Jak przebiega sprawa rozwodowa?

Sprawa rozwodowa bywa długa i trudna. Przed jej rozpoczęciem warto mieć pełen obraz tego jak ona wygląda i czego można się spodziewać.

Przed rozprawą

Jeszcze przed rozprawą warto podjąć działania mające na celu jak najsprawniejsze przeprowadzenie sprawy rozwodowej. Przede wszystkim, niezwykle istotne jest udanie się do prawnika na przynajmniej kilka tygodni przed złożeniem pozwu. Adwokat lub radca pomoże nam opracować odpowiednią strategię, powie nam jak wygląda rozprawa rozwodowa krok po kroku. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tego konkretnego prawnika, który specjalizuje się w rozwodach.

Kolejną kwestię stanowi zebranie konkretnych dowodów. Rozkład pożycia trzeba będzie wykazać przed sądem, podobnie jak okoliczności obciążające współmałżonka (jeśli na przykład doszło do zdrady). Dowód stanowić mogą zdjęcia, zeznania świadków, nagrania itp.

Prawnik pomoże nam w złożeniu pozwu o rozwód. Jest to lepsze rozwiązanie niż samodzielne działanie, szczególnie, jeśli rozwód ma nastąpić wraz z orzeczeniem o winie.

Warto wiedzieć, że po wniesieniu pozwu, druga strona wnosi odpowiedź na pozew. W niej znajduje się odniesienie do wszystkich okoliczności i zarzutów, jakie podniesione zostały w pozwie.

Rozprawa rozwodowa

Jak krok po kroku przebiega rozprawa rozwodowa? Sąd poinformuje o terminie i miejscu rozprawy w wezwaniu. Tego rodzaju sprawy odbywają się przed 3-osobym składem sędziowskim. Na sali obecni powinni być też małżonkowie, pełnomocnicy i protokolant.

Na samym początku sprawdza się obecność. Później następuje część merytoryczna. W tym momencie sąd spyta strony o to, czy podtrzymują stanowisko wyrażone w pozwie i odpowiedzi na pozew. Następnie odbywa się postępowanie dowodowe. Ma ono szczególne znaczenie w przypadku ustalania winy lub gdy małżonkowie posiadają wspólne, małoletnie dzieci, które mogą ucierpieć na skutek rozwodu.

Uznanie przez jednego z małżonków powództwa nie sprawia, że postępowania dowodowego nie przeprowadza się. Sąd zapewne będzie chciał zweryfikować okoliczności, które doprowadziły do podjęcia takiej decyzji (na przykład czy nie miał miejsca szantaż jednej ze stron). W czasie rozprawy mogą też zostać przesłuchani świadkowie.

Przesłuchani przede wszystkim zostają współmałżonkowie. O co mogą być pytani? Ta część najczęściej jest najtrudniejsza dla stron, ponieważ wtedy poruszane są intymne kwestie. Sąd pyta o okoliczności, które doprowadziły do rozpadu związku, wzajemne uczucia małżonków, prowadzenie gospodarstwa domowego, stosunki seksualne, kwestię opieki nad dziećmi.

Po przeprowadzeniu całego postępowania (nie musi się ono zakończyć w czasie jednej rozprawy), sąd wydaje wyrok rozwodowy. Jeżeli jedna ze stron nie jest zadowolona z rozwiązania, ma prawo złożyć apelację. Przed jej sporządzeniem powinno się uzyskać wyrok wraz z uzasadnieniem, tak, aby wiedzieć od czego się odwołać. Od momentu otrzymania pisma jest 14 dni na złożenie apelacji. Rozpatrzy ją sąd II instancji (sąd apelacyjny). Jakie rozstrzygnięcie może zapaść? Sąd może odrzucić lub oddalić apelację, uznać ją lub uchylić wyrok I instancji i przekazać sprawę do rozpatrzenia w tejże.

Warto mieć świadomość, że wyrok II instancji jest prawomocny. Jeśli więc na jego podstawie stwierdza się ustanie małżeństwa, następuje to w chwili jego ogłoszenia. Prawomocny jest także wyrok I instancji, jeśli nie wniesiono od niego apelacji. Następuje to po 14 dniach od zakończenia terminu na wniesienie sporządzenia uzasadnienia wyroku (na to strony mają 7 dni).

Zazwyczaj o podziale majątku orzeka się dopiero po rozwodzie, z uwagi na stopień skomplikowanie sprawy. Zdarza się jednak, że już w wyroku rozwodowym sąd dzieli majątek byłych już współmałżonków, jeżeli kwestia ta nie pozostawia żadnych wątpliwości i nie powoduje przedłużenia sprawy rozwodowej.

Więcej informacji na temat sprawy rozwodowej dostępnych jest pod linkiem https://slupinska.eu/.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

Brak komentarzy do "Jak przebiega sprawa rozwodowa?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress