Emilia Bartosiewicz: Bez odwagi kobiety nie zbudują silnego biznesu.

Emilia Bartosiewicz założyła pierwszy w Polsce klub kobiet biznesu, który niedawno przekształcił się w fundację i zorganizował plebiscyt Lady Business Awards. Nam opowiedziała, jak narodził się pomysł plebiscytu, co decyduje o sukcesie kobiet w biznesie i dlaczego odwaga jest kobietą!

Lady Business Club Lady Business Foundation zorganizowała I edycję plebiscytu Lady Business Awards. Jaka była idea tej inicjatywy?

Przede wszystkim plebiscyt jest realizacją misji fundacji – wspierania kobiet w prowadzeniu działalności biznesowej i promocji wybitnych przedsiębiorczyń w Polsce. Do udziału w plebiscycie zaprosiliśmy kobiety, które prowadzą swoje firmy co najmniej od 15 lat i mogą pochwalić się osiągnięciami zawodowymi, silną pozycją na rynku, świetną opinią i działalnością społeczną. Zgromadziliśmy wybitne osobowości i postaci biznesu w Kapitule, laureatkom zapewniamy honorowe członkowstwo w naszym klubie, a także zapewniamy promocję, również międzynarodową. Chcemy przede wszystkim pokazywać przedsiębiorcze kobiety, nagradzane ich sukcesy wkład w rozwój polskiej gospodarki. Chcemy, aby zostały docenione i mogły stać się inspiracją dla innych kobiet.

Kobiety chętnie biorą udział w takich przedsięwzięciach?

Chciałabym aby były bardziej otwarte na takie plebiscyty. Są panie świadome swoich osiągnięć i odważnie mówiące o swoich sukcesach, ale wciąż bardzo wiele kobiet w Polsce nieśmiało pokazuje siebie i swoje firmy. Mimo, iż wiele z nich odniosło bardzo wiele – pokonały wiele przeszkód na swojej drodze, stworzyły unikalne produkty i ciekawe marki, prowadzą ogromne przedsiębiorstwa, zarządzają kilkudziesięcio czy kilkusetosobowym zespołem, to nadal uważają, że nie mają, o czym mówić. Wiele kobiet trzeba więc namawiać, aby nauczyły się pokazywać siebie w roli businesswoman, zachęcać do dzielenia się na forum swoimi sukcesami, ale też przekonywać, że umiejętność doceniania samej siebie jest bardzo ważna.

Nie doceniamy siebie?

Zdecydowanie za rzadko. Pracuję z kobietami, prowadząc klub biznesu, już 6 lat. Wiele z nich przyszło do mnie właśnie dlatego, że nie potrafią budować rozpoznawalności swojej osoby czy marki, a często jest to kluczowe w ich biznesie. Na przykład architektka, doradca finansowy czy stylistka, to profesje, które opierają się na relacjach z ludźmi, bardzo ważne jest umiejętne budowanie swojego wizerunku, pokazywanie swoich dokonań i pasji. Wiele kobiet jednak bardzo boi się krytyki, ośmieszenia, opinii innych kobiet, nawet jeśli są profesjonalistkami w swoim zawodzie i mają międzynarodowe projekty na swoim koncie.

Czyli same jesteśmy swoimi wrogami?

Bardzo często tak właśnie jest. To nie mężczyźni, mityczny szklany sufit czy stereotypy najbardziej blokują kobiety w rozwijaniu swoich firm, ale właśnie brak wiary w siebie. Same podważamy swoje umiejętności, strach przed zazdrością jest dla wielu paraliżujący. Plebiscyt ma zachęcić kobiety do tego, by uwierzyły w siebie, podsumowały swoje dokonania, doceniły same siebie i śmiało o tym mówiły. Mylnie uważamy, że mówienie o sobie w kategoriach kobiety sukcesu jest przechwalaniem się, nie wypada po prostu mówić o sobie. Jeśli robimy to umiejętnie, mądrze zarządzamy przekazem, potrafimy dzielić się swoją wiedza, doświadczeniami, motywować inne osoby to wtedy możemy również śmielej rozwijać siebie i swoje firmy. Tego warto uczyć się od mężczyzn, oni zdecydowanie nie mają takich blokad, potrafią budować wizerunek eksperta, lidera i nie zawsze wynika to z tego, że otoczenie bardziej dopinguje mężczyzn w biznesie, ale dlatego, że oni sami siebie dopingują, mniej przejmują tym, “co ludzie powiedzą”. Tego uczę kobiety podczas warsztatów, które prowadzę z budowania profesjonalnego wizerunku w sieci.

Co jest zatem najważniejsze, aby odnieść sukces w biznesie?

Lektura zgłoszeń kandydatek, zaowocowała bardzo ciekawymi wnioskami. Kobiety wymieniały wiele czynników, ale dwa pojawiały się szczególnie często. Pierwszy czynnik to odwaga. Odwaga jest potrzebna zarówno na starcie, gdy zaczynamy realizowac nasze marzenia, jestesmy pełne obaw, czy nasz pomysł przyjmie się, zdobędziemy finansowanie, klientów itd. Jest też niezbędna, gdy w firmie zaczyna się dziać źle, brakuje klientów lub zespół nie współpracuje należycie, trzeba podejmować trudne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Odwaga jest też nieoceniona, aby “wyjść ze sobą do ludzi” i czerpać od nich, ale też umieć odwdzięczyć się tym samym, by wychodzić ze strefy komfortu, podejmować nowe wyzwania i rozwijać się. Założenie biznesu wymaga o wiele więcej wyrzeczeń, a więc i odwagi od kobiety niż od mężczyzny. Historie naszych kandydatek i laureatek pokazują jednak, że te odwagę potrafimy znajdować w sobie nawet w  bardzo trudnych sytuacjach, że odwaga jest kobietą!

Jest jeszcze drugi czynnik, który na pewno ułatwia zaistnienie odwagi. To wsparcie otoczenia. Dla kobiet ogromne znaczenie ma to, czy najbliżsi wspierają ich cele zawodowe, motywują, ale też pomagają w mierzeniu się z prozą życia. Kobiety, aby osiągnąć sukces zawodowy, mają przed sobą trudne wyzwanie, jakim jest pogodzenie pracy zawodowej z rolą matki. Kobiety nie chcą wybierać między karierą, a macierzyństwem, ale same często nie są w stanie pogodzić tych dwóch rzeczy. Mąż czy partner, który przejmie opiekę nad dziećmi w newralgicznych momentach, matka, która zamiast wytykać błędy córce i żałować, że nie została kimś innym, po prostu okaże swoją dumę… to wszystko sprawia, że znajdujemy w sobie siłę, wierzymy w słuszność naszych decyzji i nie mamy wyrzutów sumienia, że kogoś zaniedbujemy.

A czym jest ten sukces?

Kobiety, które osiągnęły już stabilizację zawodową, prowadzą firmy te kilka- kilkanaście lat, wymieniają wiele rzeczy, które są dla nich dowodem na ich sukces, ale najważniejsza jest duma z rodziny. Umiejętność pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego, stworzenie harmonijnego domu, wychowanie dzieci, przy jednoczesnej samorealizacji, spełnianiu swoich marzeń, oddawaniu się pasji i przekuwaniu jej na biznes – to daje największą satysfakcję kobietom.

Jakie są kobiety sukcesu, co je łączy?

Szczęśliwe kobiety biznesu są dobre dla innych, chętnie dzielą się tym, co mają. Angażują się w działalność charytatywną, zakładają fundacje, stowarzyszenia, wspierają inicjatywy społeczne. Kobiety biznesu robią wiele dobrego nie tylko dla siebie i swoich firm, ale też dla całego ich otoczenia.

A czy Pani czuje się kobietą sukcesu?

Czuję się kobietą spełnioną, a to wiele ważniejsze. 6 lat temu zrealizowałam swoje wielkie marzenie, o stworzeniu miejsca, które integruje kobiety biznesu. Tak powstało Lady Business Club, które niedawno przekształciło się w fundację, dziś zrzesza ponad 70 firm w całej Polsce i cały czas się rozwija, m.in. poszerzamy działalność międzynarodową. Cieszę się, że mogę swoją pasją zarażać inne kobiety, że stworzyłam społeczność, która buduje coś wartościowego, która pomaga kobietom zmieniać swoje życie. Realizując się zawodowo, zbudowałam także rodzinę, jestem mamą Apolonii i Helenki. To one są dla mnie największą dumą, to dla nich staram się budować w Polsce platformę, w której kobiety mogą realizować swoje marzenia, czują się bezpieczne i doceniane. Mam nadzieję, że dzięki klubowi i fundacji ta atmosfera będzie się rozprzestrzeniać, będziemy inspirować i dodawać odwagi kobietom w całej Polsce i poza nią! Po cichu marzę, że kiedyś moje córki będą chciały kontynuować moje działania.

Dziękuję za rozmowę.

Emilia Bartosiewicz – Ekspert osobistego PR w internecie. Twórczyni i prezes Lady Business Club Business Women Foundation – pierwszego w Polsce ogólnopolskiego klubu biznesowego, fundacji dla właścicielek firm. Redaktor naczelna portalu www.ladybusiness.pl. Promuje polskie kobiety biznesu, właścicielki firm w Polsce i za granicą. Założycielka Agencji PR Imagine Yourself, odpowiedzialna za zmianę wizerunku marki osobistej w sieci ponad 200 właścicielek firm w Polsce.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,6Score

9,6

Brak komentarzy do "Emilia Bartosiewicz: Bez odwagi kobiety nie zbudują silnego biznesu."

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress