Cellulit i rozstępy – czy można je pokonać?

Rozstępy i cellulit to dwa rodzaje zmian na ciele, które znalazły się w gronie najbardziej znielubionych przez kobiety. Pojawiają się nagle, a walka z nimi należy do długich i niełatwych. Białe pręgi i pomarańczowa skórka w wielu przypadkach są źródłem największych damskich kompleksów. Przekłada się to na niechęć w stosunku do noszenia ubrań mocniej odkrywających ciało, a także do wizyt na basenie czy opalania na plaży. Jak poradzić sobie z tego typu problemami? Czy istnieją skuteczne preparaty przeciw rozstępom i na cellulit? W jaki sposób profilaktycznie zadbać o swoją skórę?

Czym są rozstępy i kiedy się pojawiają?

Białe pręgi na skórze powstają w wyniku jej rozciągnięcia. Najczęściej dzieje się to w okresie dojrzewania, gdy dzieci szybko rosną, a także zmienia się ich sylwetka. Innym razem powstają u osób, które szybko przybrały na wadze. Rozstępy pojawiają się u kobiet w ciąży oraz jako wynik budowania masy mięśniowej. Pręgi wynikają z dużego naciągania skóry i niedostatecznej produkcji włókien kolagenowych. Tym samym sieć włókien zostaje zerwana i pojawiają się charakterystyczne zmiany, wyglądające jak pęknięcia. Najczęściej widoczne są na pośladkach, plecach, udach, brzuchu i piersiach. U osób dążących do zwiększenia masy mięśniowej, rozstępy pojawiają się głównie w okolicy ramion, barków i na klatce piersiowej. Powstawanie rozstępów można podzielić na dwie fazy.

  1. Faza zapalna – na początku odczuwalne jest swędzenie i szczypanie w miejscu, gdzie mają pojawić się rozstępy. W końcu skóra pęka i na jej powierzchni pojawiają się czerwone ślady o gałęziowatym kształcie.
  2. Faza zanikowa – rozstępy bledną i stają się białe, a co za tym idzie mniej widoczne. Po dotknięciu miejsca, w którym się znajdują, można wyczuć delikatne wgłębienia.

Przyczyny powstawania rozstępów i metody ich leczenia

Skłonność do powstawania rozstępów jest warunkowana m.in. genetycznie. To właśnie z tego powodu u osób, które nieznacznie przytyją na wadzę mogą w bardzo szybkim tempie pojawić się blizny, choć wiele ludzi z otyłością nie zmaga się z tego typu problemami. Jako kolejne można wymienić podłoże hormonalne. W tym przypadku głównym sprawcą jest kortyzol, który negatywnie wpływa na wytrzymałość włókien. Wśród innych przyczyn wskazuje się na nadmierną suchość skóry wywołaną nieprawidłową pielęgnacją oraz dietę niskokaloryczną, która może prowadzić do niedoborów witamin i cennych składników mineralnych.

W jaki sposób wygląda leczenie? Kluczowa w tym przypadku jest szybkość reakcji. Po zauważeniu na ciele czerwonych pręgów, charakterystycznych dla pierwszej fazy, należy jak najszybciej zastosować preparaty przeciw rozstępom. Powinny zawierać one w swoim składzie m.in. kolagen. Częstym wyborem jest krem marki Elancyl, który nie tylko zmniejsza widoczność już powstałych pręgów, ale również zapobiega powstawaniu kolejnych. Dodatkowo, skóra jest bardzo dobrze nawilżona oraz elastyczna. Należy też wzbogacić dietę w cynk, który bardzo dobrze wpływa na zachowanie elastycznej i zdrowej skóry. Dobrym rozwiązaniem są także zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi chemiczne, mezoterapia, czy mikrodermabrazja. Wiele osób decyduje się również na laser frakcyjny.

W jaki sposób powstaje cellulit?

Cellulit jest zjawiskiem, które dotyczy większości kobiet. Skórka pomarańczowa może pojawić się już w bardzo młodym wieku, następnie często nasila się podczas ciąży i w okresie menopauzy. Jego główną przyczyną jest zaburzenie mikrokrążenia krwi oraz zatrzymanie wody w organizmie. Często powstaje w wyniku obrzęków w danym miejscu na ciele, wynikających np. z noszenia bardzo obcisłych ubrań oraz szpilek. Wśród innych przyczyn można wymienić zaburzenia układu limfatycznego. Cellulit w dużej mierze ma pochodzenie genetyczne. Za powstanie skórki pomarańczowej odpowiada również niewłaściwa dieta, bogata w cukry proste. Cellulit pojawia się zarówno u osób bardzo szczupłych, jak i otyłych. W początkowym stadium jest widoczny wyłącznie po ściśnięciu skóry, jednak istnieją już zastoje w krążeniu, które byłyby widoczne w badaniu mikroskopowym. W tej sytuacji najłatwiej sobie z nim poradzić. Gdy dodatkowo, oprócz cellulitu zmagamy się ze sporą ilością tkanki tłuszczowej, cały proces potrwa znacznie dłużej.

Jak zwalczyć cellulit?

Podstawą, od której należy rozpocząć walkę z cellulitem jest wprowadzenie aktywności fizycznej i zadbanie o odpowiednią dietę, która jest niezwykle istotnym czynnikiem w przypadku osób z nadwagą i otyłością. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków takich jak Elancyl Cellu Slim, które pobudzają rozkład tłuszczów i wpływają na lepsze krążenie krwi. Dużą popularnością cieszy się także Elancyl Slim Design, ze względu na skuteczność w zakresie zwiększenia jędrności skóry oraz wygładzenia nierówności. Warto również zdecydować się na zabiegi kosmetyczne typu endermologia, kawitacja ultradźwiękowa czy mezoterapia.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,7Score

9,7

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Cellulit i rozstępy - czy można je pokonać?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress