Czym są odżywki dla sportowców i czy warto je stosować?

Stosowanie odżywek oraz różnego rodzaju środków stymulujących podjęcie zwiększonego wysiłku w sporcie nie jest niczym nowym, jest to zjawisko powszechnie znane i stosowane w wielu dyscyplinach sportowych. W sporcie ułamki sekund decydują o wygranej. Odżywki dla sportowców często są mylone ze sterydami i wzbudzają wiele kontrowersji. Czy słusznie?

bialko_dla_kobiet_

Czym jest odżywka? Termin odżywki nie jest zdefiniowany. Pod tą popularną nazwą dawniej funkcjonowały, między innymi, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (ŚSPŻ), które były produkowane dla różnych grup docelowych, na przykład dla niemowląt i małych dzieci, dla osób chorych lub z zaburzeniami tolerancji pokarmowej, czy dla osób wykonujących intensywne wysiłki fizyczne, w tym sportowców. A czym różnią się od suplementów diety. Suplementami są środki spożywcze, które mają uzupełniać dietę, wpływać korzystnie na określone funkcje organizmu.

Dla producenta odżywek celem nadrzędnym jest troska o zdrowie sportowca, mają być bezpieczne, skuteczne i dozwolone w sporcie. Są doskonałym sposobem na uzupełnienie niedoborów w diecie oraz pozwalają przezwyciężyć okres stagnacji treningowej, są dodatkową ochroną w walce z przetrenowaniem oraz likwidują niedobory niezbędnych składników pokarmowych. Należy pamiętać że są uzupełnieniem trzech elementów, podstawowych składników sportowca: diety, treningu i snu. Odżywki mogą występować zarówno w formie sproszkowanej, płynnej, żelowej, jak i jako dodatek do produktów spożywczych lub składnik napojów, ich receptury są patentami.

Generalnie odżywki sportowe dzieli się na:

 • węglowodanowe,
 • białkowe,
 • witaminowo – mineralne
 • węglowodanowo-bialkowe, tzw: gainery, bulki
 • przedtreningowe: zazwyczaj jest to mieszanka kilku substancji
 • kreatynowe: w tym staki
 • spalacze tłuszczu
 • aminokwasowe: np.: bcaa, glutamina

Charakterystyka ich wykorzystania zależy od tego w jakiej dyscyplinie sportowej chcemy zwiększyć swoje możliwości. Działanie odżywek jest różnokierunkowe. Mogą decydować o sprawności fizycznej, odporności psychicznej i właściwościach mechanicznych. Do sprzedaży mogą być dopuszczone odżywki, które przeszły serię badań, są dozwolone, skuteczne i etyczne. Ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne, pozwalając na osiąganie jeszcze lepszych wyników sportowych.

Odżywki i suplementy to nieodłączna część życia wielu sportowców. Dla uprawiających kulturystykę i fitness to nieodłączna część życia, szczególnie na poziomie zaawansowanym. Dołączenie do planu treningowego odpowiednio wyselekcjonowanych produktów przyczyni się do poprawy efektywności treningu siłowego czy wytrzymałościowego. Dowodem na to jest ogromna liczba publikacji, które stale pojawiają się w czasopismach naukowych.

A sterydy? Sterydy najczęściej są aplikowane domięśniowo albo czasami zażywane doustnie, to pochodne testosteronu, stosowanie ma za zadanie umożliwić zwiększenie masy ciała w szybszym tempie niż podczas typowego, „czystego” treningu. Z uwagi na swoje anaboliczne właściwości – są na szeroką skalę wykorzystywane w kulturystyce. Pozwalają dużo łatwiej i szybciej osiągnąć suchą masę mięśniową, oraz zrobić lepszą definicję mięśni oraz siłę.

Sięgając po sterydy musimy wiedzieć że częstymi skutkami ubocznymi przeprowadzonej kuracji mogą być: wystąpienie trądziku, łysienie, ginekomastia, czyli powiększenia się sutka męskiego, uszkodzenia wątroby, nerek i trzustki, przyspieszenie zmian miażdżycowych, zwiększenie agresji, spadek libido, impotencja, niepłodność.

Innym niezwykle ekskluzywnym produktem stał się hormon wzrostu, który jest używany przez osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe w tym kulturystykę. Naturalny hormon wzrostu jest pozyskiwany z mózgów osób zmarłych (głównie niemowląt), dlatego też jego cena jest niebywale wysoka, waha się w granicach od 1200 do 1800 zł za ilość wystarczającą na jednomiesięczną kurację. Cena skutecznie odstrasza jednakże znajdują się amatorzy, którzy zaopatrują się nielegalnie w ten środek. Najczęściej sprowadzany z Chin albo Rosji. W Polsce jego sprzedaż jest ściśle nadzorowana.

Więc jak widzicie z punktu widzenia sportowca, dla zdrowia lepiej wyjdzie przyjmowanie odżywek, zaś gdy na pierwszym miejscu chodzi nam o wyniki sportowe nic tak nie pomoże jak niedozwolone sterydy anaboliczne. Czy są na rynku dostępne produkty które łączą bezpieczeństwo stosowania z piorunującymi efektami? Może się zdziwisz ale odpowiedź brzmi tak. To

Probolan 50 to odżywka na masę mięśniową, której głównym celem jest zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie. Pozwala uzyskać imponującą muskulaturę, stymuluje procesy anaboliczne, całkowicie naturalnie nasila produkcję testosteronu, jest alternatywą dla zakazanych sterydów anabolicznych. Przeznaczony zarówno dla profesjonalnych zawodników jak i amatorów. Jak podaje producent to jedyny zatwierdzony, posiadający dokumentację medyczną, legalny anabolik, poprawia gospodarkę hormonalną organizmu. Najmocniejsza odżywka stworzona w celu wsparcia procesu budowy masy mięśniowej, wytrzymałości, siły a także uzyskania lepiej zdefiniowanej sylwetki. Jeżeli do tej pory nie byłeś zadowolony z swoich postępów na siłowni, to po Probolanie 50 zmienisz swoje zdanie.

Więcej o produkcie http://mocarni.pl/produkt/probolan-50-60-kaps/ znajdziesz w sklepie internetowym Mocarni.pl

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

8,9Score

8,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Czym są odżywki dla sportowców i czy warto je stosować?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress