Już niebawem wystawa fotografii „Modlitwa” Katarzyny Bajdy-Rusztowicz

Katarzyna Bajda-Rusztowicz, aka Flowing Swan – urodzona w 1983 r. w Puławach, a obecnie mieszkająca pod Krakowem, polska artystka fotografik specjalizująca się w portrecie, fotografii mody oraz akcie. Od dziecka wykazywała zdolności i zainteresowania plastyczne. Pasję zaszczepili w niej rodzice.

– Fotografia była w moim życiu gdzieś w tle od zawsze. Ze wczesnego dzieciństwa pamiętam czas, kiedy mój tata wywoływał w kuchni swoje zdjęcia, robione Zenitem, czarno-białe fotografie wyłaniające się w kuwetce z wodą. Patrzyłam na ten proces oczarowana, lubiłam mu towarzyszyć podczas Jego pracy. – przyznaje Katarzyna Bajda-Rusztowicz.

Jednak dopiero siedem lat temu zaczęła myśleć o fotografii jako swojej drodze twórczej. Na potrzeby własnych projektów często samodzielnie tworzy scenografie i elementy kostiumów, lubi łączyć ze sobą różne sposoby artystycznej ekspresji. Jej styl często bywa określany jako malarski lub baśniowy. Przeprowadziła kilka sesji zdjęciowych w kreacjach takich projektantów jak: Magdalena Carter, Lidia Sajdak, Piotr Pandyra, Magdalena Wilk-Dryło, Małgorzata Motas, Małgorzata Chara, czy Nika Danielska.

Modlitwa” jest jednym z najważniejszych dla artystki projektów autorskich. Składa się on z krótkometrażowego filmu oraz cyklu zdjęć, który pomyślany jest jako niezależny od filmu. Zdjęcia były realizowane zarówno w zabytkowych miejscach Krakowa, jak i w mrocznych ruinach pięknego niegdyś pałacu w Sławikowie. Andrzej Zagajewski i Hanka Wójciak specjalnie na potrzeby filmu stworzyli muzykę, która bardzo dobrze oddaje jego charakter. Do współpracy przy projekcie autorka zaprosiła wiele innych kreatywnych i utalentowanych osób, m.in. Emilię Metzel, która od lat specjalizuje się w animacji komputerowej. Anna Moryto, która zawodowo zajmuje się rekonstrukcją strojów historycznych wykonała m.in. replikę sukni z lat 30. XIX wieku. Bartosz Ciba zaprojektował i wykonał gustowną biżuterię. Za wygląd aktorów odpowiadali: Wojtek Kasprzak, Lena Zięba, Magda Moniczewska, Oskar Bachoń, Marta Żukowska i Katarzyna Świebodzińska.

Wpływ na scenariusz „Modlitwy” miały osobiste przemyślenia autorki oraz jej zamiłowanie do romantyzmu, stąd pojawiają się tu takie elementy jak kontakt ze światem pozazmysłowym, nieszczęśliwa miłość, wprowadzenie wątków baśniowych, fantastycznych, tajemniczość czy sama obecność Lucyfera – buntownika. Inspiracją był także romantyczny poemat „Demon” Michaiła Lermontowa, legendy oraz cmentarne posągi aniołów. Podobnie jak w dramacie „Faust” Goethego bardzo istotną rolę w fabule filmu odegrało lustro. To za jego pośrednictwem upadły anioł pokazuje głównej bohaterce pragnienia, które ona usiłuje zagłuszyć w sobie, jej drugą naturę. Adorowaną przez Demona Rozalię, w którą wcieliła się Joanna Panicz, dręczą sprzeczne emocje. Imię tej postaci nie jest przypadkowe, powstało od łacińskich słów rosa (róża) i lilium (lilia). Oba te kwiaty są wieloznacznymi symbolami w chrześcijaństwie. Czerwona róża jest symbolem modlitwy i umartwiania, a także męczeństwa. Natomiast biała lilia oznacza czystość duchową, dziewictwo i świętość, a także opatrzność bożą.

Wystawa tego cyklu fotografii będzie miała miejsce w Galerii Sztuki A1 (ul. Kanonicza 1) w Krakowie. Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 14 pażdziernika 2017, o godzinie 18:00. Wydarzeniami towarzyszącymi będzie premiera filmu „Modlitwa”, pokaz XIX-wiecznej mody przygotowany przez Annę Moryto oraz recital Hanki Wójciak przy akompaniamencie gitarzysty Jacka Długosza. Oprócz fotografii będzie wystawiona makieta realistycznych skrzydeł (rozpiętość ponad 3,5 m), która była częścią scenografii w tym projekcie. Mroczne skrzydła Lucyfera zostały zbudowane przez autorkę z pomocą jej męża i Elli Gajewskiej.

Tytuł: Katarzyna Bajda-Rusztowicz – wystawa fotografii „Modlitwa”
Wernisaż wystawy: sobota, 14.10.2017 r., godz. 18.00
Wydarzenia towarzyszące: premiera filmu „Modlitwa”, pokaz XIX-wiecznej mody
w rekonstrukcjach Anny Moryto, recital Hanki Wójciak
Czas trwania: 14.10 – 14.11.2017 r.
Miejsce: Galeria Sztuki A1, Kraków, ul. Kanonicza 1 (Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków)
Wstęp wolny

Linki:
Katarzyna Bajda-Rusztowicz: https://www.facebook.com/Flowing-Swan-168631316534527/
Anna Moryto: https://www.facebook.com/StrojeZPasja/
Hanka Wójciak: https://www.facebook.com/KapelaHankiWojciak/?pnref=lhc
wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1450636208362856/?active_tab=about

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "Już niebawem wystawa fotografii „Modlitwa” Katarzyny Bajdy-Rusztowicz"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress