Retinol – jak stosować latem?

Nie ma w ostatnich latach większego kosmetycznego hitu niż retinol i jego pochodne. Nic dziwnego – to jedna z najbardziej skutecznych i jednocześnie najlepiej zbadanych substancji aktywnych wspomagających odmładzanie skóry. Kontrowersje budzi jednak jej działanie pod wpływem promieni słonecznych. Czy retinol można stosować latem? Zdecydowanie tak, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź je!

Krem z retinolem – jakie ma działanie?

Retinol, a więc pochodna witaminy A, to prawdziwy hit kosmetologii ostatnich lat. Udowodniono jego pozytywny wpływ na cerę dojrzałą, a także problematyczną, w tym trądzikową, zszarzałą i zniszczoną. Właściwie stosowany retinol prowadzi do opóźnienia procesów starzenia się skóry objawiających się powstawaniem zmarszczek i bruzd. Kosmetyki z retinolem, np. mocno nawilżający krem pod oczy z retinolem, redukuje niedoskonałości cery takie jak blizny, przebarwienia czy trądzik. Zaletą stosowania retinolu są także: ujędrnienie skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, zwiększenie gęstości cery i poprawa jej kolorytu.

Retynizacja – dlaczego jest ważna?

Ważną zasadą dotyczącą stosowania kosmetyków z retinolem jest retynizacja. Jest to proces stopniowego przyzwyczajania skóry do działania retinolu i jego pochodnych. Niezwykle istotna na początku przygody z retinolem jest stopniowe, a więc rozłożone w czasie wprowadzanie tej substancji do pielęgnacji (np. 2-3 razy w tygodniu, a dopiero później codziennie). W budowaniu tolerancji na retinol istotne jest też stopniowe zwiększanie stężenia substancji w kosmetykach. Dlaczego? Retinol stosowany bez odpowiedniego przygotowania może prowadzić do negatywnych zmian skóry, np. odwodnienia, suchości czy podrażnień, które skutkować mogą nadmierną tkliwością tkanek.

Czy można bezpiecznie stosować latem krem z retinolem?

Często pojawią się opinie, że kosmetyków z retinolem (a także bakuchiolem, czyli roślinnym odpowiednikiem retinolu) nie są odpowiednie do pielęgnacji podczas słonecznej pogody. Z tego względu wiele osób rezygnuje z retinolu wiosną i latem. Po przerwie dłuższej niż dwa tygodnie trzeba na nowo retynizować cerę. Zamiast odstawiać kosmetyki z retinolem latem, lepiej mądrze je stosować. Jak konkretnie? Należy chronić skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami, np. nakładając na nią mocno nawilżający krem – pod oczy, na twarz, na dekolt i na szyję. Latem należy też zmniejszyć częstotliwość nakładania retinolu do 1-2 razy w tygodniu lub obniżyć jego stężenie.

Bakuchiol – roślinny retinol bezpieczny latem

Alternatywą dla osób o wrażliwej cerze, kobiet w ciąży, a także tych, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo zmienić pielęgnację retinolem latem, jest bakuchiol. To roślinny odpowiednik retinolu, który ma niemal identyczne działanie do pochodnej witaminy A. W odróżnieniu od retinolu nie powoduje on jednak podrażnień ani przesuszenia cery czy jej poparzeń. Nawet przy kontakcie z promieniami słonecznymi! Sprawdź nasze bestsellerowe kosmetyki z bakuchiolem, np. krem z retinolem roślinnym.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

Brak komentarzy do "Retinol – jak stosować latem?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress