Jesień i zima to czas, kiedy dzieci często „łapią” infekcje, ponieważ ich układ odpornościowy radzi sobie gorzej z patogenami niż jest to w przypadku zdrowych osób dorosłych. Powietrze w domach i mieszkaniach również w tym czasie nie sprzyja ich zdrowemu rozwojowi – zazwyczaj jest zbyt ciepłe i zbyt suche. Winne jest tu przede wszystkim powszechne przekonanie, że tylko wysoka temperatura i brak wietrzenia może uchronić dziecko przed przeziębieniem. Zdrowy poziom nawilżenia powietrza jest kluczowy dla zdrowia dziecka, ale nie każdy nawilżacz powietrza jest dobrym rozwiązaniem – istnieją urządzenia, które stwarzają zagrożenie!
Wpływ suchego powietrza na zdrowie dziecka
Małe dziecko nie potrafi jeszcze powiedzieć, co mu dolega, a dolegliwości związane z oddychaniem suchym powietrzem mogą być dla niego bardzo uciążliwe i wręcz niebezpieczne.
W wyniku tego niknie naturalna ochrona w postaci nawilżenia błon śluzowych nosa, które przestają pełnić rolę filtrów, a to z kolei sprawia, że bakterie i wirusy z łatwością przenikają do organizmu dziecka.
Niska wilgotność powietrza może powodować również:
- trudności z oddychaniem;
- częste nawroty chorób, np. zapalenia zatok;
- nasilenie alergii, objawów astmy;
- wysuszenie skóry, egzemę;
- częste wybudzanie się ze snu.
Jak bezpieczne nawilżyć powietrza w pokoju dziecka
Jeżeli chcesz zagwarantować swojemu dziecku i pozostałym domownikom odpowiednio nawilżone powietrze, nie wystarczą ku temu naturalne i doraźne metody, jak rozwieszanie mokrego prania na kaloryferach.
Najskuteczniejszym i sprawdzonym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza, jednak nie każdy ich rodzaj jest bezpieczny.
1. Parowy nawilżacz powietrza
Jego działanie można porównać do czajnika elektrycznego, który dzięki grzałce doprowadza wodę do wrzenia i wytwarza gorącą parę wodną.
Ten sposób nawilżania powietrza jest bardzo popularny, ale stwarza niebezpieczeństwo dla dzieci, które mogą poparzyć się parą!
2. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Rozbija cząsteczki wody i zamienia ją w mgiełkę, przy okazji rozbijając wszystko, co się w tej wodzie znajduje. Mogą to być niebezpiecznie substancje chemiczne, zarodniki pleśni, bakterie itp., którymi będzie oddychać Twoje dziecko.
3. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza
Ewaporacja to najzdrowsza metoda nawilżania powietrza. Polega na przepuszczaniu suchego powietrza przez zanurzone w wodzie obrotowe dyski, matę ewaporacyjną lub wkład nawilżający.
Następnie nawilżacz ewaporacyjny oddaje nawilżone powietrze do pomieszczenia w postaci chłodnej pary wodnej, która nie stwarza ryzyka poparzenia.
Niektóre modele ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza, np. Klarta Humea posiadają dodatkowo funkcję osuszania filtra, co zapobiega zaleganiu wilgoci i rozwojowi bakterii i wirusów.
Pamiętaj, że higieniczne domowe warunki i właściwe parametry powietrza są kluczowe dla zdrowia wszystkich domowników, zwłaszcza teraz, w okresie częstych zachorowań i pandemii.
Brak komentarzy do "Te popularne nawilżacze powietrza mogą zagrażać Twojemu dziecku!"