Kobiece hormony i bóle głowy – co je wiąże?

Wiele czynników wpływa na podatność na ból głowy, jego częstotliwość i siłę. Zalicza się do nich historię rodziny związaną z tą dolegliwością, ogólny stan zdrowia czy wiek. Kobiety dodatkowo mogą zaobserwować u siebie związek pomiędzy bólem głowy a zmianami hormonalnymi w trakcie cyklu. Wahania stężenia progesteronu oraz estrogenu odgrywają ważną rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego czy ciąży, mając przy okazji wpływ na zmiany w biochemii mózgu prowadzące do bólu głowy.

Estrogen jako główny winowajca

Wiele kobiet doświadcza ataków migreny tuż przed rozpoczęciem miesiączki, czyli wtedy, kiedy poziom estrogenu w ich organizmie nagle spada. Pojawiający się wówczas ból głowy nazywany jest migreną menstruacyjną. Jej symptomy przypominają zwyczajną migrenę, choć są one bardziej intensywne, dłużej trwają i trudniej je złagodzić.

Ciążą i menopauza – okresy kiedy dolegliwości stają się łagodniejsze

Kobiety borykające się w ciągu swojego życia z migrenami menstruacyjnymi zazwyczaj odczuwają znaczną poprawę w trakcie ciąży i po wejściu w menopauzę. W tych okresach poziom hormonów kobiecych stabilizuje się, tym samym eliminując czynnik wyzwalający ból. W tym miejscu warto zauważyć, że wraz z wiekiem, jeszcze przed menopauzą, bóle migrenowe mogą przybrać znacząco na sile.

Doraźne sposoby na bóle migrenowe o podłożu hormonalnym

Chcąc ograniczyć ilość ataków bólu i złagodzić ich przebieg powinnyśmy zdecydować się na prowadzenie dzienniczka i zapisywać w nim wszystkie epizody migreny wraz z towarzyszącymi im okolicznościami. Taki przegląd z co najmniej 3 cykli pozwoli zaobserwować, czy ból zależy od wahań hormonalnych w cyklu, czy też pojawia się bez widocznego schematu. Dzienniczek ułatwi również wyłapanie wyzwalaczy migren jak zapachy, produkty spożywcze czy np. stres, wówczas łatwiej nam będzie unikać ich w przyszłości.

Gdy zależność pomiędzy cyklem a bólem głowy jest zauważalna – ból pojawia się nie wcześniej niż dwa dni przed i nie później niż trzeciego dnia menstruacji, możemy zastosować działania profilaktyczne, pozwalające na unikanie lub chociaż łagodzenie ataków migreny. W takim przypadku, w dniach, w trakcie których jesteśmy najbardziej narażone na ból głowy, staramy się nie wystawiać organizmu na działanie czynników wyzwalających. Eliminujemy więc silne bodźce świetlne czy zapachowe. Już w przypadku pojawienia się początkowych symptomów migreny najlepiej położyć się w chłodnym, zaciemnionym pomieszczeniu. Aby złagodzić towarzyszący atakowi ból głowy możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne np.  Ketesse®SL Lek ten dostępny jest w postaci rozpuszczalnego w wodzie granulatu, co ułatwia jego wchłanianie w przewodzę pokarmowym. Dzięki temu jego przeciwbólowe działanie zauważalne jest już w ciągu 15-20 minut.  .

Terapia hormonalna w ból o podłożu hormonalnym

Gdy bóle migrenowe towarzyszące nam w trakcie miesiączki są intensywne i kłopotliwe możemy zdecydować się na terapię, która przez cały okres jej stosowania złagodzi objawy związane z wahaniami hormonalnymi. Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych wpłynie pozytywnie nie tylko na bóle głowy związane ze spadkami estrogenu, ale także silne bóle brzucha towarzyszące miesiączce czy problemy z cerą. Dobierając odpowiedni preparat, zwróćmy uwagę lekarza ginekologa, jaki efekt chcemy osiągnąć. Gdy dobrany przez niego lek nie poprawi sytuacji możliwe, że trzeba będzie wypróbować również inne produkty, które będą lepiej odpowiadały potrzebom naszego organizmu.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,6Score

9,6

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Kobiece hormony i bóle głowy - co je wiąże?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress