„Diagnoza” Jennifer Haigh

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy co dzieje się w umysłach kochających się dotąd ludzi, na których jak grom z jasnego nieba spada wiadomość o chorobie ukochanego dziecka? Mam nadzieję, że nikt z Was nigdy nie był w takiej sytuacji, bo jest ona niewątpliwie strasznie trudna do zaakceptowania.

diagnozaKsiążka Jennifer Haigh pt.: „Diagnoza” opowiada właśnie historię rodziny McKotchów, a akcja dzieje się w roku 1976. McKotchowie spędzają swoje wspaniałe wakacje w domku nad jeziorem, ale niestety ten czas nie będzie dla nich beztroskim. Ojciec, który kierował się analitycznym umysłem naukowca zauważa, że ich najmłodsza córka Gwen zdecydowanie różni się od rówieśników. Przepuszczenia potwierdzają się, a lekarze diagnozują genetyczną chorobę Turnera, która hamuje wzrost dziecka. Tytułowa diagnoza zmienia życie dotąd szczęśliwej rodziny. Rodzice się rozwodzą, a dorośli już synowie uciekają i zajmują się swoim życiem.

Fabuła przenosi nas do roku 1997, gdzie ukazuje nam samotne życie Paullete, czyli matki, a także zawodowy kryzys Franka- ojca. Synowie Scott i Frank wiodą swoje życia. Scott ma żonę oraz dwójkę dzieci, z którymi wraca w rodzinne strony po latach tułaczki, natomiast Frank jest lekarzem, a przy okazji homoseksualista, który ukrywa swoją orientację. Cierpiąca na zespół Turnera Gwen pracuje w podziemiach muzeum i przy okazji nabiera dystansu do świata.

Jej życie ulegnie znaczącej zmianie, gdy koleżanka namawia ją na wakacje we wspaniałe miejsce jakim jest karaibska wyspa Saint-Raphael. Poznaje tam niezwykle przystojnego i czarującego instruktora pływania o imieniu Ric. Kobieta zakochuję się w nim i pragnie zmienić swoje dotychczasowe życie lecz nadopiekuńcza matka wysyła Scotta, któremu powierza sprowadzenie siostry do domu.

Książka jest zdecydowanie motorem napędzającym dla innych ludzi. Choroba Gwen nie sprawia, że powieść jest przytłaczająca. Wręcz przeciwnie. Książka ukazuje, że choroba nie jest przeciwnością losu. Oprócz tego autorka pokazała bardzo ważny problem wciąż obecny w świadomości społeczeństwa jakim jest Zespół Turnera. Wspaniała powieść o ulotności życia i więzach krwi, silniejszych niż nam się wydaje.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

8,5Score

8,5

Brak komentarzy do ""Diagnoza" Jennifer Haigh"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress