Z jakiego powodu ceny prądu rosną?

Domowe oświetlenie stanowi jedną z najważniejszych instalacji w każdym budynku mieszkalnym i nie tylko. Wręcz nie da się bez niego funkcjonować. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy nieustanny wzrost cen energii elektrycznej. Z czego on wynika i jak się przed nim bronić? Poniżej wyjaśniamy wszystkie powody oraz pokazujemy sposoby na wprowadzenie znaczących oszczędności, które pomogą poprawić sytuację rodzinnego budżetu.

Dlaczego prąd jest coraz droższy? Podstawowe przyczyny ostatnich podwyżek

Ceny energii elektrycznej idą w górę. Niestety raczej jest to sytuacja, do której musimy się przyzwyczaić. Wpływa na nią wiele ważnych czynników.

Zmiany na rynku energetycznym rozpoczęły się już w połowie 2018, gdy pojawiły się dość zdecydowane ruchu na Giełdach Energetyczny. Pierwsze podwyżki prądu dla polskich końcowych odbiorców powinny były się pojawić już wtedy. Wówczas jednak zadziałały czynniki polityczne. Ówczesny rząd podjął bowiem decyzję o zamrożeniu stawek za energię dla indywidualnych klientów. Dostawcy otrzymali w zamian dopłaty, aby do końca 2019 roku utrzymać ceny na tym samym poziomie.

Stałe stawki to już jednak melodia przeszłości. Pod koniec ubiegłego roku najwięksi sprzedawcy prądu złożyli wnioski o wprowadzenie podwyżek. Z tego też powodu ceny od nowego roku zaczęły rosnąć. O stabilnych wartościach musimy niestety zapomnieć.

Drugim powodem o równie kluczowym znaczeniu są kwestie ekologiczne. Unia Europejska dąży do uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku. Aby ją osiągnąć, wprowadza szeroki wachlarz ograniczeń w kwestii emisji dwutlenku węgla. Państwa, które nie przestawiają się na czysty prąd z odnawialnych źródeł energii w odpowiednim tempie są zmuszane do ponoszenia opłat za prawa do emisji CO2. Nasza energetyka niestety wciąż opiera się głównie na węglu kamiennym i przestarzałych elektrowniach. W tym kryje się kolejny element podnoszenia cen energii.

Równocześnie nasze państwo szuka sposobu na modernizację istniejących bloków energetycznych oraz budowanie nowych elektrowni. Aby to osiągnąć, do rachunków za prąd od przyszłego roku będzie doliczana tak zwana opłata mocowa. Pieniądze te mają być właśnie przeznaczane na zmiany w polskiej energetyce. Czy i kiedy doprowadzą do poprawy sytuacji? Czas pokaże.

Jak obniżyć już teraz wysokość rachunków za prąd?

Energia elektryczna jest niezbędna, aby oświetlać domowe wnętrza. Dlatego optymalizacja wykorzystania prądu w przypadku wszystkich domowych punktów świetlnych może przynieść znaczące oszczędności w rachunkach.

Co zatem warto zrobić? Przede wszystkim powinniśmy wymienić źródła światła na energooszczędne żarówki LED. Znajdziemy je w sklepie https://azzardo.com.pl/. Jeszcze kilka lat temu produkty tego typu był bardzo drogie. Obecnie nie dość, że ich ceny znacząco spadły, to również możliwości, które dają nowoczesne źródła światła LED, są zdecydowanie większe.

Przede wszystkim pobierają zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne żarówki, przy zachowaniu tego samego natężenia światła. Równocześnie są zdecydowanie bardziej długowieczne i bezawaryjne. W efekcie musimy je wymieniać zdecydowanie rzadziej, co przekłada się na kolejną oszczędność w budżecie.

Obniżenie poziomu rachunków udaje się także uzyskać dzięki wprowadzeniu systemu Smart House. Pozwala on na zdalne zarządzanie wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w domu, w tym oczywiście każdym punktem świetlnym. Sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie pozwala na włączanie i wyłączanie wszystkich lamp, zmniejszanie natężenia światła do żądanego poziomu oraz budowanie scen świetlnych i harmonogramów. Finalnie używamy oświetlenia tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne oraz w najlepszej formie, która odpowiada bieżącym potrzebom.

Na koniec warto zastanowić się jeszcze nad zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej, dzięki której produkujemy prąd za darmo. Panele wykonane z krzemu wraz z falownikiem pozwalają zmieniać energię słoneczną na elektryczną, do wykorzystania przy zasilaniu domowych lamp oraz innych urządzeń. Nadwyżkę energii można też przekazać do sieci, żeby odebrać ją w ramach bilansowania w późniejszym terminie. To sposób na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców oraz obniżenie kosztów domowego oświetlenia.

Oświetlenie – komfort i optymalne warunki za mniej

Ceny energii elektrycznej będą niestety iść w górę. Warto zatem znaleźć sposób na zoptymalizowanie rachunków w naszych domach. Wymiana urządzeń na nowoczesne źródła światła LED, lepsze sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi oraz wytwarzanie energii elektrycznej dzięki fotowoltaice mogą wymiernie pomóc w oszczędzaniu, przy zachowaniu optymalnego komfortu oświetleniowego. Takie zmiany wyjdą nam na pewno na dobre.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "Z jakiego powodu ceny prądu rosną?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress