Najczęstsze choroby układu moczowego.

Choroby układu moczowego czyhają na nas na każdym kroku. Często mimo zaawansowanej profilaktyki dopadają każdego z nas. Nie należą do najprzyjemniejszych i nierzadko bywają bolesne. Niestety dla większości osób są one tematem wstydliwym i wiele muszą się nacierpieć, zanim zdecydują się sięgnąć po poradę specjalisty. Wizyta u lekarza jest kluczowa dla rozwiązania problemu.

zapalenie pęcherza moczowego objawy

Jedną z najczęstszych chorób układu moczowego jest jego zapalenie. I chociaż nie brzmi to poważnie może rozłożyć człowieka na łopatki. To bardzo bolesna choroba, której zbagatelizowanie może skończyć się tragicznie.

Zapalenie dróg moczowych daje wyraźne objawy. Najpoważniejszych z nim jest krwiomocz i w sytuacji, gdy się pojawi nie należy zwlekać, a natychmiast udać się do lekarza. Często bywa bowiem tak, że jest on powodem czegoś poważniejszego, niż tylko zapalenia. Kolejnym objawem jest nieustanna potrzeba oddawania moczu. Chory biega go łazienki nawet co kilka minut, gdyż wydaje mu się, że musi skorzystać z toalety. Czasem naprawdę wydala z siebie sporą ilość moczu. Często jednak nie wysiusia nic, lub dosłownie kilka kropli- co spowodowane jest parciem na pęcherz moczowy.

Tego samego doświadczają kobiety będące w stanie błogosławionym i niestety spora część z nich boryka się z tym problemem nawet po urodzeniu swojego potomka. Jednym z najwyraźniejszych objawów zapalenia jest ból pęcherza. Często towarzyszy mu również ból podczas oddawania moczu.

zakażenia układu moczowego

Kolejną chorobą układu moczowego, jest zakażenie układu moczowego. Wynika ono z obecności drobnoustrojów, czyli mówiąc wprost: bakterii, lub grzybów. Aby zweryfikować, co dokładnie zainfekowało układ moczowy, należy wykonać posiew moczu. Badanie polega na pobraniu próbki moczu i wyhodowaniu pojedynczych grup bakterii. Można dokonać tego w każdym laboratorium.
Najczęstszym powodem zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli (w skrócie: E. Coli). To nic innego jak pałeczka kałowa występująca w jelicie grubym. Dostaje się ona do pęcherza poprzez ujście cewki moczowej. Rzadko, ale zdarza się jednak, że bakteria dostanie się aż do nerek, dlatego nigdy nie należy bagatelizować problemu. W tym przypadku mówimy jednak o niepowikłalnym zakażeniu.

Istnieje zakażenie powikłalne, czyli sytuacja, w skutek której drobnoustroje dostają się do ludzkiego pęcherza. Często jest to kamienica nerkowa, cukrzyca, nieprawidłowy odpływ moczu z pęcherza, czy obecność cewnika. Zakażenie powikłalne występuje jednak jedynie u zaledwie 10% chorych.

zapalenie pęcherza – objawy

Objawy zakażenia dróg moczowych są podobne, jak przy ich zapaleniu. Choremu towarzyszą bóle w podbrzuszu, nieustająca potrzeba oddawania moczu, oraz ból i silne pieczenie podczas jego oddawania.

Obu chorobom towarzyszy silny ból pęcharza. Idealnie sprawdzają się wtedy różnego rodzaju leki rozkurczowe, które niestety nie zawsze dają oczekiwany efekt. Zarówno w przypadku zapalenia, jak i zakażenia układu  moczowego- objawy są naprawdę przykre i bolesne. Ludzie często wstydzą się powiedzieć o problemie komukolwiek, prowadząc w ten sposób na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, które tylko czekają na taką okazję. Nieleczone choroby układu moczowego mogą przynieść naprawdę tragiczne efekty.

Oczywiście punktem bezwarunkowym na drodze do pozbycia się chorób układu moczowego jest wizyta u lekarza. Po wywiadzie z pacjentem z całą pewnością skieruje on chorego na specjalistyczne badania moczu, a następnie dobierze odpowiednie leki.  W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu chorób dróg moczowych, więc naprawdę nie ma się czego wstydzić i nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Warto zastanowić się, która z dwóch potencjalnych opcji jest dla nas bardziej odpowiednia: wizyta u lekarza i leczenie farmakologiczne, czy długie godziny spędzone w szpitalu na dializach?

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Najczęstsze choroby układu moczowego."

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress