów z wysokim stężeniem wymienionych składników może doprowadzić do efektu odwrotnego do zamierzonego, gdyż substancje wiążące wodę zaczną ją odciągać z głębokich warstw skóry.

Nie zapomnij o składnikach, które „naprawią” płaszcz hydrolipidowy. Zabieg ten przywróci skórze blask i elastyczność i dodatkowo zapobiegnie nadmiernej utracie wody. Do tego typu składników należą przede wszystkim ceramidy, które zwiększają zdolność komórek skóry do wiązania wody oraz zmiękczają i uelastyczniają skórę.

Czego unikać?

Unikaj nadmiernej ekspozycji słonecznej – zadbaj o kremy z filtrem. Nie używaj też kosmetyków silnie wysuszających skórę, kosmetyków na bazie alkoholu czy składników, które mogłyby podrażnić skórę. Nie stosuj za często peelingów mechanicznych czy maseczek złuszczających. Chroń się przed niekorzystnym działaniem wiatru, mrozu oraz suchego powietrza (zimą – ogrzewanie, latem – klimatyzacja). Latem noś przy sobie wodę termalną w sprayu, zimą przyda się krem ochronny dedykowany tej właśnie porze roku. Unikaj także odwodnienia organizmu – pij przynajmniej 2 litry wody dziennie!

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

Brak komentarzy do "Pielęgnacja skóry odwodnionej"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress