Co nam mówią parametry soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe już na stałe zagościły w polskiej rzeczywistości. Oczywiście nikogo to nie dziwi, bowiem dzięki temu, że są bardziej popularne są także coraz tańsze, a ich funkcjonalność, wygoda i bezproblemowa obsługa sprawia, że zwolenników tej metody korekcji wzroku przybywa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że o ile nie stosujemy soczewek w celach kosmetycznych, czyli stricte do zmiany koloru oczu, soczewki, tak jak popularne okulary, wymagają  odpowiedniego ich dobrania do wady wzroku. W tym celu lekarz okulista lub optometrysta dokonuje badania i przygotowuje receptę, biorąc pod uwagę wadę wzroku, styl życia pacjenta oraz parametry dostępnych na rynku soczewek.

JAKIE WYRÓŻNIAMY PARAMETRY SOCZEWEK?

Współczesne soczewki kontaktowe wykonane są w zdecydowanej większości z materiału silikonowo-hydrożelowego. Dzięki temu są niezwykle miękkie, delikatne oraz przepuszczają więcej tlenu niż typowy hydrożelowy odpowiednik. A im więcej tlenu dostaje się do rogówki tym lepiej i zdrowiej dla oka. Przekonajmy się zatem, na które parametry soczewek trzeba zwrócić uwagę.

Moc optyczna to podstawowy parametr soczewek. Dzieli się ją na moc sferyczną (PWR) dla soczewek jednoogniskowych oraz dodatkowo moc cylindryczną (CYL) i oś cylindra (AXE), dla soczewek torycznych (inaczej zwanych cylindrycznymi). Soczewki toryczne to specjalne soczewki dla astygmatyków, które posiadają dwa dodatkowe parametry, moc cylindryczną i oś cylindryczną. Należy zaznaczyć, że soczewki dla astygmatyków powinny być jeszcze uważniej dobierane przez okulistę lub optometrystę, ponieważ astygmatyzm często występuje również z inną wadą wzroku w tym z krótkowzrocznością.

W miejscu tym zaznaczyć należy, że w przypadku soczewek kontaktowych moce optyczne będą różnić się od tych ustalonych dla okularów, w których odległość między okiem a szkłem korekcyjnym wynosi 10-16 mm, podczas gdy soczewka przylega bezpośrednio do rogówki.

Promień krzywizny, oznaczany jako BC, to kolejny niezwykle istotny parametr w soczewkach, który odnosi się do geometrii powierzchni wewnętrznej, którą soczewka styka się z powierzchnią oka. I tu niezwykle istotne jest, by soczewka nie była ani zbyt luźna ani zbyt ciasna.

Średnica soczewek kontaktowych (DIA) określa, jak duża musi być soczewka, by rogówka była nią w całości przykryta.

Stopień uwodnienia wskazuje na zawartość wody w materiale, z którego zrobiono soczewki. Można tu wyróżnić trzy kategorie soczewek:

 • o niskim nasyceniu wodą (do 40%),
 • o średnim nasyceniu wodą (50-60%),
 • o wysokim nasyceniu wodą (powyżej 60%).

Co istotne, im większy stopień nasycenia tym przepuszczalność tlenu jest większa.

Tlenoprzepuszczalność (Dk) to parametr, który ma istotny wpływ na komfort i zdrowie oka. Zależy on od grubości i stopnia uwodnienia soczewki. I tak, im wyższe uwodnienie soczewki i im cieńszy materiał, z którego została wykonana tym więcej tlenu dostaje się do rogówki. Jednak tego typu soczewki podatne są na odkształcanie, co może mieć wpływ na jej utrzymanie w oku. Parametry te muszą być zatem idealnie dobrane tak, by były bezpieczne dla narządu wzroku.

CZYM SIĘ RÓŻNI RECEPTA NA SOCZEWKI OD OKULAROWEJ?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje niemalże oczywistym wydaje się fakt, że recepta na soczewki kontaktowe będzie różniła się od tej na okulary. W recepcie na soczewki określona zostaje bowiem krzywizna bazowa, która stanowi wyjściową do dopasowania krzywizny samej soczewki do gałki ocznej, a także średnica, by idealnie dopasować szerokość samej soczewki do rogówki. W recepcie na okulary natomiast są zamieszczone takie wartości jak moc sferyczna, cylinder i jego oś (jeżeli mowa o astygmatyzmie) oraz rozstaw źrenic.

NIE RYZYKUJ PRZY DOBORZE SOCZEWEK I OKULARÓW

Niezależnie od wady wzroku i wyboru pomiędzy okularami a soczewkami kontaktowymi pamiętać należy o bezpieczeństwie i zdrowiu. Na idealny dobór składa się wiele parametrów soczewek i okularów, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. W przypadku nieprawidłowego doboru parametrów narażamy nasze oczy na wielkie ryzyko, które mogą prowadzić np. do olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek. Konsekwencje nieprawidłowo dobranych soczewek i okularów opisano szczegółowo w https://www.szkla.com/poradnik_soczewki-okulary-ze-zle-dobranymi-parametrami.html. Dlatego też zarówno okulary jak i soczewki powinny być one dobrane przez specjalistę, a więc okulistę lub optometrystę. Dotyczy to w szczególności pierwszych soczewek kontaktowych. Być może przy własnoręcznym doborze narazimy nasze oczy tylko na dyskomfort, ale czy warto ryzykować tak delikatny organ wzroku na podrażnienia i choroby? Zdecydowanie nie.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

9,0Score

9,0

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Co nam mówią parametry soczewek kontaktowych?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress