W trosce o prawidłowe karmienie – co jest ważne we wsparciu laktacji?

Mleko matki to pokarm wyjątkowo cenny – zwłaszcza dla nowo narodzonego dziecka. Stanowi źródło składników odżywczych i elementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Samo karmienie jest jednak procesem wyjątkowym – by mogło przebiegać prawidłowo, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i podstawowa wiedza na temat laktacji. Co warto wiedzieć, by z powodzeniem karmić piersią?

Laktacja – co wpływa na jej prawidłowy przebieg?

Laktacja rozpoczyna się na długo przed narodzinami dziecka. Pierwsze krople pokarmu mogą pojawić się już w 16 tygodniu ciąży. Za przebieg całego procesu odpowiadają hormony – głównie prolaktyna oraz oksytocyna.

Aby mogła odbywać się bezproblemowo, muszą zaistnieć odpowiednie warunki – produkcja hormonów oraz odruch ssania u dziecka muszą współdziałać. W ten sposób dziecko będzie otrzymywać odpowiednią dawkę pokarmu konieczną do rozwoju, a mama będzie w stanie spełnić to zapotrzebowanie.

Problemy z laktacją – co może być przyczyną?

Niestety cały proces nie zawsze przebiega tak, jak powinien. To doświadczenie bardzo trudne, przede wszystkim dla matki, na początku może wiązać się z silnym stresem i lękiem przed niepowodzeniem. Często przyczyną kłopotów jest brak wsparcia najbliższych i obawy kobiety.

Sam problem niedoboru pokarmu dotyka niewiele mam – z taką sytuacją styka się zaledwie pewien odsetek kobiet. Może się tak stać np. po operacji piersi, jeśli dojdzie do uszkodzenia tkanki mlecznej. Bardzo duże znaczenie ma tu jednak technika karmienia – wizyta u specjalisty może pomóc przewalczyć trudności z laktacją.

Laktacja – jak ją wspierać?

Sposobów na poprawę karmienia jest wiele – od zmiany techniki przez produkty wspomagające laktację. Na początku warto jednak zacząć od prostych czynności, by przekonać się, gdzie leży przyczyna problemów.

W pierwszej kolejności warto zadbać o komfort psychiczny młodej mamy. Zdenerwowanie i nerwy mogą przyczyniać się do powstania blokady. Przed samym karmieniem warto więc się wyciszyć, uspokoić – nie musimy od siebie wymagać tak wiele, dajmy naturze robić swoje. Dotyczy to również odpoczynku, którego zwłaszcza po narodzinach malucha może nam brakować. Warto zrobić sobie krótką drzemkę w czasie, gdy dziecko samo śpi.

Prawidłowa laktacja to także wynik odpowiedniej stymulacji piersi – jeśli dziecko nie jest dobrze przyłożone do piersi, może jej w całości nie opróżniać, przez co zmniejsza się produkcja mleka. Po porady w tej kwestii warto udać się do poradni laktacyjnej. Karmienie na żądanie także może okazać się pomocne.

W prawidłowym przebiegu karmienia ważne jest również nawodnienie. Kobieta karmiąca piersią powinna przyjmować około 3 litry płynów dziennie. Warto sięgnąć także po produkty wspierające laktację oraz zioła, które usprawniają pracę gruczołów mlecznych. Wśród nich są m.in. koper włoski i owoc anyżu.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

0,6Score

9,6

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "W trosce o prawidłowe karmienie – co jest ważne we wsparciu laktacji?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress