Prasowanie w XXI wieku. Jakie żelazko parowe wybrać?

Nienawidzisz prasować, a wizja pomiętych koszul czy sukienek przyprawia Cię o ból głowy? Może więc czas odłożyć na bok tradycyjne żelazko i zainteresować się stacją parową. To nowoczesne urządzenie pozwoli Ci szybko doprowadzić do porządku stosy piętrzących się ubrań. Prasowanie jeszcze nigdy nie było tak proste, a nawet… przyjemne.

Stacja parowa – co to jest i do czego służy?

Stacja parowa, znana też jako generator pary czy żelazko parowe, składa się z dwóch części – żelazka i zewnętrznej stacji parowej. Do stacji wlewamy wodę, a urządzenie podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury, generując parę, który przez przewód trafia do żelazka. Dzięki temu trzymane przez nas urządzenie jest lekkie i łatwo nim manewrować. Nie musisz też bawić się w rozkładnie deski – możesz powiesić ubranie na wieszaku i prasować je w pionie. W ten sposób eliminujesz ryzyko uszkodzenia delikatnych materiałów.

Żelazko parowe będzie idealnym urządzeniem dla osób, które prasują dużo i często. Pozwala zaoszczędzić czas – są bowiem bardziej wydajne i o wiele szybciej radzą sobie z zagnieceniami niż tradycyjne żelazko. Ubrania są błyskawicznie odświeżone i wyprasowane. Co więcej, takie urządzenie sprawdzi się nie tylko w przypadku jedwabnych sukienek czy zwiewnych firanek – dzięki niemu doprowadzisz do ładu również zimowe płaszcze czy marynarki.

Stacja parowa jest pożądanym urządzeniem w domu, w którym mieszkają alergicy i małe dzieci. Generator pary pomaga bowiem usunąć z materiałów bakterie i drobnoustroje. Dzięki niemu zarówno ubranka, jak i maskotki Twojej pociechy będą czyste i pozbawione groźnych zarazków. Z tego samego powodu będzie idealnym urządzeniem dla alergików.

Najważniejsze parametry

Na co powinno się zwrócić uwagę, kupując stację parową? Nie kieruj się wyłącznie ceną – chociaż zwykle odradza się wybór tych najtańszych i najprostszych żelazek. Mają mało funkcji, słabsze parametry, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia.

Przede wszystkim sprawdź, jaką moc ma generator pary. Oznacza ona, jak szybko sprzęt będzie gotowy do pracy. Najlepiej wybierać urządzenia o mocy nie mniejszej niż 2200 W. Ważna jest też pojemność zbiornika na wodę. Im większy, tym więcej rzeczy wyprasujesz bez konieczności jego ponownego uzupełnienia. Zwykle zbiorniki mają pojemność od 1,5 do 2 litrów.

Im wyższa wartość ciśnienia pary, tym lepiej – prasowanie będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Przyjrzyj się tym urządzeniem, które generują parę pod ciśnieniem wynoszącym około 8 barów. Dobrze, jeśli sprzęt ma też wysoką częstotliwość wyrzutu pary. Pozwala to na szybsze pozbycie się zagnieceń z ubrać. Zwróć uwagę na modele, które generują nie mniej niż 100 gram pary na minutę.

Zobacz polecane żelazko Bosch generator pary TDS 6041.

A jeśli chodzi o funkcje dodatkowe? Upewnij się, że ubrania można prasować w pionie – niektóre podstawowe i starsze modele mogą bowiem nie posiadać takiej opcji. Zobacz też, czy do zbiornika można wlać zwykłą wodę kranową, pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych kosztów, jakim jest kupowanie odpowiedniej wody destylowanej. Przyda Ci się również automatyczny dobór temperatury oraz funkcja samooczyszczania (żelazko samo usunie kamień z kanalików parowych).

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,6Score

9,6

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Prasowanie w XXI wieku. Jakie żelazko parowe wybrać?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress