Rozwój osobisty – czy umiem stawiać granice

Na czym polega stawianie granic? To dużo więcej niż umiejętność powiedzenia „nie”, zrobienie groźnej miny i użycie mocnego tonu wypowiedzi. Aby nauczyć się stawiać granice, powinniśmy wyjść od tematu asertywności, który niby wszystkim znany, najczęściej jest sprowadzany, do słowa „nie”. Asertywność to gotowość stawania we własnej obronie, otwarte bycie sobą, szacunek wobec siebie w każdej interakcji z drugim człowiekiem. To również łagodne przyjęcie zdania drugiej osoby, zwłaszcza gdy nie jest zgodne z naszym. Zdobycie umiejętności posługiwania się nią w codziennej komunikacji, daje bezcenny komfort i poprawę poczucia własnej wartości.

klinika odnowa gdansk

Ktoś może powiedzieć: „tak, jasne, jeśli będę mówił głośno to co naprawdę myślę, zostanę zupełnie sam”. Przyjrzyjmy się tej sprawie. Co daje wieczne ukrywanie własnych potrzeb i poglądów? W jaki sposób wzmacnia markowanie kogoś, kim się nie jest? Co zyskujesz udawaniem, że akceptujesz czyjeś zachowanie, choć tak naprawdę trudno Ci je znieść? Jak to wpływa na realizację Twoich życiowych celów? Jak przekłada się na poziom zadowolenia z siebie i radości z życia?

Wolność oznacza odpowiedzialność. Gdy zdecydujemy, że ważniejsze jest życie w zgodzie ze sobą
niż dogadzanie innym, musimy wziąć odpowiedzialność za konsekwencje, które ta decyzja wywoła. Dlatego tak ważne jest, by działać z szacunkiem wobec osoby, przed którą zamierzamy postawić granicę. Gdy osiągniemy swój cel, wychodzimy ze strefy udawania, hipokryzji i uginania się do cudzych reguł. W zamian za to, dostajemy otwartą drogę do prawdy, zrozumienia i zadowolenia z faktu, że postąpiliśmy w zgodzie ze sobą.

Od czego zacząć? Jeśli Twoim nawykiem jest stosowanie uległości lub agresji w miejsce asertywności i robisz to od tak dawna, że nie wiesz jak wejść na ścieżkę asertywności, doskonałą metodą rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu będzie spojrzenie na swój problem z kilku poziomów i zintegrowanie swoich działań, słów i myśli w spójną całość.

klinika odnowa gdańsk

Stawiania granic można nauczyć się podczas warsztatów „Granice – Krok po Kroku“. Dzięki wskazówkom doświadczonych terapeutów rozwiniemy umiejętności tworzenia własnej strefy komfortu i bezpieczeństwa. Zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi jest kluczem do poznania siebie i bycie w pełni wolnym człowiekiem.

Warsztat obejmuje zajęcia indywidualne z zakresu treningu mentalnego, medytacji, refleksoterapii głowy, twarzy i stóp, oraz zajęcia grupowe polegające na treningu praktycznym z metod stawiania granic.

Uwolnij się krok po kroku

Centrum odNowa uczy profilaktyki zdrowia na wszystkich poziomach. Swoją działalność opiera na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, terapii manualnej, terapii ajurwedyjskiej oraz bioenergoterapii i diagnostyce karmicznnej. Klinika prowadzi także wiele interesujących kursów dających możliwość zdobycia wiedzy, wniknięcia wgłąb siebie i zrozumienia wielu mechanizmów kierujących człowiekiem i wpływających na jego zdrowie i samopoczucie. Pełna lista kursów dostępna jest na stronie www.odnowacentrum.pl. Wśród wykładowców warto wymienić Izabelę Milczarek, Agnieszkę Kowalewską, Bogumiłę Sowińską czy Piotra Wichrzyckiego.

Stawiania granic można nauczyć się podczas treningowego weekendu. Warto odnaleźć poczucie własnego JA, zrozumieć mechanizmy, jakie kierują nami w relacjach, jak ciało manifestuje brak granic, w końcu warto nauczyć się stawiać granice. Najbliższy termin kursu oraz szczegóły dostępne są tutaj.

 

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "Rozwój osobisty – czy umiem stawiać granice"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress