Jak założyć własną firmę?

Działalność gospodarcza marzy się nie tylko młodym mamą, które stają przed wyborem pozostania z dzieckiem w domu, lub powrotu do pracy. Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczą są ogromną szansą dla młodych osób, które chcą prowadzić własny biznes. Czy to łatwo? Jak dostać dotację z Unii? O tym wszystkim opowie nam Dominika Alicka, mieszkanka Gdańska, która w tym roku otworzyła sklep z ekologiczną żywnością.

woman-hand-smartphone-desk

 

Jak założyć własną firmę?

Redakcja VitWoman: Witaj Dominiko. Cieszymy się, że ponownie postanowiłaś się podzielić z naszymi czytelniczkami swoimi doświadczeniami. Tym razem porozmawiamy o samym zakładaniu działalności gospodarczej. Wiele osób przeraża samo słowo „zakładanie”, gdyż jest ono kojarzone z milionami papierkowej roboty. Czy w praktyce też tak to wygląda?

Dominika: Aktualnie samo założenie własnej działalności gospodarczej jest dziecinnie proste. Na stronie internetowej urzędu miasta są gotowe wnioski do wypełnienia – jeżeli mamy problem Panie w urzędzie wbrew pozorom służą pomocą w wypełnieniu ich. Musimy jednak wcześniej wiedzieć o jakim charakterze będzie nasza działalność, ponieważ każdy typ ma inne oznaczenie, które wprowadzamy we wniosku. Dodatkowo wybieramy czy chcemy być czynnym podatnikiem VAT czy korzystać ze zwolnienia z tego podatku – tą decyzję zawsze jednak możemy zmienić.

Redakcja VitWoman: Czy aby otworzyć własny sklep z żywnością, potrzebne są jakieś specjalne pozwolenia? Są jakieś kontrole?

Dominika: Niestety tak. Do sklepu z żywnością – niekoniecznie ekologiczną  (mimo tego, że jest pakowana) potrzebowałam zgodę Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej , na co składają się badania natężenia prądu w lokalu, badania składu wody , wentylacji w lokalu oraz deratyzacja. Po wykonaniu wszystkich badań , przychodzi kontrola ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Aby dostać pozwolenie na prowadzenie działalności w konkretnym lokalu oraz, aby został wpisany do rejestru zakładów Panie przeprowadzają bardzo szczegółową kontrolę – zajęło mi to około 2 miesięcy od momentu wynajęcia lokalu do otworzenia go.

Redakcja VitWoman: Powiedz nam, czy trudno znaleźć dostawców towaru? Chętnie nawiązują oni współpracę z młodymi firmami?

Dominika: Dostawcy bardzo dbają o nowe firmy , w każdym momencie służą pomocą czy to poprzez e-mail czy telefonicznie. Problem zaczyna się przy wprowadzeniu produktów lokalnych gospodarstw . Mają tyle chętnych  (nawet wśród osób prywatnych) , że nie są w stanie zatowarować sklepu . Dodatkowo tak jak w każdym rodzaju działalności, są firmy które dzwonią i oferują swoje wyroby – czasem są to trafione wybory. Ale tylko czasem. :)

Redakcja VitWoman: Wróćmy jeszcze do momentu samego zakładania działalności. Jak długo trwa ten proces? Trzeba mieć jakiś wkład własny? Czy trudno dostać unijną dotację na założenie własnej działalności gospodarczej?

Dominika: Od momentu rezygnacji z poprzedniej pracy do oficjalnego otwarcia sklepu minęło około 2,5 miesiąca. Niestety kwestia finansowa wielu ucina tutaj skrzydła. Najczęściej dotację finansowe możemy otrzymać na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, ale tutaj najlepiej być zarejestrowanym jako bezrobotny.Od złożenia wniosku o dofinansowanie do otrzymania pieniędzy możemy czekać nawet do pół roku – mi było to po prostu nie po drodze, bo z jednej pensji byłoby nam trudno czekać tyle czasu. Jak w każdej stacjonarnej sprzedaży, potrzebny jest wkład na wyposażenie, zatowarowanie oraz opłata za lokal. Dożywotnio będę wdzięczna za pomoc finansową ze strony rodziców i nie mówię tutaj o finansowaniu wszystkiego , tylko nisko procentową pożyczkę, ;) Dziękuję też mojemu ukochanemu za wsparcie w trudnych chwilach , których nie da się ukryć kilka było.

Redakcja VitWoman: Czy masz jakieś rady dla kobiet, które marzą o założeniu własnej działalności, ale wciąż nie mogą się przełamać?

Dominika: Na początek radziłabym napisanie biznesplanu z rozpisaniem potrzebych finansów oraz wypisanie realnego ryzyka i spodziewanych korzyści – bo tutaj zaczynamy być realistami. Trzeba być prawie pewnym  swojego pomysłu, bo kto nie ryzykuje ten nie wygrywa :) A tak poważnie , ciężko jest postąpić słusznie w takich momentach , czy to chodzi o zmianę pracy , rezygnację z niej albo nawet o decyzje życiowe – zawsze będzie trudno i zawsze coś może pójść nie tak, ale to są uroki życia aby mimo przeciwności dostrzegać pozytywy.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (10 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Jak założyć własną firmę?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress