Ogólnopolska akcja Jurka Owsiaka “Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste”

“Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” to kolejna inicjatywa Jurka Owsiaka, jednego z założycieli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od 1993 roku pomaga ratować życie chorych osób, w szczególności dzieci i działa na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. W środę 18 lutego  wystartowała ogólnopolska akcja “Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” walcząca, by program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować” stał się obowiązkowym elementem edukacji wczesnoszkolnej, a informacja o tym została umieszczona na świadectwie każdego ucznia!

WOSP_Lukasz_Widziszowski_LCS_3724

W dniu rozpoczęcia akcji “Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” ponad 170 dzieci z klas I-III z 15 szkół podstawowych biorących udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, pod czujnym okiem wykwalifikowanych Instruktorów Programu naczyło się udzielać pierwszej pomocy. Kolejne edycje akcji organizowane są do końca roku w każdą trzecią środę miesiąca. Najbliższa akcja odbędzie sie 16 września.  Nauka pierwszej pomocy prowadzona przez dzieci odbywa się rotacyjnie, w każdym miesiącu na terenie 10 różnych dworców kolejowych. W sumie akcja odbędzie się na 40 dworcach kolejowych w całej Polsce.

– Do tej pory Programem objętych jest: 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy! Szkoły podstawowe przystąpiły do Programu dobrowolnie, a Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała im bezpłatnie ponad 65 000 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego zrealizowaliśmy szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. – można przeczytać na stronie fundacji.

Dzieci na możliwość nauki udzielania pierwszej pomocy reagują bardzo entuzjastycznie. Chętnie biorą udział w zajęciach praktycznych, zadają pytania i kreatywnie odpowiadają na te zadane przez instruktorów. To bardzo ważne, by już w młodym wieku dzieci miały świadomość ryzyka jakie niesie za sobą zbyt późnie lub nieprawidłowe udzielenie pomocy poszkodowanym.

Być może każdy z nas doskonale zna zasady udzielania pierwszej pomocy, jednak tylko niewielki procent potrafi zachować opanowanie w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji. Dlatego też inicjatywa Jurka Owsiaka ma na celu wypracowanie już od najmłodszych lat ludzkiego odruchu niesienia pomocy, który będzie poparty umiejętnością i wiedzą, jak tego dokonać.

Warto poprzeć inicjatywę, która pozwala nam, rodzicom, mieć większe poczucie bezpieczeństwa! Jeśli nauczymy nasze dzieci zasad pierwszej pomocy, to możemy być pewni, że nasze dzieci będą potrafiły właściwie zareagować, gdy rodzic dostanie zawału lub kolega z ławki sie zakrztusi. Ta wiedza może uratować cudze życie ale może też uratować nasze dziecko, które będzie potrafiło fachowo zachować się w sytuacji zagrożenia jego zdrowia lub życia. Kurs pierwszej pomocy to lekcja, którą powinien odbyć każdy człowiek. A im młodszy zacznie się tego uczyć, tym większa szansa, że wiedza ta zostanie w nim zakodowana na całe życie. – komentuje akcję Marta Skrzypiec, nauczycielka i autorka bloga www.matkaniewariatka.pl

Rodzice, którzy podobnie jak Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uważają, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy powinna być obowiązkowo uczona we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce mogą już dziś wypełnić PETYCJĘ DO MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ (TUTAJ)

WOSP_Lukasz_Widziszowski_LCS_8807WOSP_Lukasz_Widziszowski_LCS_8786WOSP_FinalRUR2015_Arek_Drygas8480WOSP_Lukasz_Widziszowski_LCS_8199WOSP_Lukasz_Widziszowski_LCS_8202WOSP_Lukasz_Widziszowski_LCS_8214

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (5 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

Brak komentarzy do "Ogólnopolska akcja Jurka Owsiaka “Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste”"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress