Weganizm w kosmetyce

Weganizm większości z nas kojarzy się zapewne z wyeliminowaniem z diety produktów zwierzęcych i odzwierzęcych. I jest to definicja zgodna z prawdą. Jednak weganizm, jako styl życia zatacza jeszcze szersze kręgi niż sama dieta i równoznaczny jest także z rezygnacją z wszelkich produktów, które zawierają w swoim składzie substancje odzwierzęce (kosmetyki, ubrania, buty). Weganizm to styl życia, który opiera się na szacunku dla wszystkich zwierząt.
weganizm w kosmetyce

Kosmetyki dla wegan – kryteria

By kosmetyki mogły uzyskać miano wegańskich muszą spełniać dwa zasadnicze kryteria. Przede wszystkim, co oczywiste nie mogą posiadać w swoim składzie produktów odzwierzęcych, takich jak: mleko, jajka, wosk pszczeli, miód, kolagen, gliceryna, łój, lanolina, kwas stearynowy, kazeina czy elastyna. Kosmetyki wegańskie opierają się na wyciągach roślinnych i mineralnych. Ponadto, wyżej wymienione składniki, co warto wiedzieć, mogą mieć swoje odpowiedniki syntetyczne. Dlatego też, przy wyborze kosmetyków, nie tylko tych wegańskich niezwykle istotne jest czytanie etykiet staranne analizowanie składów.

Po drugie, kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach. Na żadnym etapie powstawania produktu nie akceptuje się testów na zwierzętach. Takie kosmetyki oznacza się jako „cruelty-free”, nie jest to jednak synonim kosmetyków wegańskich, bowiem wiele marek zawierających w składzie produkty odzwierzęce określa się mianem „cruelty-free”. Kosmetyk, choć posiada w swojej formule składniki odzwierzęce, testowany na zwierzętach nie był, mimo to kosmetykiem wegańskim nie jest ze względu na swój skład.

Pamiętam, że jeszcze niedawno weganizm był niezwykle modny. Wiele osób decydowało się na niego, bo akurat panował taki trend, nie rozumiejąc lub nie zagłębiając się w jego ideę. Dziś weganizm jest coraz powszechniejszym stanem świadomości, co mnie niezmiernie cieszy, ponieważ sama od 18 lat jestem weganką. Co więcej, z roku na rok weganizm rośnie w siłę, również w branży kosmetycznej, która z racji wykonywanego zawodu jest mi niezwykle bliska. W Pepe Beauty używamy tylko najwyższej jakości naturalnych kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. – zdradza Agnieszka Pęcherzewska, właścicielka katowickiego salonu kosmetycznego Pepe Beauty i uczestniczka projektu Kwiat Kobiecej Przedsiębiorczości.

Weganizm w kosmetyce

Wielu z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, że najczęściej wykorzystywanymi w kosmetyce substancjami odzwierzęcymi są: mleczko pszczele, łożysko, śluz ślimaka, propolis, retinol, kwas hialuronowy pozyskiwany z bydlęcych gałek ocznych lub kogucich grzebieni, czy kolagen wytwarzany z bydlęcych i kurzych embrionów albo rybich skór. Nawet jeśli czytamy etykiety i wydaje nam się, że stosujemy świadomą pielęgnację, takie informacje mogą nam umknąć, ponieważ nie są zawarte na etykietach. By zwiększać swoją świadomość musimy zadać sobie nieco więcej trudu, by doczytać, w jaki sposób pozyskiwane są składniki wymienione na etykietach doskonale znanych i od lat stosowanych przez nas produktów.

Nie należy sądzić, że jeżeli substancje pochodzenia odzwierzęcego nie zostaną zastosowane w produkcie, ten będzie miał znacznie niższą skuteczność. Wręcz przeciwnie: im lepszy skład, tym większa skuteczność. Wegańskie kosmetyki nie zawierają żadnych składników, które w jakikolwiek sposób mogłyby szkodzić naszemu organizmowi. Nie ma tu miejsca dla produktów nafaszerowanych chemią, zatem ryzyko wystąpienia podrażnień jest znacznie mniejsze.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

4.8 (12 Votes)

Summary

9,4Score

9,4

Brak komentarzy do "Weganizm w kosmetyce"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress