Pica- Co to jest pica i jakie są jego rodzaje?

Mówi się, że o wielu jeszcze rzeczach nie śniło sie nawet filozofom i chociaż wielu z nas wydaje się, że o życiu i ludziach wiemy już wszystko, to nasz dzisiejszy artykuł z pewnością zaskoczy niejedeną z Was. Dlaczego? Poruszę temat pica, czyli zaburzenia łaknienia. Nie są to jednak tradycyjne problemy żywieniowe, typu anoreksja czy bulimia, o których słyszał już cały świat.

Silly-Walk-monty-python-13514283-1280-800

Pica (czyli spaczone łaknienie)- to zaburzenie łaknienia i apetytu, polegające na zjadaniu rzeczy, które niekoniecznie są do tego przeznaczone, oraz na nieposkromionym apetycie na rzeczy, które tylko częściowo są jedzeniem (jak na przykład mąka, czy surowe ziemniaki).  Jak rozpoznać takie zaburzenie? Musi ono trwać minimum miesiąc i być nieadekwatne do wieku osoby, któera zachowuje się dziwnie. Te problemy żywieniowe dotyczą ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej kobiet w ciąży, oraz małych dzieci- szczególnie tych, których rozwój jest nieco opóźniony. Spaczone łaknienie może być jednym z objawów cięższych chorób  organicznych mózgu, oraz histerii (silne zaburzenie nerwicowe). Pica w ekstremalnych i skrajnych sytuacjach uznawana jest nie tyle za zaburzenie, co i za dolegliwość medyczną wymagającą leczenia.

Pica- rodzaje i przykłady.

 • mukofagia– to przypadłość polegająca na nałogowym dłubaniu w nosie, oraz późniejszym zjadaniu wydzielin z nosa. Czyli mówiąc wprost to nic innego jak dłubanie w nosie i zjadanie tego, co uda nam się z niego wyciągnąć. Problem dotyczy głównie małych dzieci, jednak wielu dorosłych również się z nim boryka. Czy ma to konsekwencje zdrowotne? Główną konsekwencją może być podrażniona śluzówka nosa, a później krwawienie z powodu zadrapań. Samo zjadanie wydzielin z nosa, wiąże się z przyjmowaniem sporej ilości kurzu, więc jest ogromnym testem odporności dla naszego organizmu.
 • ksylofagia- czyli zjadanie drewna. Choć brzmi to absrdalnie, zdarzają się również takie natręctwa. Nie mówi się od razu o zjadaniu pnia drzewa, zazwyczaj są to jednak zapałki.
 • urofagia- to wypijanie własnego moczu. Na świecie żyje wiele osób wierzących, że wypijanie własnego moczu może pozytywnie odbić się na stanie zdrowia.
 • trichofagia- polega na zjadaniu włosów, czy wełny. Ten zespół natręctw dotyczy wielu osób, które podgryzają i konsumują końcówki swoich włosów.
 • aerofagia- polega na maniakalnym połykaniu powietrza, co doprowadzić ma do obicia. To problemy żywieniowe często spotykane u osób zmagających się z nerwicą.
 • Skrajne przykłady pica, to koprofagia (zjadanie kału), emitofagia (zjadanie wymiocin), hematofagia (wypijanie krwi), czy autokanibalizm (czyli zjadanie własnych części ciała).
Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Pica- Co to jest pica i jakie są jego rodzaje?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress