Zmarszczki wokół ust – jak powstają i jak się ich pozbyć?

Naturalny proces starzenia się skóry wynikający ze stopniowego zanikania włókien kolagenowych i elastyny przyczynia się do powstawania zmarszczek i bruzd, szczególnie widocznych na twarzy. Okazuje się jednak, że intensywna mimika, a także określone nawyki towarzyszące trybowi życia mogą przyczyniać się do powstawania i pogłębiania zmarszczek w różnych partiach twarzy. Takim miejscem z pewnością, jest obszar wokół ust, w którym można zaobserwować tak zwane zmarszczki palacza. Czym dokładnie są te bruzdy i skąd się biorą? Jak zredukować je domowymi sposobami? Jakim profesjonalnym zabiegom się poddać? Czy zmarszczkom wokół ust można zapobiegać?

 

Czym są i skąd się biorą zmarszczki palacza?

Jednym ze stosunkowo często spotykanych rodzajów zmarszczek, są te zlokalizowane wokół ust. Występują one w różnym stopniu zaawansowania i dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zmarszczki te przyjmują postać pionowych linii tworzących się nad linią górnej oraz dolnej wargi. Wyglądają one nieestetycznie i sprawiają, że twarz wydaje się zdecydowanie bardziej dojrzała niż jest w rzeczywistości. Ze względu na etiologię powstawania, zmarszczki wokół ust często nazywane są zmarszczkami palacza. Trzeba jednak wiedzieć, że palenie papierosów nie jest jedyną przyczyną powstawania tego typu problemów estetycznych.

Zmarszczki zazwyczaj pojawiają się wskutek postępującej z wiekiem utraty jędrności i elastyczności skóry. Zdarza się jednak, że takie linie uwidaczniają się także u młodych osób o intensywnej mimice, u których podaż kolagenu i elastyny znajduje się nadal na zadowalającym poziomie. Zmarszczki palacza mogą powstawać z obydwóch wskazanych wyżej przyczyn, ale także na skutek innych, dodatkowych czynników. Aspekty, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek wokół ust, to najczęściej:

 • naturalne procesy starzenia związane z utratą kolagenu w skórze;
 • niewłaściwa dieta skutkująca zaburzoną kondycją skóry;
 • niewłaściwe nawodnienie organizmu powodujące odwodnienie skóry;
 • inne niewłaściwe nawyki, takie jak: częste picie wprost z butelki, notoryczne używanie słomek do napojów, palenie papierosów, żucie gumy do żucia, niekontrolowane wystawianie twarzy na działanie promieni słonecznych, specyficzna mimika twarzy polegająca ściąganiu ust, jak do pocałunku, nieodpowiednia pielęgnacja cery.

Zmarszczki wokół ust – jak zredukować je domowymi sposobami?

Zmarszczkom zlokalizowanym wokół ust, a więc tak zwanym zmarszczkom palacza znajdującym się w początkowym stadium rozwoju, można w pewnym stopniu zaradzić domowymi sposobami. Do metod tych należą między innymi:

 • odpowiednia pielęgnacja – rutyna pielęgnacyjna w prewencji i redukcji pierwszych zmarszczek wokół ust powinna opierać się o preparaty zawierające takie substancje, jak kwas hialuronowy, kolagen, witamina C, czy Koenzym Q10. Oczywiście, niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie składników aktywnych do potrzeb cery, a także prawidłowego ułożenie planu pielęgnacji, który zagwarantuje maksymalne wykorzystanie właściwości substancji o działaniu przeciwzmarszczkowym;
 • ćwiczenia mięśni wokół ust – celem uaktywnienia prawidłowego funkcjonowania mięśni zlokalizowanych wokół ust, a tym samym przywrócenia jędrności i elastyczności skóry w tym miejscu, warto regularnie wykonywać kilka prostych ćwiczeń. Należy do nich przede wszystkim wyraźne i głośne wymawianie samogłosek A, E, I, O, U. Dodatkowo, warto ćwiczyć zaciskanie ust ze schowanymi do wewnątrz wargami, co pozwala delikatnie naciągać skórę wokół ust. Polecanym ćwiczeniem w terapii zmarszczek palacza jest także intensywne wysuwanie do przodu dolnej szczęki i przetrzymywanie jej w tej pozycji przez kilka sekund;
 • masaże skóry wokół ust – pomocnymi w redukcji pierwszych zmarszczek wokół ust mogą się także okazać masaże wykonywane za pomocą palców. Szczególnie polecane jest masowanie skóry wokół ust ruchami okrężnymi, które mają za zadanie pobudzić krążenie krwi i przepływ limfy w tym obszarze. Następnie warto zmienić sposób masażu na oklepywanie tych partii, by na końcu sesji powrócić do wykonywania ruchów kolistych.

Zmarszczki palacza – profesjonalne zabiegi

Zdecydowanie większą skuteczność w walce ze zmarszczkami wokół ust wykazują profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetologicznych i klinikach medycyny estetycznej. Dzieje się tak z powodu dostępu do bardziej efektywnych substancji aktywnych, urządzeń oraz umiejętności jakimi mogą pochwalić się dyplomowani specjaliści. Do najczęściej wykorzystywanych metod terapii w redukcji zmarszczek palacza należą między innymi:

 • korekcja zmarszczek toksyną botulinową – botoks wstrzyknięty w odpowiednie miejsca wokół ust powoduje czasowe dezaktywowanie zdolności mięśni do kurczenia się i rozkurczania, co sprawia, że skóra rozluźnia się, a zmarszczki stają się zdecydowanie mniej widoczne. Dla podtrzymania efektu zabieg z wykorzystaniem botoksu należy powtarzać w odstępach czasu ustalonych przez lekarza;
 • mezoterapia mikroigłowa Dermapen – zabieg ten dedykowany jest redukcji drobnych zmarszczek. Dermapen w precyzyjny i kontrolowany sposób wykonuje setki mikronakłuć, które stymulują skórę do przebudowy i wzmożonego wytwarzania kolagenu oraz elastyny, co pozwala na zniwelowanie zmarszczek palacza. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dla osiągnięcia pełnej efektywności zabiegu, należy go powtórzyć w konsultacji z lekarzem prowadzącym lub kosmetologiem;
 • korekta zmarszczek kwasem hialuronowym – kolejnym profesjonalnym zabiegiem, z którego warto korzystać w specjalistycznych klinikach medycyny estetycznej, takich jak np. https://www.klinikaantiaging.pl/kategoria/twarz/zmarszczki-i-bruzdy/, jest wypełnianie zmarszczek palacza przy użyciu kwasu hialuronowego. Oczywiście i w tym przypadku konieczne jest powtarzanie zabiegu, celem utrzymania pożądanych rezultatów.

Czy zmarszczkom palacza można zapobiegać?

Stara maksyma głosi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i rzeczywiście w przypadku zmarszczek palacza warto stosować pewną profilaktykę. Chodzi tu przede wszystkim o unikanie niewłaściwych nawyków przyczyniających się do powstawania tego rodzaju zmarszczek. Warto zatem zadbać o odpowiednią dietę, pielęgnację, stosować kremy z filtrem i ograniczyć aktywności wymuszające ściąganie warg. W profilaktyce nie zaszkodzi również wykonywanie ćwiczeń czy masaży delikatnej skóry znajdującej się wokół ust. Kiedy jednak zmarszczki palacza są już widoczne, nie warto zwlekać i czym prędzej udać się na konsultację do specjalistów.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

4 (1 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

Brak komentarzy do "Zmarszczki wokół ust - jak powstają i jak się ich pozbyć?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress