Jak powiedzieć „kocham cię” w różnych językach?

Miłość można wyrazić na wiele sposobów – kupując prezenty, spełniając marzenia ukochanej osoby lub po prostu będąc z nią zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Nic jednak nie zastąpi dwóch słów, które potwierdzają siłę naszego uczucia – chodzi oczywiście o „kocham cię”. Tego zwrotu używają ludzie na całym świecie, jednak w każdym kraju brzmi on inaczej. Jak zatem powiedzieć „kocham cię” w różnych językach?

love-bench_00334399

Najpopularniejsze jest oczywiście angielskie „I love you”, które w niektórych przypadkach zaczyna nawet wypierać rodzime sformułowania. Nie powinno to zaskakiwać, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że angielski jest językiem uniwersalnym i używanym na całym świecie. Pamiętajmy jednak, że nic nie brzmi piękniej od „kocham cię” wypowiedzianym w ojczystym języku danej osoby. Warto więc wybrać się na kurs językowy (znajdzie się go np. na http://www.ef.pl/pg/kursy-jezykowe/angielski/), żeby móc porozmawiać z obiektem naszych westchnień.

„Kocham cię” po sąsiedzku

Zdecydowanie warto poznać najpierw jak brzmi „kocham cię” w krajach sąsiadujących z Polską. Zacznijmy od zachodniej granicy – niemieckie „Ich liebe dich” używane jest nie tylko w samych Niemczech, ale także w Austrii czy Szwajcarii. Z kolei Czesi wyznają miłość przy pomocy „miluji te” – ze względu na to, że język czeski jest w niektórych aspektach dość podobny do polskiego, powinniśmy zrozumieć ten zwrot lub domyślić się, co może oznaczać. Bardzo podobnie jest także w przypadku Słowaków – ich „milujem t’a” praktycznie nie różni się od frazy używanej przez Czechów. Wschodni sąsiedzi, czyli Rosja i Białoruś (a także leżąca na południowy-wschód od nas Ukraina) posługują się już zwrotami o zupełnie innym wydźwięku, nie mówiąc już o tym, że jeśli chcemy je przeczytać, musimy przynajmniej w podstawowym stopniu opanować cyrylicę. Fonetycznie rosyjskie „kocham cię” brzmi „ya tebya liubliu”, białoruskie – „ja tabe kahayu”, zaś ukraińskie bardzo podobnie do białoruskiego – „ya tebe kahayu” (różnicę stanowi tylko jedna litera). Jeśli piszemy o sąsiadach, nie można zapomnieć o Litwie; u nich usłyszymy „tave myliu”, co może nas całkowicie zmylić.

Jak być romantycznym po europejsku?

„Kocham cię” w różnych językach może brzmieć naprawdę pięknie. Tak jest w przypadku języków uważanych powszechnie za melodyjne i pięknie brzmiące – mowa o języku francuskim, włoskim czy hiszpańskim, które należą do jednej rodziny językowej, a ich korzeni należałoby szukać w antycznej łacinie. „Kocham cię” po francusku to znane niemal w całej Europie „je t’aime”; zwrot ten zyskał na popularności w innych krajach głównie za sprawą francuskich komedii romantycznych.

„Kocham cię” po włosku to zaś słynne „ti amo”, które najczęściej pojawia się we wszelkiego rodzaju piosenkach o miłości. Z kolei „kocham cię” po hiszpańsku brzmi niezwykle podobnie – niewielka różnica tkwi głównie w pierwszym członie zwrotu („te amo” zamiast „ti amo”).

„Kocham cię” na innych kontynentach

Warto przenieść się także na inne kontynenty. W Ameryce Północnej dominuje oczywiście język angielski (w Kanadzie drugim językiem urzędowym jest język francuski). Z kolei w Ameryce Południowej najwięcej osób posługuje się dwoma językami – hiszpańskim oraz portugalskim. W przypadku tego drugiego „kocham cię” jest bardzo podobne do tego samego zwrotu w języku hiszpańskim – brzmi „eu te amo”.

Przenieśmy się teraz na jeden z najbardziej egzotycznych kontynentów, czyli do Azji. Tutaj należy zacząć oczywiście od języka, którym posługuje się znaczna część tego kontynentu. „Kocham cię” po chińsku będzie niezwykle trudne do wymówienia nie tylko dla Europejczyków, ale właściwie dla osób z całego świata; zapis fonetyczny to „wo ai ni”. Równie trudny może wydawać się zwrot japoński – „aishiteru”, który, w przeciwieństwie do innych wyrażeń, jest jednowyrazowy. Azja to także Indie – język hindi, którym posługuje się ponad miliard osób w tym kraju, również może wydawać się trudny. Indyjskie „kocham cię” to wyjątkowo długi zwrot – „Hum Tumhe Pyar Karte hae”.

Najbardziej egzotyczne języki

Wyznań miłości nie brakuje także w najbardziej egzotycznych językach; o istnieniu części z nich często nawet nie wiemy. Dotyczy to przede wszystkim języków afrykańskich, którymi posługuje się bardzo mało osób – często rdzenne plemiona afrykańskie mają swój własny język, który jest znany tylko przez daną grupę. Z kolei część krajów afrykańskich, jeśli chodzi o języki urzędowe, posługują się na przykład angielskim lub francuskim – to pozostałość po kolonializmie.  Jesteśmy jednak w stanie wymienić przynajmniej kilka języków typowo afrykańskich – są to bambara, zulu czy suahili. Jak brzmi „kocham cię” właśnie w tych językach? Odpowiednio „m’bi fe”, „ngiyakuthanda” i „nakupenda”. Wydaje się, że to jeszcze bardziej skomplikowane, niż w przypadku języka chińskiego czy japońskiego.

Na koniec – mała ciekawostka. „Kocham cię” można powiedzieć nawet w języku indiańskiego plemienia Czejenów – brzmi to „ne mohotatse” i jest dowodem, że potrzeba wyznawania uczuć była i jest silna na całym świecie.

„Kocham cię” w różnych językach

  • Czy możliwe jest zapamiętanie wyrażenia „kocham cię” we wszystkich językach świata? Dla osób, które poświęciłyby temu zagadnieniu wystarczająco dużo czasu – zapewne tak. Nie zaszkodzi jednak na pewno podstawowa wiedza; „kocham cię” po angielsku, niemiecku, francusku czy włosku to jedne z najpopularniejszych zwrotów, z którymi można się spotkać w filmach czy piosenkach. Dla zaspokojenia własnej ciekawości warto sprawdzić też dany zwrot w nieco bardziej egzotycznych językach – na przykład w chińskim, hindi czy w jednym z języków afrykańskich. Wiedza ta może się przydać, jeśli chcemy zaskoczyć partnerkę lub partnera oryginalnym wyznaniem uczuć.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (1 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Jak powiedzieć „kocham cię” w różnych językach?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress