Jak uchronić seniora przed zaginięciem?

Jeśli wierzyć statystykom, w Polsce wśród zaginionych osób 20% stanowią osoby starsze. Zazwyczaj powodem zaginięć seniorów są zaburzenia pamięci. Niekiedy osoba starsza, choć doskonale znająca okolicę zamieszkania, nie potrafi przypomnieć sobie drogi do domu. Zaburzenia funkcji poznawczych, w tym również problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, czy koncentracją, mogą wynikać z doznanych urazów lub chorób, takich jak wylew, schizofrenia, padaczka, zawał, depresja, a także demencja, w tym choroba Alzheimera.

zaginięcia seniorów

 W początkowych stadiach chorób demencyjnych bliscy i opiekunowie nie zawsze dostrzegają i prawidłowo interpretują ich objawy, a niekiedy nie doceniają też zagrożenia. Senior może być sprawny fizycznie i komunikatywny, ale choroba stopniowo odcina mózg od rzeczywistości. To powoduje, że osoba starsza może stracić orientację nawet w drodze do osiedlowego sklepu, którą pokonywała niemal codziennie przez wiele lat. Osoby z całkowitym zanikiem pamięci powinny być oczywiście pod stałą, całodobową opieką – mówi dr Patryk Piotrowski z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspert Kliniki Pamięci przy Angel Care, kompleksowym centrum seniora we Wrocławiu.

Szybkie odnalezienie zaginionego seniora jest niezwykle istotne. Osoby starsze zazwyczaj muszą przyjmować leki, bez których ich zdrowie, a nawet życie może być zagrożone. Niestety nie ma sprawdzonej metody, która w pełni uchroni daną osobę przed zagubieniem, istnieją jednak skuteczne sposoby na szybkie odnalezienie takiej osoby.

Jak uchronić seniora przed zaginięciem?

Jeśli osoba starsza mieszka sama, powinniśmy w miarę możliwości jak najczęściej kontaktować się z nią. Ważna jest także kontrola, czy dana osoba przyjmuje leki regularnie i w odpowiednich dawkach. Warto pomyśleć o wszywkach na ubraniach zawierających dane personalne oraz kontakt do opiekuna lub osoby z rodziny. Można także zachęcić osobę starszą do noszenia na ręce specjalnej opaski z ważnymi danymi. Warto także posiadać aktualne zdjęcie osoby starszej na wypadek jej zaginięcia.

Najskuteczniejszą jednak metodą i coraz częściej wybieraną przez rodziny seniorów jest lokalizator GPS.

lokaliyator gps

Locon to proste w użyciu urządzenie łączące właściwości telefonu komórkowego, zegarka i lokalizatora GPS.

Lokalizator GPS

Aktualna lokalizacja seniora ustalana jest za pomocą GPS, AGPS, WiFi i BTS. Istnieje również możliwość sprawdzenia trasy, jaką przemierzył w ciągu dnia, co świetnie sprawdza się chociażby w przypadku zagubienia przez osobę starszą dokumentów czy porfela.

Telefon komórkowy

Urządzenie posiada kartę GSM, dzięki czemu senior może swobodnie odbierać i wykonywać połączenia. Mając je na ręce mamy pewność, że osoba starsza na pewno usłyszy dźwięk nadchodzącego połączenia, a prosta i wygodna obsługa zapewnia bezproblemowe nawiązanie rozmowy.

Pulsometr

Zarówno senior może sam zmierzyć puls za pomocą guzika na zegarku, jak i jego opiekun może dokonać zdalnego pomiaru za pomocą aplikacji mobilnej. Dzieki czemu można czuwać nie tylko nad bezpieczeństwem osoby starszej, ale także nad stanem jej zdrowia i samopoczucia.

Zegarek

Na co dzień urządzenie spełnia funkcję zegarka. Posiada duży wyświetlacz, a godzina i data ustawiane są automatycznie po włączeniu urządzenia. Prezentuje się elegancko i estetycznie. Jest wodoodporny. Posiada atest IP56. Dzięki uniwersalnemu designowi świetnie prezentuje się zarówno na damskiej jak i męskiej dłoni.

zegarek z lokalizatorem

Zalety posiadania lokalizatora GPS

Lokalizator GPS w zegarku to wygodna i dyskretna forma okazania troski i zadbania o bezpieczeństwo osoby starszej. Dzięki mobilnej aplikacji możemy nie tylko kontrolować miejsce przebywania seniora, ale także stan jego zdrowia. Szybka interwencja w przypadku utraty orientacji w terenie przez osobę starszą minimalizuje u niej stres i ryzyko pogorszenia stanu zdrowia i sampoczucia.

Dzięki przyciskowi S.O.S. senior ma możliwość przesłania powiadomienia o miejscu swojego pobytu, potrzebie pomocy czy pogorszeniu samopoczucia. Osoba monitorująca wówczas otrzyma powiadomienie sms, email oraz w aplikacji.

Zegarek z lokalizatorem doskonale łączy nowoczesny design z klasyką. Dzięki eleganckiemu skórzanemu paskowi (występującemu w kolorze czarnym i brązowym) przypadnie do gustu każdemu seniorowi i doskonale nada się na niezwykle praktyczny prezent. Urządzenie nie zdradza swojego przeznaczenia, dzięki czemu senior nie odczuwa dyskomfortu w otoczeniu, mając świadomość, że z racji wieku lub choroby wymaga dodatkowej troski ze strony najbliższych.

Więcej o lokalizatorze, jego przeznaczeniu i niezawodności można przeczytać na stronie www.bezpiecznysenior.pl

Zniżka 10% dla czytelników w Sklepie Bezpieczna Rodzina
Kod: KOCHAMBLOGA
www.sklep.bezpiecznarodzina.pl

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

Brak komentarzy do "Jak uchronić seniora przed zaginięciem?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress