Czy starzenie się skóry dotyka każdego?

Kolagen to białko, które jest niezbędne zarówno dla naszej skóry, jak i całego ciała. Stanowi on podstawowy element budulcowy naszego organizmu i to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się jędrną i odpowiednio napiętą skórą. Niestety wraz z wiekiem jego ilość zaczyna się zmniejszać, czego efektem jest stopniowe starzenie się skóry. Jest to proces, który dotyczy każdego z nas, jednak przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie sprawić, że nasza skóra pozostanie jędrna przez znacznie dłuższy okres.

Kolagen – przydatne informacje

Kolagen to substancja, której obecność wywiera bardzo ważny wpływ na cały organizm człowieka. Jego najbardziej znaną właściwością jest zapewnianie skórze jędrności, elastyczności i odpowiedniego napięcia, jednak pełni on również inne funkcje. Co ciekawe, kolagen jest białkiem, które w naturalny sposób występuje w naszym organizmie i odpowiada za łączenie ze sobą komórek. To właśnie dlatego kolagen w naszym organizmie znajdziemy zarówno w kościach, ścięgnach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych czy oku. 

Wraz z wiekiem jego ilość w naszym ciele maleje, dlatego też, żeby zadbać o sprawność naszych kości i stawów, należy zadbać o to, aby naszemu organizmowi był dostarczany w sposób regularny. Znajdziemy go zarówno w niektórych pokarmach, jak i suplementach diety.

Niedobór kolagenu – oznaki

Co ciekawe, kolagen jest białkiem, które nasz organizm jest w stanie wytwarzać w sposób samoistny. Niestety z wiekiem jego ilość maleje, co może mieć miejsce już w 25. roku życia. Starzenie się skóry i organizmu najbardziej zauważalne jest około 50. roku życia, kiedy pojawia się menopauza. Co ważne, ubytek kolagenu może zostać wywołany nie tylko przez procesy starzenia się skóry, ale także:

 • nadmierną aktywność fizyczną;
 • zaburzenia hormonalne;
 • stres;
 • nadmierną ekspozycję na słońce;
 • obciążenia mechaniczne organizmu;
 • niektóre choroby.

Efektem niedoboru kolagenu w skórze jest przede wszystkim utrata jędrności skóry i większa liczba powstających na niej nierówności i bruzd. Zwiększeniu ulega również wypadanie i łamliwość włosów, a kości i stawy stają się bardziej podatne na złamania i uszkodzenia.

Starzenie się skóry – co warto wiedzieć na ten temat?

Każda z nas chce cieszyć się jędrną i idealnie gładką skórą jak najdłużej. Niestety procesy starzenia zachodzą w naszym organizmie bez żadnego wyjątku. Mimo to posiadamy dość znaczny wpływ na to, kiedy wystąpią. Starzenie się skóry możemy podzielić na:

 • endogenne – wiąże się z wiekiem, zmianami hormonalnymi (na przykład menopauzą), a także niewłaściwą dietą;
 • egzogenne – wpływ na nie mają czynniki środowiskowe, jak stres, zanieczyszczenia, promieniowanie ultrafioletowe oraz nieodpowiednia i niedokładna pielęgnacja.

Dostarczając swojemu organizmowi odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych każdego dnia, dbając o jej nawilżenie (należy pamiętać o codziennym piciu odpowiedniej ilości wody) oraz stosując pielęgnację dopasowaną do jej potrzeb, jesteśmy w stanie sprawić, że objawy niedoboru kolagenu w skórze nie będą nas dotyczyć przez znacznie dłuższy czas.

Starzenie się skóry – jak mu zapobiec?

W profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry bardzo istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Na rynku znajdziemy znaczną liczbę produktów, które zawierają kolagen lub substancje, które wspomagają jego syntezę. Są to na przykład witamina A, E, C oraz peptydy. Co więcej, kolagen jest substancją, po którą mogą sięgać nie tylko osoby, których skóra posiada wyraźne oznaki starzenia. Sprawdzi się on również w przypadku skóry:

 • wrażliwej i alergicznej;
 • podatnej na podrażnienia;
 • narażonej na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego;
 • dojrzałej;
 • naczyniowej;
 • nadwyrężonej działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (np. wiatru, mrozu);
 • posiadającej wyraźne blizny i zmiany pozapalne, będące efektem leczenia trądziku.

Stosując się do powyższych rad, stosując zbilansowaną dietą oraz pielęgnację dopasowaną do potrzeb swojej skóry, możesz mieć pewność, że ubytek kolagenu i pierwsze oznaki starzenia nie będą Ci towarzyszyć przez dłuższy czas.

 

Materiał zewnętrzny
Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,3Score

9,3

Brak komentarzy do "Czy starzenie się skóry dotyka każdego?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress