Stare bajki, które warto pokazać dzieciom

Bajki w latach 70. czy 80. ubiegłego wieku wyglądały zupełnie inaczej niż te, które dzieci oglądają obecnie. Inna technologia, inna jakość animacji, ale czy można stwierdzić, że te stare bajki są w czymkolwiek gorsze od tych, które oglądają dzieci obecnie? Być może pierwszy kontakt z nimi może być dla maluchów w tych czasach zaskakujący, ale warto, by je zobaczyły. Oto niektóre z tych produkcji.

Bajki mądre i przyjazne, a przy tym interesujące

Bez wątpienia tak właśnie można w skrócie opisać bajki, które były oglądane przez dzieci w latach 70., 80., ale również 90. Wiele z tych tytułów jest uważanych za kultowe, a bohaterowie jednej z produkcji doczekali się nawet… pomnika. Oto animacje, które warto pokazać swoim dzieciom.

 • „Porwanie Baltazara Gąbki” – bajka oparta na książce Stanisława Pagaczewskiego. Produkcja kojarzyć się może m.in. z charakterystyczną muzyką. Największe emocje budził Don Pedro, czyli szpieg z Krainy Deszczowców. Baltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców, gdzie ma obserwować latające żaby i zbierać materiały do swojej pracy. Jego długa nieobecność niepokoi króla Kraka, który wysyła do Krainy Deszczowców na ratunek m.in. Smoka Wawelskiego.
 • „Bolek i Lolek” – to dwie pierwsze postacie bajkowe, które doczekały się pomnika – w Bielsku-Białej. Produkcja jest pomysłem Władysława Nehrebeckiego, a inspiracją byli jego synowie. Seria „Bolek i Lolek” została zainicjowana w 1962 roku. Pierwotnie to grubszy i niższy chłopiec miał mieć na imię Bolek. Większość odcinków nie posiadała dialogów, a sama seria odniosła ogromny sukces nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. „Bolka i Lolka” oglądali widzowie na wszystkich kontynentach, co dobitnie pokazuje, jakim sukcesem na miarę tamtych czasów była ta animacja.
 • „Dziwne przygody Koziołka Matołka” – kolejna postać bajkowa, która doczekała się pomnika. W tym przypadku na pacanowskim rynku. Któż nie słyszał o Pacanowie, w którym kozy kują? Postać została stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Każdy z odcinków zaczyna się i kończy wierszykiem. Koziołek Matołek nie ma oczywiście łatwego życia – spotyka go wiele przygód, którymi mogą się jednak cieszyć widzowie. Ten serial animowany dla dzieci kręcony był w latach 1969–1971. Przypuszczalnie powstało 26 odcinków tej bajki.
 • „Rozbójnik Rumcajs” –postać znana prawdopodobnie każdemu, kto obecnie ma ok. 40 lat. Bajka ta to serial animowany czeskiej produkcji. Tytułowy rozbójnik Rumcajs miał żonę Hankę i syna Cypiska, z którymi mieszkał w jaskini w Rzaholeckim Lesie. W sumie nakręcono 39 odcinków, po czym w 1972 roku powstała kontynuacja zatytułowana „Cypisek – syn rozbójnika Rumcajsa”. Pierwszy odcinek wyemitowano 5 listopada 1967.
 • „Reksio” – kolejna z bajek, które były kochane przez dzieci. Reksio to pomysłowy piesek, z którym nie można się nudzić. Reżyserem i autorem scenariusza jest Lechosław Marszałek. Bajka nie opowiada wyłącznie o Reksiu, ale również o innych zwierzętach, które należą do właścicieli pieska. Większość odcinków trwała od 8 do 10 minut. Co ciekawe, nakręcona została również angielska wersja serialu, ponadto był on emitowany w ZSRR.
 • „Przygody Misia Colargola” – postać przesympatycznego misia stworzyła francuska pisarka – Olga Pouchine, ale sam serial wyprodukowany został w Łodzi. Premiera miała miejsce w 1968 roku, a ogólnie bajka doczekała się 53 odcinków. Miś z charakterystyczną grzywką wzbudził sympatię milionów dzieci. Reżyserią poszczególnych części produkcji zajmowało się wielu różnych reżyserów.

Jak oglądać stare bajki?

Stare serie bajek są coraz rzadziej pokazywane w telewizji, ale nie ma żadnych problemów z ich oglądaniem w sieci. Wystarczy np. internet w UPC i skorzystanie z serwisu YouTube. Choć nie są to animacje na miarę obecnych czasów, to jednak bajki te zdecydowanie warto pokazać dzieciom. Jak już wspomnieliśmy, są one mądre, przyjazne, a jednocześnie interesujące.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,0Score

9,0

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Stare bajki, które warto pokazać dzieciom"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress