Jak leczyć uproczywe zaparcia?

Zaparcia są na tyle wstydliwym problemem, że wielu z nas nie mówi o nich nawet swoim bliskim przyjaciołom. Traktujemy je jako temat niezwykle krępujący i osobisty. Okazuje się jednak, że zupełne niepotrzebnie, gdyż większość z nas boryka się z tą przypadłością na co dzień.

constipation

Przewlekłe zaparcia spotykają co raz to liczniejszą osób, które po za niemożnością wydalania kału borykają się również z uczuciem pełności. Mają wrażenie, jakby ktoś wsadził im pod bluzkę balonik napełniony wodą do granic możliwości.

O przewlekłych zaparciach możemy mówić wówczas, gdy stolec wydalany jest przez nas średnio raz na tydzień, przez dłuższy okres czasu. Dolegliwość ta może z czasem zamienić się w tak zwane zaparcia ciężki, które w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do zgonu. Ktoś, kto stawia czoła ciężkiemu zatwardzeniu, może załatwiać swoje potrzeby nawet jedynie dwa razy w miesiącu, co dla zdrowej osoby jest totalną abstrakcją.

Co jeść na zaparcia?

Owoce na zaparcia działają jak lody w upalny dzień. O ile te drugie ochładzają organizm, o tyle pierwsze wspomagają pracę jelit. W obu jednak przypadkach możemy jednak mówić o niemal natychmiastowej uldze.

Warto wyrobić w sobie nawyk jedzenia owoców nie tylko latem, kiedy dostęp mamy do świeżych, sezonowych owoców. Również zimą powinniśmy bowiem sięgać po nie jak najczęściej. Stymulują one jelita  pobudzają je do pracy, co pomaga nam pokonać zatwardzenie. Idealnymi owocami w walce z zaparciami są jabłka i banany.

Możemy posiłkować się również warzywami, przykładowo marchewką- w każdej postaci. Nieważne czy pogryziemy surową marchewkę, czy przepuścimy ją przez sokowirówkę- właściwości pozostają niezmienne.

Osoby walczące z zatwardzeniem powinny zwiększyć swoją aktywność fizyczna. Kilka kwadransów biegu każdego dnia wpłynie na nasz organizm zdecydowanie lepiej, niż obejrzenie kilku serialów na kanapie przed telewizorem, czy laptopem. Pamiętajmy, że to właśnie osoby prowadzące siedzący tryb życia w większym stopniu narażone są na problemy z jelitami.

Sposób na zaparcia

W walce z zaparciami skuteczne są również nasiona, otręby, różnego rodzaju musli, które spożywać możemy także na ciepło z mlekiem. Warto zrezygnować z białego pieczywa, na poczet ciemnego, razowego, które często zawiera duże ilości nasion słonecznika. Bogaty w błonnik słonecznik, również przynosi ciekawe efekty. Warto poskubać trochę przed snem, zamiast kolejnej paczki czipsów zjedzonej podczas wieczornego seansu przed telewizorem.

Co raz częściej uciekamy się również do różnego rodzaju herbatek na zaparcia. Na rynku dostępny jest na prawdę szeroki asortyment. Najbardziej popularną jest chyba zielona herbata, często spotykana również z dodatkiem różnych owoców, co przynosi podwójny efekt. Co raz więcej osób pije również napary z ziół i sięga po tabletki na zaparcia.

Co jest dobre na zaparcia?

Hitem ostatniego czasu są czopki na zaparcia. To niegdyś mało popularne rozwiązanie cieszy się teraz największym zainteresowaniem. Działają na podobnej zasadzie jak czopki glicerynowe, podawane kobietom po porodzie, które chcąc nie chcąc muszą opróżnić jelita. Efekt jest praktycznie natychmiastowy.

Zaparć naprawdę nie należy lekceważyć, gdyż mogą być one przyczyną dużo poważniejszych dolegliwości. Nieleczone zamieniają się w zaparcia ciężkie i mogą doprowadzić nawet do śmierci. Czy jest ktoś, kto naprawdę chciałby odejść z tego świata z takiego powodu?

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Jak leczyć uproczywe zaparcia?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress