Karnisz czy szyna – co wybrać?

Dekoracje okna to jedne z ciekawszych opcji na zmianę wystroju pomieszczenia. Firanki do salonu, jak i zasłony potrafią zapewnić nie tylko estetyczne walory, ale też prywatność zacisza domowego. Jednak ich instalacja pozostawia wiele pytań. Najczęściej można spotkać się z dwoma opcjami – karniszem i szyną. Które rozwiązanie będzie lepsze i dlaczego? Warto się temu przyjrzeć.

Karnisz czy szyna

Jakie zalety mają szyny?

Mając do powieszenia swoje ulubione, a jednocześnie lekkie rolety rzymskie, warto rozważyć opcję szyny, którą montuje się na suficie. Następnie zawiesza się na niej materiały za pomocą klipsów, żabek, klamer czy innych rozwiązań. Jedną z największych zalet tej opcji jest jej neutralność – wystarczy listwa bądź okleina, a szyna całkowicie zniknie z pola widzenia. Całość można nawet zamalować farbą lub użyć odpowiednio zasłaniającej i wtapiającej się w otoczenie tapety. Szyny wykonane są najczęściej z żelaza, stali bądź mosiądzu. Świetnie nadają się do lekkich materiałów ozdobnych – firanki do salonu będą się tutaj świetnie prezentowały.

Warto wiedzieć, że istnieją szyny wielowarstwowe, które umożliwiają zawieszanie wielu tkanin, które razem nadadzą wnętrzu bardzo efektowny wydźwięk. Warto wtedy wyposażyć szyny w specjalny system rozsuwania, który pomoże odsunąć wszystkie materiały za jednym pociągnięciem. Istnieją nawet rozwiązania, które same rozsuwają i zasuwają ulubione rolety rzymskie w wyznaczonych godzinach.

Karnisze – czym się charakteryzują?

Klasyczna wersja karniszy posiada drążek instalowany na ścianie. Na nim wiszą specjalne koła, klamry i inne zaczepki, które umożliwiają doczepienie materiałów. Całość zwykle wykonana jest z metalu bądź drewna. Ta druga opcja jest szczególnie ciekawą propozycją, która nada elegancji każdemu pomieszczeniu.

Właśnie ten dekoracyjny charakter jest największą zaletą karniszy – dobrze dobrany model pomoże w dopełnieniu różnych aranżacji. Nie można też zapomnieć o szerokich możliwościach montażowych. Firanki do salonu z karniszami mogą mieć zarówno zapięcie klamrowe, troczkowe, tunelowe, jak i zapinkowe.

Istnieją też rozwiązania, które łączą właściwości zarówno szyn, jak i karniszy. Te hybrydy posiadają drążek, za którym zostaje zainstalowana szyna, co nadaje całej konstrukcji bardzo charakterystyczny, ciekawy wygląd, szczególnie jeśli zawiesi się na nie rolety rzymskie.

Na czym instalować firanki do salonu i zasłony?

Po poznaniu zalet obu konstrukcji warto przyjrzeć się ich wadom i przeznaczeniu. Dzięki temu uda się dobrać odpowiedni system, który pomoże w zainstalowaniu ulubionej firanki i zasłony. Największą wadą szyn jest to, że po prostu nie poradzą one sobie z cięższymi materiałami, co może być sporym problemem. Warto instalować na nie tylko zasłony z lekkich tkanin, które nie obciążą całej konstrukcji – delikatne firanki do salonu będą świetnym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o minusy rozwiązania karniszowego, trzeba na pewno zaznaczyć częste problemy z rozsuwaniem, jak i wypadaniem materiału z żabek. Jakkolwiek eleganckie, karnisze są często bardzo niepraktyczne. Nie pozwalają również na instalację zasłon po liniach ukośnych, w przeciwieństwie do szyn. Ich wytrzymałość pozwala jednak na zawieszanie ciężkich materiałów o gęstej gramaturze, co spodoba się fanom tego typu rozwiązań. Ciężkie wersje rolet rzymskich, które mogłyby zniszczyć konstrukcję szynową, w tym wypadku będą się świetnie prezentować.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

Brak komentarzy do "Karnisz czy szyna - co wybrać?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress