Alkoholizm kobiecy – jak piją kobiety?

Stereotypem jest opinia, że alkoholizm dotyczy tylko mężczyzn. W rzeczywistości po alkohol sięga 90% mężczyzn i 80% kobiet. Oczywiście nie wszyscy są alkoholikami, ale ryzyko uzależnienia jest bardzo duże. W przypadku kobiet uzależnienie od alkoholu niesie za sobą znacznie groźniejsze konsekwencje niż w przypadku mężczyzn.

Dlaczego kobiety piją?

Podłoże alkoholizmu u kobiet ma przede wszystkim charakter emocjonalny. Związane jest to ze zmianą roli kobiet w życiu społecznym. Nie tylko pełnią tradycyjne role żony i matki, ale bardzo chętnie podejmują nowe wyzwania w życiu zawodowym i politycznym. Ambitnie chcą dorównać osiągnięciom mężczyzn na każdym polu. Często wiąże się to ze stresem, rozdrażnieniem, frustracją, przemęczeniem, poczuciem osamotnienia. Kobiety zatem próbują rozładować te negatywne emocje za pomocą alkoholu.

Wpływ alkoholu na kobiety

Alkoholizm kobiecy jest znacznie bardziej niebezpieczny dla organizmu niż alkoholizm mężczyzn. Wynika to z odmiennej budowy obu płci. Ciało kobiet zawiera więcej tkanki tłuszczowej, natomiast ciało mężczyzn więcej wody, w której alkohol zostaje rozcieńczony. To z tego powodu przy tej samej wadze i ilości wypitego alkoholu, kobiety szybciej się upijają i szybciej popadają w uzależnienie.

Nadużywanie alkoholu powoduje u kobiet:

 • uszkodzenie wątroby – szybsze niż u mężczyzn,
 • zaburzenia reakcji psychomotorycznych,
 • zaburzenia hormonalne,
 • stany lękowo-depresyjne,
 • ryzyko rozwoju nowotworu sutka,
 • ryzyko rozwoju osteoporozy,
 • zaburzenia w życiu seksualnym – spadek popędu i odczuwania orgazmu,
 • zagrożenie dla ciąży i zdrowia dziecka.

Alkoholizm kobiecy – cechy charakterystyczne

Kobiety piją inaczej niż mężczyźni, którzy piją najpierw dla towarzystwa, a potem z towarzystwem od kieliszka. W przypadku kobiet jest to picie w samotności i w ukryciu. Dlaczego? Przede wszystkim nie chcą wypaść z przypisanych ról. Nadal chcą je zachować, a właściwie pozory, że dobrze sobie z nimi radzą.

Nałóg zaczyna się od lampki wina lub drinka pitego wieczorem dla rozładowania napięcia po całym dniu. Z czasem ilość wypitego alkoholu się zwiększa, ale najczęściej pita jest wtedy, gdy wszyscy domownicy pójdą już spać. Panie potrafią doskonale się kamuflować i uzależnienie może trwać wiele lat. Nawet najbliżsi niczego nie są w stanie zauważyć. Dotyczy to głównie kobiet dobrze wykształconych, zajmujących wysokie stanowiska i dobrze zarabiających. One nie wpisują się w schematy typowej alkoholiczki z nizin społecznych.

Leczenie alkoholizmu u kobiet – najważniejsze problemy

Kobiety potrafią tkwić w nałogu przez wiele lat i jest on niezauważalny dla otoczenia. Nigdy nie chcą się przyznać do nałogu, bo nie chcą wypaść z przypisanych im ról. Nie chcą też zawieść dzieci, rozczarować męża, zaniedbywać obowiązków w pracy. Równocześnie nie potrafią przyznać przed sobą, że mają problem z alkoholem i nie panują nad nałogiem. Boją się napiętnowania społecznego i przyklejenia łatki „alkoholiczka”.

Najczęściej do ujawnienia uzależnienia dochodzi przez zmiany w wyglądzie (opuchnięta twarz, rozszerzone naczynka krwionośne) oraz zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Najbardziej cierpią na tym dzieci, przerwana zostaje kariera zawodowa. Nawet w takich sytuacjach mają problem z przyznaniem się przed sobą, że są uzależnione. Owszem podejmują leczenie pod naciskiem rodziny lub groźbą utraty pracy, ale okres trzeźwości trwa krótko i kończy się powrotem do nałogu.

Najważniejszym warunkiem skutecznej terapii alkoholowej jest świadomość osoby uzależnionej, że ma problem z alkoholem i chce go rozwiązać oraz wrócić do życia w trzeźwości. To podstawowy warunek skutecznej terapii, która nie jest łatwa, ani dla kobiety, ani dla jej najbliższych.

W okresie leczenia kobieta musi czuć wsparcie najbliższych, wiedzieć, że z problemem nie została osamotniona, bo właśnie poczucie samotności przyczyniło się do jej uzależnienia. To wsparcie musi być silne i motywujące do walki o życie w trzeźwości. Nie zawsze najbliżsi potrafią sobie z tym poradzić, ale mogą szukać pomocy dla osób współuzależnionych, którą oferują ośrodki leczenia uzależnienia alkoholowego.

Leczenie to przede wszystkim terapia indywidualna i grupowa, które pomagają zmierzyć się z problemem, uświadomić sobie jego przyczyny i konsekwencje. Podczas zajęć kobiety uczą się jak radzić sobie ze stresem oraz innymi problemami, gdzie szukać pomocy w przypadku kryzysu. Po zakończeniu terapii w ośrodku bardzo ważne jest uczestniczenie w spotkaniach grup wsparcia AA. To rozmowy z osobami o podobnych problemach dają siłę i motywację do dalszej walki.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

Brak komentarzy do "Alkoholizm kobiecy - jak piją kobiety?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress