Przyczyny intensywnego zapachu potu.

Wydzielanie przez skórę potu to naturalny proces fizjologiczny, każdemu z nas doskonale znany. O ile sama w sobie potliwość jest przez nas akceptowana, tak nieprzyjemnemu zapachowi potu towarzyszy dyskomfort i nieprzyjemne skojarzenia głównie z brakiem lub niewłaściwym przestrzeganiem zasad higieny. Jednak nie zawsze jest to głównym powodem, dlatego dziś poznamy przyczyny intensywnego zapachu potu i sposoby, jak sobie z nim radzić. 

przyczyny intensywnego zapachu potu

Przyczyny intensywnego zapachu potu?

Gruczoły potowe odpowiedzialne za wydzielanie potu rozmieszczone są na powierzchni skóry całego ciała, a zwłaszcza na twarzy, stopach, pachach, dłoniach, pachwinach i skórze głowy. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów, odpowiedzialnych za produkcję potu. Mowa o gruczołach ekrynowych i apokrynowych. Gruczoły ekrynowe stanowią samodzielny przydatek skóry, a gruczoły apokrynowe współistnieją wraz z gruczołami łojowymi i aparatem włosowym. Przewaga danych gruczołów potowych jest ważna w kontekście zapachu potu, ponieważ w zależności od tego, których gruczołów w naszym ciele jest więcej, pot ma inną konsystencję i zapach.

Warto wiedzieć, że pot produkowany przez gruczoły ekrynowe nie posiada barwy ani zapachu. Składa się z wody, chlorku sodu, elektrolitów i zbędnych produktów przemiany materii. Pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe ma bardzo intensywny zapach (jest ostry i nieprzyjemny), a ponadto ma żółty kolor. Jeśli w ciele przeważa typ gruczołów apokrynowych, często mamy do czynienia z nadmierną potliwością.

Intensywny zapach potu – przyczyny

Główną i najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu jest nieodpowiednia higiena. Zbyt rzadkie lub niedokładne mycie skóry ciała, a zwłaszcza miejsc, w których znajdują się gruczoły potowe, powoduje gromadzenie się potu i utlenianie go, oraz bakterie wchodzące w reakcję z potem (pot w połączeniu ze złuszczonym naskórkiem stanowi dla bakterii idealną pożywkę). Nawet jeśli na ciele przeważają gruczoły ekrynowe, w wyniku niewłaściwej higieny, pot może nabierać nieprzyjemnego zapachu i żółtej barwy.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, która ma ścisły związek z pracą gruczołów potowych, również są jedną z przyczyn intensywnego zapachu potu. Brzydki zapach potu może także wskazywać na różnego rodzaju choroby.

Kolejną przyczyną intensywnego zapachu potu niewłaściwa dieta. Pot może mieć ostry, nieprzyjemny zapach kiedy spożywamy niewystarczającą ilość wody dziennie, zbyt często sięgamy po przetworzone pożywienie oraz posiłki typu fast food lub dodajemy do posiłków zbyt dużo soli. Odpowiednie nawadnianie organizmu (minimum 2 litry wody dziennie), rezygnacja z posiłków o wysokim stopniu przetworzenia, zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, mogą sprawić, że pot ponownie stanie się bezwonny, lub nie miał tak nieprzyjemnego zapachu jak dotychczas.

Przyczyną intensywnego zapachu potu może być także stosowanie niewłaściwych środków hamujących wydzielanie potu. Mowa o dezodorantach, antyperspirantach czy też blokerach. Warto jednak wiedzieć, że pot pełni ważne funkcje w organizmie, bowiem zapewnia właściwą termoregulację organizmu oraz usuwa z niego toksyny. Warto więc zastanowić się, czy to pot jest dla nas problemem, czy tylko jego intensywny zapach.

nieprzyjemny zapach potu

Nuud Antiodorant – sposób na intensywny zapach potu

Pozostając przy temacie dezodorantów i antyperspirantów, warto wspomnieć o holenderskiej formule, która łączy zalety obu produktów, Mowa o kosmetyku Nuud Antiodorant, dostępnym w ofercie drogerii internetowej Kinky Winky. Specyfik eliminuje nieprzyjemny zapach potu nie blokując ani nie hamując potliwości. Nie wywiera zatem szkodliwego wpływu na naturalne procesy zachodzące w organizmie. Nuud Antiodorant  zawiera mikrocząsteczki srebra, których zadaniem jest neutralizacja bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Dodatkowo w składzie znalazły się naturalne olejki: kokosowy, migdałowy i rycynowy, dzięki czemu produkt doskonale sprawdza się również u osób o bardzo wrażliwej skórze.

Nuud Antiodorant wystarcza na 6 tygodni, choć jego opakowanie zawiera tylko 15 ml specyfiku. Jak to możliwe? Kosmetyku nie trzeba stosować codziennie, by widzieć jego skuteczność i czuć ochronę przed brzydkim zapachem potu. Niezależnie od tego jak aktywny tryb życia prowadzimy stosuje się go 1-3 razy w tygodniu.

nuud antiodorant

Poza wysoką skutecznością Nuud Antiodorant wśród zalet produktu znalazł się również bezpieczny skład, bowiem produkt nie zawiera rakotwórczego aluminium, parabenów, alkoholu, soli ani żadnych chemikaliów. Nie posiada także żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany przez wegan. Nie pozostawia zabrudzeń na ciele ani na ubraniach, jak również nie posiada zapachu, w związku z czym swobodnie można używać swoich ulubionych perfum.

Można uznać, że producent pomyślał o wszystkim, ponieważ tubka produktu została wykonana z bioplastiku pozyskanego z trzciny cukrowe, zaś opakowanie, wyprodukowane z niebielonego kartonu FSC, jest całkowicie biodegradowalne.

Analizując przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu, można zdefiniować kilka działań, które go zniwelują. Należy dbać o higienę osobistą, regularnie zmieniać ubrania, wybierać odzież wykonaną z naturalnych łatwo oddychających materiałów oraz depilować pachy, ponieważ obecność włosów sprzyja namnażaniu się bakterii. 

 

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Przyczyny intensywnego zapachu potu."

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress