Szkodliwe składniki kosmetyków. Sprawdź, jakie niebezpieczne substancje mogą zawierać kosmetyki, których używasz!

szkodliwe składniki w kosmetykachKosmetyków używasz każdego dnia. Nie ma znaczenia czy chodzi o makijaż, balsamy do ciała, pasty do zębów czy detergenty, bo od wszystkich wymagasz skuteczności. Jak często zastanawiasz się jakim kosztem otrzymujesz tę skuteczność i jak wiele szkodliwych substancji znajduje się w kosmetykach, które stosujesz każdego dnia? Jak często przed zakupem jakiegokolwiek produktu patrzysz na jego etykietę, sprawdzasz skład? Może czas najwyższy to zmienić? Zobacz jakie substancje w kosmetykach są niebezpieczne dla Twojego zdrowia i co mogą powodować. Prezentujemy tylko niektóre spośród nich.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach

FORMALDEHYD to „substancja toksyczna lub szkodliwa, żrąca lub drażniąca (w zależności od stężenia). Ograniczone dowody działania rakotwórczego. W stężeniach powyżej 25% działa toksycznie przez drogi oddechowe, w kontakcie ze skórą i po połknięciu. Powoduje oparzenia. Może powodować uczulenie w kontakcie ze skórą” podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

DIOKSAN (1,4-dioxane) – w przemyśle chemicznym wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik. Powoduje podrażnienie błon śluzowych. W wysokim stężeniu prowadzi do uszkodzeń nerek i wątroby. Według Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem diaksan wykazuje działanie rakotwórcze. Oficjalnie składnik jest zakazany w Europie, więc nie jest wymieniany na etykietach, istnieją jednak podejrzenia, że w dalszym ciągu jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków przez liderów rynku kosmetycznego.

PARABENY – służą do konserwowania kosmetyków, a więc ich konieczność występowania w nich jest niepodważalna. Mimo to, w 2003 roku podczas przeprowadzonych licznych badań uznano, że parabeny w kosmetykach stosowanych w okolicach pach mogą być przyczyną raka piersi. To zespół pracujący dla Dr Philippy Darbre, zidentyfikował śladowe ilości parabenów w tkance nowotworowej pobranej z piersi. W kolejnych latach jednak podważono te badania twierdząć, że zostały mylnie zinterpretowane. Od wielu lat trwają także dyskusje na temat zaburzania gospodarki hormonalnej, do której mogą prowadzić parabeny. Pochodne parabenów w składzie kosmetyków zawierają w nazewnictwie końcówkę -ben.

SLS i SLES to substancje mające właściwości myjące, pianotwórcze i emulgujące. Są odpowiedzialne za odpowiednie wymieszanie się wody z brudem i tłuszczem, co ułatwia spłukanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry lub włosów. Potwierdzono, że SLS ma działanie drażniące skórę i oczy. Jednak podrażenienie występuje tylko w przypadku stosowania roztworu czystego SLS w wysokich stężeniach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą. Wiele stron internetowych, forów dyskusyjnych czy blogów zawiera informacje twierdzące, że Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) są substancjami rakotwórcze. Istnieją jednak źródła uznające te dane za mit.

FTALANY to substancje nadające elastyczność wielu materiałom. Raporty potwierdzają, że niektóre ftalany wykazały szkodliwe działanie w badaniach na zwierzętach, głównie negatywny wpływ na rozrodczość. Choć ryzyko dla ludzkiego zdrowia nie zostało potwierdzone, wprowadzono zakaz stosowania wybranych ftalanów w kosmetykach. Niestety pojawiają się informacje o badań zleconych przez organizacje ekologiczne, w których wykryto obecność w kosmetykach śladowych ilości niedozwolonych ftalanów.

TRICLOSAN to składnik antybakteryjny, stosowany także jako konserwant. Często używany do produkcji detergentów. Choć wiele badań uznaje, że jest to bezpieczny składnik, istnieje wiele doniesień, że powoduje podrażenienia skóry. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia triclosan może być stosowany w produktach kosmetycznych w stężeniu nie przekraczającym 0,3%. Badania przeprowadzone w 2009 i 2011 roku potwierdzają bezpieczeństwo stosowania triclosanu w większości produktów kosmetycznych, w tym w dezodorantach. Jeśli jednak chodzi o balsamy do ciała i płyny do płukania jamy ustnej może być konieczne wprowadzenie dodatkowych ograniczeń.

FLUOR  wpływa na szkliwo zębów, ale tylko do 20 roku życia osoby stosującej go. Może je wzmocnić, aczkolwiek zażywany w zbyt wielkich dawkach może doprowadzić do wielu cho­rób somatycznych i psychicznych. Badania nad szkodliwością fluoru są prowadzone już od 1939 roku, kiedy to biochemik Gerald Cox wystąpił z tezą, że jeśli fluorek w określonej ilości jest szkodliwy, to być może w mniejszej ilości może być pożyteczny. Spory nad szkodliwością fluoru wciąż trwają.

Analizując etykiety kosmetyków należy pamiętać, że im mniej składników w produkcie, tym jest on dla nas bezpieczniejszy, a wymienionych w pierwszej kolejności składników jest w nim najwięcej. 

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (2 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Szkodliwe składniki kosmetyków. Sprawdź, jakie niebezpieczne substancje mogą zawierać kosmetyki, których używasz!"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress