Płyn do higieny intymnej – na co zwrócić uwagę?

Zachowanie odpowiedniej higieny okolic intymnych wpływa na zdrowie całego organizmu. Dlatego też właściwa higiena miejsc intymnych jest tak istotna. Co stosować celem odpowiedniej pielęgnacji tych części ciała? Jakie płyny do higieny intymnej wybrać? Sprawdź poniższe porady.

 1. Odpowiednie pH
 2. Na co zwrócić uwagę, wybierając płyn do higieny intymnej?
 3. Dla kogo płyny do higieny intymnej?

Odpowiednie pH

We właściwej pielęgnacji okolic płciowych istotnym czynnikiem jest zachowanie odpowiedniego poziomu pH tych części ciała. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, środowisko okolic intymnych ma odczyn kwaśny. Jest on niezbędny do zachowania prawidłowej flory bakteryjnej, jak również likwidacji szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, co znacząco utrudnia rozwój infekcji i chorób.

Wiele osób nie stosuje specjalistycznych środków, pozostając przy tradycyjnych mydłach czy zwykłych żelach pod prysznic. Może się to okazać sporym błędem. Dobry płyn do higieny intymnej powinien posiadać pH w granicach od 3,4 do maksymalnie 4,5. To gwarantuje utrzymanie odpowiedniego pH okolic intymnych. Jednakże większość zwyczajnych mydeł czy żeli do ciała posiada pH znacznie wyższe. To wpływa niekorzystnie na okolice intymne, wysuszając błony śluzowe, niszcząc naturalną florę bakteryjną oraz narażając nas tym samym na rozwój infekcji grzybiczych. Dlatego też tak ważne jest, co stosuje się do higieny tych części ciała. Kosmetyki do mycia nie powinny więc być wybierane przypadkowo.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płyn do higieny intymnej?

We wspomnianych produktach najważniejszy jest skład każdego z płynów do higieny intymnej. Kosmetyk powinien mieć na opakowaniu jasno określoną informację dotyczącą posiadanego poziomu pH. Wybierając płyn, należy przede wszystkim szukać produktów o pH w granicach 3,4-4,5.

Ponadto dobrze jest szukać produktów o jak najdelikatniejszym i prostym składzie. Duża ilość substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów może działać drażniąco, zwłaszcza w przypadku osób o wrażliwej i delikatnej skórze. Polecanym składnikiem w płynach do higieny okolic intymnych jest alantoina. Działa ona łagodząco na stany zapalne oraz niewielkie podrażnienia.

Dobrze jest również szukać produktów z kwasem mlekowym. Posiada on właściwości antybakteryjne, dzięki czemu skutecznie, a przy tym delikatnie usuwa zanieczyszczenia. Pomaga także w odbudowie właściwego pH skóry oraz dba o utrzymanie jej odpowiedniego kwaśnego odczynu.

W zależności od rodzaju produktu, niektóre kosmetyki zawierają dodatkowe substancje dobroczynne. Mają one na celu określone działanie, np. nawilżenie okolic płciowych.

Dla kogo płyny do higieny intymnej?

Panuje przekonanie, że kosmetyki do pielęgnacji okolic intymnych są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Jest to błędne myślenie. Nie tylko kobiety, ale również mężczyźni powinni bowiem regularnie dbać o higienę swych okolic płciowych. Ich skóra jest grubsza i posiada więcej gruczołów potowych, dlatego też zachowanie jej w odpowiedniej czystości jest tak ważne. Należy przy tym pamiętać, że dbanie o higienę własną pozwala równocześnie chronić partnerkę lub partnera przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czy mężczyźni muszą stosować dedykowane specjalnie dla panów kosmetyki do higieny intymnej? Nie jest to konieczne. Podobnie jak kobiety, powinni stosować środki o odpowiednim pH, a nie zwykłe mydło lub żel. Ważna jest systematyczność w ich stosowaniu.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Płyn do higieny intymnej – na co zwrócić uwagę?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress