Egzamin zawodowy – jak najlepiej się do niego przygotować?

egzamin zawodowyNa współczesnym rynku pracy, silnie skoncentrowanym na stopniu wyspecjalizowania kandydata na dane stanowisko, pracodawcy wciąż pilnie poszukują osób o konkretnych kwalifikacjach. Zarówno w prężnie rozwijających się działach IT dużych firm, które dają zatrudnienie informatykom, ale także w szeroko pojętym obszarze usług, skupiającym osoby wykwalifikowane we fryzjerstwie, kosmetyce, hotelarstwie czy turystyce istnieje i będzie istnieć duże zapotrzebowanie na fachowców w swojej dziedzinie. Niezbędnym krokiem do rozpoczęcia kariery w obranym przez siebie kierunku kształcenia jest zdanie egzaminu zawodowego. Co zrobić, aby wypaść podczas niego jak najlepiej?

Strach ma wielkie oczy

Egzamin zawodowy stanowi potwierdzenie kwalifikacji zdobytych przez ucznia w określonym zawodzie. Mimo, że świadomość tego faktu może działać onieśmielająco na przyszłych kandydatów, to odpowiednie przygotowanie pomaga zminimalizować stres związany z przejściem przez proces egzaminacyjny. Jak zatem w łatwy i przystępny sposób opanować niezbędny materiał i uzyskać pozytywny wynik na egzaminie?

po pierwsze: poznać wymagania

Z dniem 1 września 2012 roku weszły w życie przepisy, wprowadzające nowe zasady w szkolnictwie zawodowym. Z myślą o uczniach zdobywających konkretne kwalifikacje zawodowe, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne stworzyły serię publikacji, w których poza zestawem ćwiczeń znajdują się materiały ułatwiające poznanie zasad nowej podstawy programowej.

po drugie: dokładnie się przygotować

Testy i zadania praktyczne, przygotowane przez wieloletnich i wykwalifikowanych ekspertów Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, dostarczają uczniowi 5 zestawów, z czego każdy złożony jest z 40 zadań testowych i jednego zadania praktycznego. Aby nie pozostawiać ucznia samego z niejasnościami i wątpliwościami, autorzy dołączyli klucz odpowiedzi do testów. Podobnie sprawa ma się odnośnie zadania praktycznego, które zostało opatrzone przykładową propozycją rozwiązania.

Publikacja została tak skonstruowana, aby w jasny i klarowny sposób zapoznać użytkownika z nową podstawą programową. Seria „Testy i zadania praktyczne” zawiera zbiór zeszytów, z których każdy został poświęcony innej specjalizacji. W sklepie internetowym znajdującym się pod adresem http://sklep.wsip.pl/egzamin-zawodowy-nowa-podstawa-programowa/ dostępne są tytuły uwzględniające kompetencje techniczne w: administracji, hotelarstwie, rachunkowości, handlu, budownictwie, ekonomii, kosmetologii, informatyce, logistyce, obsłudze turystycznej, żywieniu i usługach gastronomicznych, mechanice i naprawie pojazdów samochodowych. Każdy z zeszytów został przygotowany przez grono specjalistów z danej dziedziny. Dzięki temu, sięgając po materiały, uczeń ma pewność, że zdobywa sprawdzoną i kompleksową wiedzę z interesującego go obszaru.

Na koniec nauki, warto powtórzyć przyswojoną wiedzę, sięgając po serię „Repetytorium i testy egzaminacyjne„, wydaną w formie pojedynczych zeszytów, z których każdy poświęcony jest odrębnej dziedzinie kształcenia zawodowego. Publikacja w łatwy sposób pozwala uporządkować zdobyte wiadomości.

po trzecie: zdać śpiewająco!

Z materiałami dydaktycznymi Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych opanowanie zagadnień, a następnie usystematyzowanie wiedzy, będzie procesem prostym i przejrzystym. Zdanie egzaminu pozostanie już tylko czystą formalnością.

Po owocach ich poznacie

Korzystając z publikacji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, uczeń przygotowujący się do egzaminu zawodowego, zyskuje dostęp do:

 • rzetelnie przygotowanej literatury specjalistycznej,
 • materiałów starannie wyselekcjonowanych przez ekspertów w danej dziedzinie,
 • dużej liczby zadań testowych i ćwiczeń praktycznych, wraz z kluczem odpowiedzi do testów i propozycją
 • rozwiązania ćwiczenia praktycznego,
 • sprawdzonych informacji na temat nowej podstawy programowej.

„Nowy” egzamin zawodowy – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Gdy znane są już pomoce niezbędne do skutecznej i co ważne, efektywnej nauki, warto poznać zasadnicze kwestie dotyczące strony formalnej egzaminu zawodowego.

Jak wygląda egzamin zawodowy?

Egzamin składa się z 2 części: teoretycznej i praktycznej.

Kiedy odbywa się egzamin?

Na 2016 rok komisja zatwierdziła następujący harmonogram:
I 14 stycznia – 26 lutego
część pisemna: 14 stycznia

II 30 maja – 4 lipca
część pisemna: 17 czerwca

III 16 sierpnia – 17 października
część pisemna: 6 października

Jakie są warunki zdania egzaminu?

część pisemna: uczeń powinien uzyskać co najmniej 50% punktów
część praktyczna: uczeń uzyskuje wynik pozytywny po zdobyciu co najmniej 75% punktów

Zdałem. Co teraz?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku obu części egzaminu, uczeń otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w danym zawodzie.

Szczegółowe informacje odnośnie nowej podstawy programowej, a także możliwości zakupu niezbędnych materiałów dydaktycznych dla uczniów przygotowujących się do zdania egzaminu zawodowego, znajdują się na stronie http://sklep.wsip.pl/egzamin-zawodowy-nowa-podstawa-programowa/.

Polub i udostępnij:

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Egzamin zawodowy - jak najlepiej się do niego przygotować?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress