Czy antykoncepcja w stu procentach chroni nas przed ciążą? Jak dobrze wybrać?

Wydawać by się mogło, że każda z nas marzy o założeniu rodziny i posiadaniu gromadki dzieci. Wbrew pozorom jednak wiele kobiet pragnie zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą najbardziej, jak to tylko możliwe. Rodzi się zatem pytanie- jaką metodę antykoncepcji wybrać? Czy antykoncepcja w praktyce naprawdę chroni nas przed ciążą? A jeśli tak, to który sposób antykoncepcji jest najbardziej skuteczny?

medications-257349_1920

 

Jaką metodę antykoncepcji wybrać? Rodzaje antykoncepcji.

Najprostszym podziałem antykoncepcji mógłby być taki na antykoncepcję naturalną i nienaturalną. Mówiąc o antykoncepcji naturalnej, mamy oczywiście na myśli stosunek przerywany, czy wspomaganie się kalendarzykiem. Te metody jednak czasem bywają zgubne, szczególnie kiedy na moment zatracimy się w wirze namiętności i planowany stosunek przerywany już takim nie będzie. Z kalendarzykiem bywa różnie. Jeśli jest dokładnie prowadzony ma szansę na skuteczność. Wiele kobiet chwali sobie ten rodzaj antykoncepcji, ale i spora część skarży się na to, że pomimo jego stosowania zaszła w ciążę.

Przy wyborze antykoncepcji warto wziąć pod uwagę coś, co nazywa się wskaźnik PearlaWskaźnik Pearla to liczba określająca skuteczność antykoncepcji. Im niższą liczbę przy danej metodzie antykoncepcji wskazuje wspomniany wskaźnik Pearla– tym wyższa jej skuteczność. Zanim jednak zdecydujemy się na jakąś metodę antykoncepcji, koniecznie musimy wziąć także pod uwagę nasze bezpieczeństwo (przykładowo fakt, czy z różnych względów możemy przyjmować hormony), oraz ewentualną odwracalność działania antykoncepcji- kiedy nagle stwierdzimy, że jednak chcemy mieć dziecko.

Skuteczność antykoncepcji.

Najpopularniejszym rodzajem antykoncepcji wydawać by się mogła prezerwatywa. Dodatkowo chroni nas ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wskaźnik Pearla mówi nam jednak o tym, że prezerwatywa ma o wiele większą skuteczność, niż wszelkie naturalne metody antykoncepcji.

Różnego rodzaju pianki, wkładki i globulki mają bardzo wysoki wskaźnik Pearla, w efekcie czego same w sobie nie są najlepszą metodą antykoncepcji. Świetnie jednak sprawdzają się w połączeniu z właśnie wspomnianą wyżej prezerwatywą.

Coraz bardziej popularna staje się antykoncepcja hormonalna. Mowa tutaj o tabletkach, kapsułkach, plastrach, czy zastrzykach hormonalnych. Korzyści z takiego wyboru to także dość często zmniejszenie napięcia przedmiesiączkowego, pozytywny wpływ na kobiecą cerę i zmniejszenie obfitości samej miesiączki. Jednak w efekcie nieodpowiedniego dobrania antykoncepcji może dojść do choroby zakrzepowo-zatorowej. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest niezwykle wysoka, oczywiście jeśli ściśle jej przestrzegamy. Osobom bardziej roztargniętym poleca się zastrzyk hormonalny (wykonuje się go raz na trzy miesiące), bądź plaster antykoncepcyjny (zmienia się go co tydzień).

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

8,7Score

8,7

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Czy antykoncepcja w stu procentach chroni nas przed ciążą? Jak dobrze wybrać?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress