Polka na Hawajach – wywiad z Ewelina Kołoda – CEO Nakatomi LLC

Dziś mam zaszczyt przedstawić Państwu osobę, kobietę, która nie boi się spełniać swoich marzeń, dążyć do celu, nie boi się ciężkiej pracy i jak sama dodaje zakochała się w Hawajach. Zatem co Polka szefowa dużej Agencji Marketingowej z Warszawy robi w tak cudownym miejscu? Polka na Hawajach – wywiad z Ewelina Kołoda – CEO Naktomi LLC

Rozmawiamy z Panią Eweliną Kołoda – Prezes Zarządu Nakatomi Sp. z o.o. oraz CEO Nakatomi LLC.

Dzień dobry Pani Ewelino, dziękuję, że przyjęła Pani moje zaproszenie do rozmowy. Portal VitWoman to miejsce, gdzie staramy się wszystkim Polkom pokazać, że my babeczki, też potrafimy zaistnieć w biznesie, że jesteśmy silne i możemy… Pani Ewelino, nie była bym sobą jakbym nie zaczęła wywiadu od końca. Hawaje? Co Polka robi na Hawajach?

Dzień dobry, bardzo dziękuję za zaproszenie do rozmowy. Ja również zacznę od końca (śmiech) Hawaje, tu się żyje. To tylko taki slogan, ale w 100% prawdziwy. Hawaje miały być kolejnym etapem rozwoju Nakatomi, otworzyliśmy na początku roku tutaj oddział, miałam być w Honolulu przez 3 miesiące zanim nie wdrożę pracowników, nie zbuduję zespołu no i miałam wrócić do Polski i myśleć nad kolejnymi biurami, dalszym rozwojem firmy, ale niestety, lub na szczęście tak się wszystko potoczyło, że jestem już tutaj prawie rok.

Co skłoniło do pozostania w Honolulu i czy z tym miejscem wiąże Pani swoją przyszłość.

Tam jak mówiłam od początku 2018 roku mamy tutaj swój oddział i jak się okazało, ilość klientów jaka się do nas zaczęła zgłaszać była tak duża, że nasze biuro w Honolulu stało się naszym największym oddziałem, w chwili obecnej nawet większym niż Warszawa. Czy wiążę przyszłość z tym miejscem? Proszę pomyśleć tak, wstaje Pani o godzinie 6-stej rano i za oknem 25-26 stopni, przez cały dzień świeci słońce, wszyscy są życzliwi i uśmiechnięci, to jest raj, to miejsce jest niesamowite inne niż wszystkie i jeśli tylko będę mogła i pozwoli na to prowadzenie firm a biznes w innych częściach świata będzie się rozwijał jak do tej pory to z pewnością będzie to moje miejsce na świecie.

Prowadzi Pani oddziały w Warszawie, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles i oczywiście w Honolulu jak to jest możliwe, że zarządza Pani firmą z takiej odległości?

To zespół prowadzi Nakatomi, nie ja sama, jedna osoba jako jednostka nie zrobi nic, samemu można prowadzić małą firmę, cały sekret tkwi w zespole, który jest wspaniały niesamowity i bez niego nie zrobiła bym nic. Zaufałam przyjaciołom, rodzinie, najbliższym, dlatego wiem, że mnie nikt nie zawiedzie i że mogę na każdego liczyć, że Nakatomi to nasze wspólne dziecko i że nie wychowuję go sama. W każdej firmie, wszystko oparte jest o zgrany team, oczywiście, że muszą być osoby które zarządzają, ale proszę pamiętać, że firma jest tak mocna jak jego najsłabsze ogniwo. Dlatego po 3 latach, mamy zespół, który kocha to co robi, nie marudzi, nie jęczy i jest cudowny. Tak, że nie jest to tylko moja zasługa, ja tylko jestem sterem na tej łajbie.

Polka na Hawajach – wywiad z Ewelina Kołoda – CEO Naktomi LLC

Jak to możliwe, że agencja marketingowa z Polski, tak rozwinęła się na świecie, a głównie na Hawajach. Rozumiem wybór innych lokalizacji jak Londyn czy NYC, ale do głowy by mi nie przyszło robić biznes na Hawajach, które kojarzą głównie z wakacjami.

Wybór lokalizacji na prowadzenie biznesu to jeden z 10 ważnych elementów rozwoju firmy. Pod koniec 2017 roku mieliśmy już 5 prężnie rozwijających się oddziałów, ale nie można się w biznesie zatrzymać, dlatego szukaliśmy kolejnych miejsc, gdzie bez trudu pozyskamy klientów. Biznes powinno się prowadzić w miejscu, gdzie na podobne firmy przypada najwięcej potencjalnych klientów. Co się okazuję, w Honolulu nie ma agencji marketingowych, tzn. są ale małe, z mała i słabą ofertą. Będąc w LA poznałam osoby, które pochodziły z Hawajów miały wypożyczalnie łódek, jachtów i to oni natchnęli mnie pomysłem, nie mogli znaleźć po prostu agencji na miejscu która by im pomogła w rozwinięciu biznesu. Jak się okazało mieli w zupełności racje, zrobiliśmy konkretny rekonesans i się okazało, że mieliśmy w Honolulu problem ze znalezieniem agencji do wykonania najprostszych czynności. Nie myślałam wówczas, że po 10 miesiącach będę miała 30 pracowników i 50 kampanii w toku, ale wszystko się potoczyło błyskawicznie, głównie poprzez system poleceń.

Czy Pani życie, pomimo tego, że w tak cudownym miejscu to tylko praca, czy ma Pani czas na życie osobiste, przyjemności, plaże itp..

I tutaj Panią zaskoczę, pomimo tego, że już wiele lat temu ukończyłam studia w Polsce, to znów chłonę  wiedzę na Uniwersytecie Hawajskim. Także mam czas i na pracę, i na studia i na plażę i na przyjaciół. Choć powiem szczerze, że czasem brakuję mi godzin i doba mogłaby być dłuższa ale pogoda, miejsce i ludzie wynagradzają wszystko. Tak, dokładnie tak rozpoczęłam studia w US na kierunku Liberal Arts to sztuki wyzwolone, coś jak w Polsce  ASP ale też nie do końca, bo tutaj na uczelni ukierunkowanie jest na rozwój człowieka, trochę inaczej niż w Polsce. Pyta Pani dlaczego? Bo zawsze miałam duszę romantyczki, zawsze wiedziałam od dziecka, że kocham rysunek, film, teatr a teraz mogę to dlaczego nie spełnić swoich marzeń. W końcu po to się żyje.

Pani Ewelino, czego Pani brakuję na Hawajach, a co jest takie, że nie zamieniła by Pani tego na noc innego.

Myślę, że jeszcze jestem za krótko, żebym odczuwała jakieś braki z Polski, może zacznie mi to doskwierać po 5 latach, ale na razie jest dobrze, o może jedzenie, tak, czasem brakuję mi polskiego jedzenia, niestety to nie Chicago i nie ma polskich sklepów, a przydałyby się, z pewnością zrobiłyby tutaj furorę, ale tak w rzeczywistości, to wszystko co tutaj mam te braki marginalizuje. Co jest tutaj takiego czego nie ma gdzie indziej? Pogoda oczywiście, plaże, ocean, przyroda, byłam już na 2 innych wyspach hawajskich i te miejsca są niesamowite, obłędne, dziewicze i inne. Tak się o wszystkim zapomina i zaczyna odczuwać, że się żyje. Musiałaby Pani tutaj być, tego się nie da opisać, Hawaje to na pewno nie słynne Waikiki, to miejsce omija się szerokim łukiem, rodowicie Hawajczycy nawet tam nie chodzą. Prawdziwe Hawaje to North Shore, Kailua, to są miejsca, gdzie człowiek czuje się wolny. Kocham też ludzi, tutaj każdy jest uśmiechnięty, zawsze zadowolony i nie mówię tutaj o takiej fałszywej życzliwości jak na kontynencie  w USA,  tylko taka pomoc jeden drugiemu, każdy się odezwie, wysłucha i pomoże. To wada nas Polaków, że jesteśmy tak strasznie marudzący i zrzędliwi, wiele moglibyśmy się od Hawajczyków nauczyć.

Polka na Hawajach – wywiad z Ewelina Kołoda – CEO Naktomi LLCPolka na Hawajach – wywiad z Ewelina Kołoda – CEO Naktomi LLC

Jakie plany na przyszłość? 2,5,10 lat, gdzie będzie Ewelina a gdzie będzie Nakatomi

Jeśli w biznesie, powinno się wszystko planować i mieć plan rozwoju firmy na wiele lat do przodu, to według mnie w życiu osobistym nigdy nic nie wiadomo, mogę tylko powiedzieć, co bym chciała, a życie wszystko zweryfikuję. Proszę pomyśleć, że 5 lat temu nawet nie przyszło mi do głowy, że będę tu gdzie jestem, dlatego tak dalekie plany to często błąd. Trzeba brać co życie przyniesie i sięgać garściami. Biznes za 5 lat, Nakatomi będzie największą nie sieciową agencją na świecie (śmiech), marzymy bo po to się żyje, a ja? Jeśli za 5 lat będę mieszkać na Hawajach, lub w równie cudownym miejscu to wtedy powiem, że plany się spełniły. Do tego dodam, że skończę studia w US i to nie tylko na Uniwersytecie Hawajskim ( śmiech ) i zacznę myśleć o rodzinie. To tak o mnie. Ważne, jest to co tu i teraz a to co było nie ma znaczenia, to co przed nami zależy tylko od nas.

Pani Ewelino tak na koniec, dobra rada dla kobiet ruszających w świat biznesu

Powiem trywialnie, nie ma dobrych rad, bo każdy jest inny, bo każda z nas ma innych charakter, bo każdy biznes jest inny. Mogę powiedzieć co mi pomogło. Do otwarcia firmy przygotowywałam się przez kilka lat, przeczytałam wszystko co można, odbyłam wszystkie szkolenia, jakie się tylko dało, analizowałam wiele, bardzo wiele możliwości, zaczęłam od biura tłumaczeń, nie od agencji marketingowej. Nastawiłam się na ciężką pracę. Pomyślcie tak dziewczyny, jeśli idziecie do pracy na 8 godzin i po pracy nic wam się nie chce to mając firmą będziecie pracować po 300-400 godzin w miesiącu, jeśli na to jesteście gotowe to można zaczynać. Mi udało się, teraz już mogę tak powiedzieć, bo zapomniałam o życiu i pierwsze 2 lata nie wychodziłam z biura. Pamiętajcie też, że nie każdy musi prowadzić firmę, nie każda z was musi się w ten sposób realizować. Mam koleżanki, które są szczęśliwe w swoim życiu i nigdy by tego nie zamieniły na bycie przedsiębiorcą, bo szefem jest się zawsze nie tylko 8 godzin dziennie. Ale czy warto? Według mnie po 1000 kroć tak, warto bo daje wam to chęć, siły do działania, wiarę że będzie dobrze, i nadaje życiu sens. Z tej perspektywy po kilku latach mówię tak i wy też tak będziecie mówiły. W kobietkach siła moje kochane.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

4.8 (68 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

5 komentarzy do "Polka na Hawajach - wywiad z Ewelina Kołoda - CEO Nakatomi LLC"

 • comment-avatar
  Marta 5 grudnia 2018 (21:23)

  Super się czyta, to coś wspaniałego, że Polka tak młoda osoba, radzi sobie w biznesie międzynarodowym. Wielkie brawa i czapki z głów.

 • comment-avatar
  Ania Chmielewska 7 grudnia 2018 (14:07)

  Wielkie gratulację dla Pani Eweliny, wiem, że dobrze się czyta ale sama prowadzę mały biznesik i domyślam się jakie trudności musiała Pani zwyciężyć. Jestem pod wiekim wrażeniem, czytałam już kilka artykułów o Pani i są inspiracją prawdziwą inspiracją. Pani Ewelino, mam nadzieję, że kiedyś uda mi się Panią poznać.

 • comment-avatar
  Wykładowca UZ 8 grudnia 2018 (09:01)

  Pani Ewelino, nie mogę nic więcej napisać, jak to, że zazdroszczę. To nie, że z przekory, tak jak my Polacy zazdrościmy, zazdroszę i podziwiam, że już tyle Pani osiągnęła. Pamiętam Panią z uczelni i w ciągu kilku lat, tak otworzyć się na świat, tak daleko zajść, to jestem pod wielkim wrażenie. Z tych wszystkich Pani sukcesów najbardziej gratuluję, że znów podjęła Pani naukę i na Hawajach, kolejne studia, jestem pod wrażeniem i jestem dumna, że mogłam być Pani wykładowcą. Już na studiach widziałam, że daleko Pani zajdzie. Brawo Pani Ewelino, rodzice muszą być dumni. Pozdrawiam serdecznie.

 • comment-avatar
  Kamilla 8 grudnia 2018 (13:13)

  Dzień dobry. Majstersztyk z otwarciem agencji reklamowej na Hawajach, tego bym się nie spodziewałam, każdy idzie zawsze w rejon uprzemysłowiony, jak Warszawa czy Moskwa, gdzie mamy największą ilość firma, a Pani pomysł na pierwszy rzut oka wydaję się nie na miejscu a po dłuższej analizie, jest to coś wyjątkowego, nie pomyślałabym, choć biznes prowadzę 25 lat, żeby w taki sposób patrzeć na potencjalnego klienta. Zatem lepiej iść w miejsce, gdzie nie ma konkurencji niż tam, gdzie więcej potencjalnych odbiorców nasze działalności. Piękna strategia, podziwiam brawo i życzę powodzenia w rozwoju firmy.

 • comment-avatar
  Kasia 10 grudnia 2018 (15:05)

  Pani Ewelino, znamy się od wielu lat to dzięki Pani, Pani agencji, pracownikom nasz klub wyszedł na prostą i się rozwija. Wiem, jak ciężko Pani pracuję, zatem szczerze z całego serca mówię, że to zaszczyt móc z Panią pracować. Pozdrawiam Kasia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress