Pregoreksja- czy można odchudzać się w ciąży?

Kobiety w ciąży również chcą wyglądać atrakcyjnie. Czasem nie mogą pogodzić się z wizją dodatkowych kilogramów, które przybwają w ciąży. Ciężarne kobiety ograniczają spożywane jedzenie i wytrwale uprawiają sport, wyłącznie po to, aby uniknąć nadprogramowych kilogramów. Odchudzanie w ciąży jest jednak bardzo niebezpieczne, a zjawisko to to nic innego jak pregoreksja.

Good Food During Pregnancy

Termin pregoreksja po raz pierwszy użyty został w Stanach Zjednoczonych, lecz nigdzie nie podaje się ani konkretnego źródła, ani osoby, która wymyśliła nazwę tego zaburzenia odżywiania. Słowo pregoreksja wywodzi się z dwóch słów: pregnancy– czyli ciąża, oraz anorexia– anoreksja. Pregoreksja obejmuje w dużej mierze te kobiety w ciąży, które przed zajściem w ciążę chorowały na anoreksję. Czasem jednak bywa też tak, że typowa anoreksja objawia się u kobiety dopiero po porodzie.

Pregoreksja jest jedną z odmian anoreksji, czyli bardzo poważnego zaburzenia odżywiania. Podobnie jak pierwotna choroba zaburzenia jedzeniapregoreksja może ponieść za sobą naprawdę katastrofalne skutki, zagrażając życiu i zdrówiu zarówno matki, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Odpowiednia dieta w ciąży jest podstawą, ponieważ ciężarne kobiety muszą odżywiać się dla dwojga- dziecko potrzebuje odpowiednich substancji i witamin, by móc zdrowo się rozwijać; zaś przyszła mama potrzebuje sił na całą ciążę, poród, okres połogu i ewentualnego karmienia piersią. Niestety jednak wielu kobietom wizja idealnej sylwetki przysłania dobro dziecka.

Jak rozpoznać pregoreksję? Objawy pregoreksji są niemal identyczny, jak objawy anoreksji. Ograniczanie przyjmowanego jedzenia, skrupulatne sprawdzanie i liczenie kalorii, dokładna obserwacja swojej wagi, paraliżujący lęk przed przytyciem, niechęć do własnego ciała i często rozwijającego sięw łonie dziecka. Ciężarne kobiety chorujące na zaburzenia odżywiania często są nieszczęśliwe z powodu samego faktu, że są w ciąży.

Czy można odchudzać się w ciąży?

Absolutnie nie. Nadprogramowe kilogramy zrzucić można przed planowanym zajściem w ciąży, jednak kiedy jesteśmy już w stanie błogosławionym, nie wolno nam ograniczać jedzenia w żaden sposób. To samo tyczy się przesadnego uprawiania sportu, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. Odchudzanie w ciąży może doprowadzić do przyszłej mamy do silnej anemii, problemów z ciśnieniem, czy krwawienia z dróg rodnych. Pregoreksja skutkuje również ewentualnymi problemami w późniejszym karmieniu piersią, depresją poporodową. Czasem zdarza się też, że ciężarne kobiety chorujące na zaburzenia odżywiania karmione są pozajelitowo i ciążę spędzają w szpitalu.

Pregoreksja niesie za sobą również opłakane skutki w stosunku do nienarodzonego jeszcze dziecka. Odchudzanie w ciąży może skutkować przedwczesnym porodem i zwiększa ryzyko poronienia. Pregoreksja zapewnia również niemal w każdym przypadku- gorszy start maluchowi, ze względu na niską wagę urodzenią, mniejsze parametry pomiarowe. Dzieci kobiet, które w ciąży zmagały się z zaburzeniami jedzenia często cierpią na niedorozwój, różnego rodzaju deformacje, a w przyszłości narażone są na zaburzenia odżywiania i depresję.

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Pregoreksja- czy można odchudzać się w ciąży?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress