Jak dbać o buty treningowe?

Towarzyszą nam wiernie podczas słonecznych wakacyjnych poranków, ale też w czasie deszczowych i zimnych jesiennych przymrozków. Chronią przed urazami i amortyzują, umożliwiając intensywne marsze i biegi zarówno na hali sportowej, jak też w plenerze. O czym mowa? O butach treningowych! W jaki sposób pielęgnować tego typu obuwie, aby w dobrym stanie służyło nam przez wiele sezonów? O tym w poniższym poradniku.

jak-dbac-o-buty

Pomysł naszych dziadków – drewniane prawidła

Choć drewniane prawidła na wiele lat odeszły w zapomnienie, tak dawniej, jak i dziś sprawdzają się doskonale nie tylko w przypadku nowych butów, które mogą w pewnych miejscach stopy zwyczajnie uwierać, ale również zdają egzamin w przypadku przemoczonego obuwia. Buty treningowe, schnąc na prawidłach, nie ulegają niepożądanym zniekształceniom i deformacjom. Dlatego też warto je stosować. Można również sięgnąć po prawidła wykonane z tworzywa sztucznego.

Szczotka o miękkim włosiu – szczególny środek ostrożności

Buty do treningu wykonane z przewiewnego materiału, takiego np. jak Flyknit wymagają szczególnego traktowania. Ich pielęgnacja powinna być oparta na szczotkach o miękkim włosiu, które nie zmechacą delikatnej siateczki. W przypadku braku odpowiedniej szczotki do butów, można wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Jej zaletą jest to, że dzięki niewielkim rozmiarom, dotrze do zakamarków, które można odświeżyć z większą dokładnością.

Białe vs ciemne obuwie sportowe

Już w czasie zakupu obuwia warto pamiętać, że na jasnych kolorach zabrudzenia są znacznie bardziej widoczne niż na ciemnych. Dobrze wziąć to pod uwagę szczególnie wtedy, gdy nie planuje się w najbliższym czasie zakupu drugiej pary na zmianę – nieustanna eksploatacja obuwia może sprawić, że szybko stanie się nieestetyczne i niechlujne.

Jak myć obuwie treningowe?

Buty sportowe wymagające gruntownego czyszczenia dobrze jest potraktować ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia, z butów najlepiej wyjąć sznurowadła. Przy użyciu miękkiej gąbki lub szczotki o delikatnym włosiu, sprawnymi ruchami nanosimy na zewnętrzną część buta niedużą ilość wody, który chwilę potem ściągamy wraz z zanieczyszczeniami. W przypadku mocno zabrudzonych butów, sznurowadła warto uprać ręcznie w proszku do białych ubrań. Gdy są mocno zniszczone i przetarte, najlepiej po prostu wymienić je na nowe.
Wilgotne buty umieszczamy na prawidłach lub – w przypadku ich braku – wypełniamy kulkami zrobionymi z gazety. Należy pamiętać, aby butów nie suszyć w bezpośredniej bliskości grzejnika – wówczas mogą się one rozkleić lub zniekształcić pod wpływem dużej temperatury. Obuwie sportowe najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej w przewiewnym miejscu. Warto pamiętać, że buty dość długo schną, dlatego dobrze mieć inną parę, aby nie musieć rezygnować z treningu.

Preparat dobrze dobrany

Jakich środków pielęgnacyjnych używać do konserwacji i czyszczenia butów? Kosmetyki do pielęgnacji butów należy dobrać do rodzaju obuwia, które zamierzamy wyczyścić. Zupełnie inne kremy i pasty sprawdzą się w przypadku nubuku, inne zaś podkreślą wdzięk butów wykonanych ze skóry. W przypadku tych drugich, najważniejszą kwestią jest odżywienie i natłuszczenie skóry, aby ją uelastycznić i zapobiec powstawaniu pęknięć. Impregnacja butów jest czynnością, którą powinno się praktykować przez cały rok, nie zapominając o okresie przejściowym takim jak jesień, gdzie temperatura na zewnątrz gwałtownie się obniża, a częstotliwość deszczy wzrasta. Szczegółowe informacje na temat zastosowania poszczególnych preparatów znajdują się na ich etykietach.

W trosce o dobry wygląd i długą żywotność obuwia sportowego, należy zadbać nie tylko o warstwę zewnętrzną buta, ale także na materiał wewnętrzny. To, że podczas treningu stopa użytkownika się poci, jest sprawą oczywistą. Aby zniwelować przykry zapach i zatrzymać rozwój bakterii warto sięgnąć po preparaty grzybobójcze, na przykład specjalne dezodoranty dostępne w sklepach obuwniczych. Raz na jakiś czas należy również wyjąć wkładki z obu butów i je uprać.

Wśród ogólnych wytycznych dotyczących pielęgnacji butów sportowych jest również taka, aby nie chować do szafki mokrego po treningu obuwia, ale pozwolić mu naturalnie wyschnąć.

Podsumowując, na rynku obuwniczym dostępnych jest wiele preparat do pielęgnacji butów sportowych. Warto się w nie zaopatrzyć, aby przedłużyć żywotność butów i zachować ich doskonały wygląd.

fot. pixabay.com

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Jak dbać o buty treningowe?"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress