Czemu włosy się elektryzują?

Sporo osób boryka się z nieprzyjemnym efektem elektryzowania włosów. Najczęściej zdarza się to w sezonie jesienno-zimowym i związane jest z kilkoma czynnikami. Elektryzujące się włosy sprawiają, że trudniej utrzymać je w ładzie i pięknym wyglądzie, a także wystylizować w taki sposób, aby fryzura nie straciła na jakości.

Dlaczego nasze włosy się elektryzują?

Włosy elektryzują się, ponieważ działają na nie prawa fizyki. Nasze włosy mają na sobie dwa rodzaje jonów – są to jony dodatnie oraz jony ujemne. Włosy zaczynają się elektryzować, kiedy nagromadzać zaczynają się ładunki elektryczne jednego ze znaków. W przypadku włosów dotyczy to jonów dodatnich, które wzajemnie się od siebie odpychają, tworząc efekt naelektryzowanych włosów. Włosy naładowane dodatnio lgną do ujemnie naładowanych materiałów, szczególnie tych syntetycznych. Dzieje się tak, gdy ubieramy na głowę czapkę lub sweter ze sztucznego materiału. Suche powietrze dużo łatwiej przenosi ładunki elektryczne, zwłaszcza w przypadku przesuszonych oraz zniszczonych włosów. Kosmyki dużo częściej elektryzują się w ogrzewanych oraz klimatyzowanych pomieszczeniach.

Nie wszystkie włosy są jednakowo podatne na elektryzowanie, co można więc zrobić, aby jak najczęściej unikać lub minimalizować ten efekt?

W jaki sposób zapobiegać elektryzowaniu się włosów?

Przede wszystkim dobrze zadbać o kondycję włosów poprzez ich prawidłową pielęgnację oraz odpowiednie nawilżenie. Kosmetyki, które optymalnie nawilżą włosy, kupić można w salonach fryzjerskich lub aplikacji mobilnej Jean Louis David: https://apps.apple.com/pl/app/jean-louis-david-polska/id1006590394. Oprócz używania odpowiednich preparatów pamiętajmy także o regularnym podcinaniu końcówek, celem zachowania ich zdrowia i naturalnego blasku: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.jeanlouisdavid. Warto ograniczyć zabiegi, takie jak rozjaśnianie oraz wyposażyć się w szczotkę z naturalnego włosia. Pomyśleć trzeba także o zmianie czapki na taką z naturalnych materiałów oraz ograniczeniu syntetycznych, sztucznych materiałów ubrań.

 

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

Brak komentarzy do "Czemu włosy się elektryzują?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress