Zbiorniki na deszczówkę

Zbieranie deszczówki staje się coraz bardziej modne – coraz częściej można zaobserwować ciekawe, designerskie pojemniki na deszczówkę, przytwierdzone do rynien przy domach jednorodzinnych. Nic dziwnego – o tym, że beztroskie podlewanie trawnika wodą z kranu jest passe, wiedzą już najstarsi mieszkańcy naszego regionu.

Woda zebrana z dachów ma pH zbliżone do neutralnego, pozbawiona jest chloru i innych związków chemicznych, które są dodawane do „kranówki” dla jej uzdatnienia. Praktyka pokazuje, że roślinki łatwiej przyswajają właśnie deszczówkę, a iglaki powinny być właściwie podlewane tylko taką wodą.

Dodatkowo, deszczówka przebywa w zbiorniku zlokalizowanym na świeżym powietrzu i dzięki temu ma optymalną temperaturę dla podlewanych nią roślin. Woda z kranu może kwiatki niekiedy doprowadzić nawet do szoku termicznego.

Deszczówka gromadzona i przechowywana w zbiornikach ma odpowiednią temperaturę dla podlewanych nią kwiatków. Na zdjęciu widzimy zbiornik doskonale wtapiający się w tło ogrodowej zieleni. Jest to nowoczesny pojemnik z nieprzemakalnego tworzywa sztucznego idealnie imitującego pień drewna. Fot. sklep Ogrodosfera

Dzięki temu, że woda opadowa pozbawiona jest kamienia, lepiej niż kranówka nadaje się do mycia samochodu, kosiarki do trawy i innych maszyn.
Deszczówka jednak nie może być zbierana wszędzie: jeśli mieszkamy w pobliżu ośrodków przemysłowych, wielkich fabryk lub w bezpośrednim sąsiedztwie sieci dróg szybkiego ruchu, wówczas należy sprawdzić, czy woda zbierana do pojemnika nie zawiera za dużo metali ciężkich. Również woda deszczowa zbierana z dachów pokrytych azbestem nie nadaje się do użycia: ani do podlewania trawnika, ani do mycia auta, czy zraszania chodnika.

Deszczówka zbierana z terenu Górnego Śląska jest niestety gorszej jakości niż ta, którą prawdopodobnie cieszą się mieszkańcy Suwałk. Na zdjęciu: zbiornik z tworzywa sztucznego, imitującego drewnianą beczkę. Pojemność: 500 l. Fot. Ogrodosfera

Jeśli jednak mamy już solidne przekonanie, że dach, z którego zbieramy wodę po opadach nie przynosi cieczy dodatkowego zanieczyszczenia, wówczas szybko przekonamy się, że przy przeciętnie deszczowym lecie będziemy w stanie obniżyć swoje rachunki za wodę nawet o połowę. Warunkiem jest jednak ugruntowanie w sobie nawyku faktycznego korzystania ze zbiornika na deszczówkę.

Na zdjęciu: zbiornik na deszczówkę o pojemności 275 l – taka wielkość zbiornika w powodzeniem wystarczy, aby przy regularnym  używaniu deszczówki, obniżyć sobie rachunki za wodę nawet  o połowę. Jest to pojemnik z tworzywa sztucznego imitującego terakotę. Bardzo dobrze wpisuje się w ogrody urządzone w stylu śródziemnomorskim. Fot. Ogrodosfera

Warto kupić wygodny sprzęt, wyposażony w komfortowy kranik, z którego będziemy mogli pobierać wodę do wiaderka lub do węża ogrodowego wyposażonego w pompkę. Nasz dach powinien być też solidnie orynnowany – tak, aby możliwe było zbieranie deszczówki z całej jego powierzchni. Szczelny system odprowadzania i w konsekwencji zbierania wody deszczowej przynosi nam dodatkowe korzyści w postaci zminimalizowania ryzyka uszkodzeń elewacji. Silne opady deszczu  i niekontrolowanie spływanie wody deszczowej po ścianach budynku doprowadzają szybko do degradacji budynku – rozwijania się pleśni w jej wnętrzu, pękania ścian i innych problemów. Nawet gdy ściany domu są zabezpieczone przed swobodnym spływaniem wody,  koniecznie trzeba taką wodą odprowadzić dalszymi rynnami na tereny odległe od bezpośredniego sąsiedztwa z podmurówką.

Poniżej znajdują się zdjęcia udostępnione przez Ogrodosferę: sklep ze zbiornikami na deszczówkę. Popatrzcie, w jaki sposób klienci sklepu zainstalowali sobie takie zbiorniki na swoich posesjach:

Wielki zbiornik, stylistycznie nawiązujący do antycznej amfory, o pojemności 210 l. Fot. Ogrodosfera

Tutaj mamy natomiast zbiornik na deszczówkę w zupełnie innym stylu: wykonany z tworzywa sztucznego, imitujący cegłę, utrzymany w jasno-szarej, minimalistycznej barwie.

Fot. Ogrodosfera.pl

Tutaj mamy natomiast jego mniejszą i nieco odmienną kolorystycznie wersję:

Fot. Ogrodosfera.pl

Pojemnik na deszczówkę o pojemności 310 l, wykonany z tworzywa sztucznego, połączony z rynną za pomocą węża ogrodowego podprowadzonego do otworu z gwintem. Na dole znajduje się kranik dozujący wodę. Fot. Ogrodosfera

A tutaj mamy chyba naszego faworyta: zbiornik jak skała! Niektórzy decydują się na umieszczenie go w środku skalniaka. Wyjątkowo korzystnie wygląda też w zestawieniu z drewnianymi elementami architektury ogrodowej, tj. płoty i altanki drewniane. Fot. Ogrodosfera

Sprawdźcie na filmie, jak na żywo wyglądają takie instalacje:

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Zbiorniki na deszczówkę"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress