Jak dbać o cerę trądzikową?

Problemy z cerą trądzikową dotyczą nie tylko nastolatków. Coraz częściej zmagają się z nimi również osoby dorosłe. Wymaga ona specjalistycznej pielęgnacji oraz dogłębnego oczyszczania za pomocą delikatnych kosmetyków.

Co to jest cera trądzikowa?

O skórze trądzikowej mówi się wówczas, gdy na twarzy pojawiają się zmiany ropne, rozszerzone pory i zaskórniki. Cerze takiej towarzyszy również nadmierna produkcja sebum, co daje efekt nieestetycznego świecenia się skóry. Pielęgnacja cery trądzikowej powinna być dopasowana do jej potrzeb. W przeciwnym razie problemy mogą się zaostrzać.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej jest oczyszczanie, złuszczanie martwego naskórka oraz nawilżanie. Ma to na celu odetkanie ujść gruczołów łojowych, a co za tym idzie ograniczenie rozwoju bakterii powodujących zmiany skórne. Specjalistyczne kosmetyki pozwalają na łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszają proces regeneracji naskórka.

Każdy dzień powinien zaczynać się i kończyć dogłębnym oczyszczeniem naskórka z nadmiaru sebum i resztek makijażu. Do mycia powinno się wybrać przebadany dermatologicznie, hipoalergiczny produkt np. piankę do mycia. Należy pamiętać o tym, aby skóry nie przecierać ręcznikiem, a jedynie osuszać poprzez delikatne przyłożenie materiału do twarzy. Wybierając środek do oczyszczania twarzy, warto zwrócić uwagę na to, aby nie miał w składzie pewnych rodzajów alkoholi, przede wszystkim etanolu, który negatywnie wpływa na naturalną warstwę ochronną skóry – płaszcz hydrolipidowy.

Niektórzy mają wątpliwości, czy nawilżać tłustą skórę. Funkcjonuje nawet mit, że cera trądzikowa nie potrzebuje pielęgnacji przy użyciu kremów. Jest to duży błąd, ponieważ wysuszona skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co może zaostrzyć trądzik przez częstsze pojawianie się wykwitów skórnych. Po uprzednim oczyszczeniu skóry należy nałożyć na nią cienką warstwę kremu lub emulsji nawilżającej, która dostarcza jej niezbędnych elementów budulcowych i składników odżywczych. Jednym z zalecanych produktów może być krem nawilżająco-matujący z wysokim filtrem. Nie tylko chroni on przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale także pomaga odbudować warstwę lipidową, reguluję pracę gruczołów łojowych i zapobiega świeceniu się skóry.

Raz w tygodniu skóra trądzikowa wymaga dodatkowego peelingu. Do tego celu można użyć łagodnych w działaniu produktów enzymatycznych, które złuszczają naskórek dzięki obecnym w nich kwasom.

Czego unikać w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby z cerą trądzikową jest wyciskanie grudek, zaskórników i zmian ropnych. Może to doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii na całą twarz, a w konsekwencji pogorszenia stanu skóry.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,6

Brak komentarzy do "Jak dbać o cerę trądzikową?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress