Liposukcja – sposób na otyłość

Liposukcja jest polegającym na rozbiciu, a następnie usunięciu zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej zabiegiem estetycznym, przeprowadzanym w celu skorygowania i wysmuklenia kształtów wybranych miejsc na ciele. Zabiegi szczególnie poleca się osobom o normalnej wadze, u których zasoby tłuszczowe występują w ściśle określonych, tak zwanych problematycznych miejscach, a stosowanie diety i trening fizyczny nie przynoszą rezultatów w postaci wymodelowanej sylwetki.

porady dla kobiet

Prawidłowo wykonany zabieg stanowi dla pacjenta niewielki dyskomfort, dlatego warto wybrać lekarza i klinikę, którzy mają doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania tego typu zabiegów. Współczesne techniki zabiegowe pozwalają na przeprowadzenie liposukcji bez ingerencji w sąsiednie tkanki, na przykład naczynia krwionośne. Wyzwaniem dla lekarza przeprowadzającego zabieg jest określenie optymalnej ilości tkanki tłuszczowej, która może być odprowadzona w każdym indywidualnym przypadku, jednak przyjęło się, że nie powinno się odsysać więcej niż 3-4 litry tłuszczu podczas jednej procedury. Ograniczenia służą zachowania równowagi płynów w organizmie.

Historia liposukcji

Sam zabieg liposukcji, a raczej jego istota, nie jest niczym nowym, gdyż jej historia sięga lat 20. XX wieku. Innowacyjne są jedynie techniki, jakie służą do wykonania zabiegu. Pierwsze zabiegi liposukcji były niebezpieczne i obarczone ogromnym ryzykiem trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet zgonu. Wykorzystywane wówczas podczas zabiegów metody i narzędzia były dalekie od ideału. Liposukcja wróciła do łask w latach 60., gdy wprowadzono technikę wykonywania małych nacięć, którą – oczywiście udoskonaloną – stosuje się do dziś. Kilka lat po zastosowaniu innowacyjnej jak na ówczesne czasy metody zaczęto stosować kiretę do aspiracji.

Następnym krokiem było wprowadzenie kaniuli z umieszczonym wewnątrz ostrzem, która odsysała tłuszcz maszynowo, jednakże metoda nadal nie była w pełni bezpieczna, gdyż często dochodziło do zbierania się krwi oraz płynu surowiczego i zaleganie ich pod skórą. Na początku lat 80. udało się zastąpić ostro zakończoną narzędzie tępą, mniej inwazyjną kaniulą. W Stanach Zjednoczonych powołano do życia Amerykańskie Towarzystwo Liposukcji Chirurgicznej ASLS (American Society of Liposuction Surgery) i zabiegi liposukcji zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Dziś to jedna z najchętniej wybieranych przez pacjentów procedura wykonywana w klinikach chirurgii plastycznej, która przeszła wiele pozytywnych zmian od czasów jej wprowadzenia.

Liposukcja – co to za zabieg?

Zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się kilka drobnych nacięć, a następnie tkanka tłuszczowa jest nastrzykiwana specjalistycznym roztworem znieczulającym i rozbijana za pomocą specjalnego aparatu. Kolejnym krokiem jest odessanie zniszczonego tłuszczu za pomocą sondy. Zabieg wykonywany jest na takich obszarach ciała jak brzuch, biodra, pośladki czy uda. Rzadziej pacjenci wybierają możliwość odessania tkanki tłuszczowej zgromadzonej na ramionach, kolanach czy podbródku.

Okres rekonwalescencji po zabiegu zwykle trwa 1-2 tygodnie i przez ten czas należy zapewnić sobie pomoc w codziennych czynnościach. Z wykonywaniem intensywnych ćwiczeń fizycznych należy się powstrzymać przez około 4 tygodnie. Po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego, uciskowego ubrania, którego zakładanie lekarze zalecają przez okres od 3 tygodni nawet do 2 miesięcy.

Współczesna medycyna dysponuje wieloma innowacyjnymi technikami wykonywania zabiegu. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi liposukcji laserowej oraz liposukcji ultradźwiękami. Wykorzystanie lasera czy ultradźwięków pozwala na zmniejszenie stopnia inwazyjności zabiegu i zachowanie wysokiego progu bezpieczeństwa. Dodatkowo liposukcja laserowa wykazuje wyjątkowe właściwości odmładzające skórę. W Polsce jest popularnym zabiegiem chirurgi plastycznej, najwięcej klinik z ofertą odsysania tłuszczu jest w Warszawie (https://www.tourmedica.pl/kliniki/liposukcja-odsysanie-tluszczu/warszawa/)

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (2 Votes)

Summary

9,9Score

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Liposukcja - sposób na otyłość"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress