Od behawioryzmu do rozwiązywania codziennych problemów

Współcześnie jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia rozmaitych zaburzeń psychicznych jest psychoterapia niekoniecznie wspomagana środkami farmakologicznymi. Zmiana myślenia i późniejsza zmiana nawyków są ściśle powiązane z behawioryzmem, czyli kierunkiem psychologicznym zakładającym, że wszelkie zaburzenia związane są z bodźcami i wyuczonymi zachowaniami. Behawioryzm tym różni się choćby od psychoanalizy, że podświadome zjawiska i procesy psychiczne są marginalizowane lub odrzucane całkowicie.

1702657

Negatywne przeżycia i zachowania są powiązane z jawnymi i ukrytymi znaczeniami, do których sedna można dotrzeć podczas spotkań z terapeutycznych. Terapia poznawczo-behawioralna nie ocenia, lecz doszukuje się przyczyn tkwiących w niepełnych, zniekształconych bądź przesadzonych reakcjach na codzienność. Celem terapii jest zmiana (modyfikacja) sposobu myślenia, która w dalszej perspektywie wpłynie na zmiany w zachowaniu i w codziennym życiu. Powiązania myśli, pragnień, lęków, emocji i działań poprzez szczegółowe analizowanie sytuacji stresowych i trudnych ma za zadanie odkryć proces myślenia i jego późniejszą modyfikację na wolną od negatywnych konotacji. Automatyczne myśli to warstwa zewnętrzna powiązanych zdarzeń, wspomnień schematów, przekonań i wiedzy, które u klienta gabinetu psychologicznego tworzą mniej lub bardziej zachwiany obraz rzeczywistości zewnętrznej i samego siebie.

O ile zapoczątkowana przez Freuda psychoanaliza stara się zmieniać rzeczywistość pacjenta związaną ze zdarzeniami i traumami z dalekiej i często wypartej przeszłości, to terapia poznawczo-behawioralna, znana także pod skrótem CBT, jest nastawiona na rozwiązywanie bieżących, skonkretyzowanych problemów, na skoncentrowaniu się na tu i teraz. Oczywiście podczas seansów należy spodziewać się nawiązywania do przeszłości, łącząc dawne fakty i lęki z obecnymi.

Kontakt ze specjalistą terapii poznawczo-behawioralnej polecany jest przede wszystkim w przypadku leczenia depresji, lęków napadowych, nerwicy, zaburzeń odżywiania (anoreksji i bulimii), stresu pourazowego, nerwicy natręctw, fobii społecznych oraz schizofrenii. Ewentualnym problemem uniemożliwiającym podjęcie działań terapeutycznych są z nieśmiałość i niemożność otwarcia się pacjenta oraz opór i wstyd, które blokują możliwość rozmowy. Oczywiście dobry terapeuta potrafi stworzyć odpowiednie warunki, które z czasem dostosują tempo do coraz większej otwartości pacjenta.

W ramach terapii poznawczo behawioralnej istotne znaczenie ma czas. Seanse nie odbywają się zbyt często – na ogół wystarczą 2-4 spotkania w miesiącu, zaś sama sesja trwa do godziny. Maksymalny czas na ogół nie przekracza 6 miesięcy – istotne znaczenie ma nie tyle częstotliwość, ale również możliwość rozwijania nabytych umiejętności po zakończeniu sesji.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (2 Votes)

Summary

9,9Score

9,9

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Od behawioryzmu do rozwiązywania codziennych problemów"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress