Ciekawostki o j. francuskim, które pomogą w nauce

logo oui je parle francaisJęzyk francuski jest językiem niezwykle ciekawym. Nie jest to język najłatwiejszy do nauki, posiada on ciekawe brzmienie, opanowanie tego języka wymaga nauczenia się jego prawidłowej wymowy z charakterystycznym akcentem. Od dawien dawna język francuski jest kojarzony z językiem elit, dyplomatów, a także artystów. Język francuski należy do grupy języków romańskich. Jest to język ojczysty dla około osiemdziesięciu milionów ludzi. Według szacunków około dwieście milionów ludzi na całym świecie używa języka francuskiego jako głównego. Natomiast dla mniej więcej siedemdziesięciu dwóch milionów osób język ten jest drugim językiem używanym. Jest to jeden z oficjalnych języków urzędowych używanych w wielu organizacjach o zasięgu międzynarodowym. Jeszcze do końca dwudziestego wieku język ten był drugim po języku angielskim najczęściej nauczanym językiem. W miarę upływu lat został on jednak wyprzedzony przez język hiszpański. Obecnie jest to trzeci język na świecie pod względem częstości jego uczenia się.

Nauka każdego języka powinna być ciekawa. Dlatego warto robić sobie w niej przerywniki poszukując na przykład ciekawostek językowych. Dla większości Polaków język francuski kojarzy się tylko z Francją, ewentualnie Belgią i niektórymi prowincjami w Kanadzie. Niewiele osób wie, że język francuski to także język około dwudziestu procent Szwajcarów. Jest to także język urzędowy w Luksemburgu i Monako. W samej Afryce jest ponad dwadzieścia pięć krajów w których można porozumiewać się po francusku. Jest to efekt dawnej kolonizacji Afryki przez Francuzów. Za ciekawostkę należy przyjąć popularność tego języka w krajach azjatyckich takich jak: Laos, Kambodża, Wietnam. Francja jest jednym z nielicznych krajów, który do tej pory posiada swoje kolonie zamorskie. Określane są one mianem la Métropole, natomiast mieszkańcy tych terytoriów nazywani są przez Francuzów métropolitains.

Jaką jedną z ciekawostek o tym języku można przytoczyć  fakt, że w Belgii część mieszkańców posługuje się językiem francuskim, a część językiem flandryjskim. Istnieje więc pewne prawdopodobieństwo iż Belg z Belgiem nie będzie potrafił się porozumieć, pomimo tego że są oni de facto mieszkańcami jednego kraju. Kolejna ciekawostka dotyczy sposobu akcentowania.

W samej Francji jest spora różnorodność tego języka. Można spotkać się z takimi językami regionalnymi jak: bretoński, alzacki, kataloński, baskijski, prowansalski.

8

Różnice w tych językach polegają w głównej mierze na akcencie stawianym w innym miejscu w wyrazie. Kolejną ciekawostką językową wywodzącą się z języka francuskiego jest pochodzenie znanego powszechnie słowa mayday, które na całym świecie oznacza wezwanie pomocy. Słowo to pochodzi z języka francuskiego, a jego pierwowzorem był zwrot m’aidez. W języku francuskim podobnie zresztą jak w wielu innych są słowa bardzo podobne do siebie. W tym wypadku liczy się dokładność, ponieważ przeoczenie jednej literki może oznaczać coś zupełnie innego. Przykładem na to niech będzie wyrażenie un livre które oznacza książkę, po dodaniu jednej małej literki będziemy mieli już une livre czyli nie mniej nie więcej tylko pół kilograma. W tym wypadku należy się bardzo pilnować i być skrupulatnym. Język francuski ma bardzo ładne brzmienie i dlatego nawet przekleństwo jakim jest słowo merde brzmi w tym języku dostojnie i z przekleństwem się nie kojarzy. W nauce języka francuskiego ważne jest to, aby z językiem się osłuchać, więc od początku nauki warto słuchać piosenek w tym języku, aby się z nim bardziej oswoić.

p

Ciekawostką językową z Francji jest również, to że popularne wyrażenie na zdrowie miało swój pierwowzór właśnie w tym kraju. A wzięło się ono od tego, że w czasach kiedy w tym kraju panowała groźna choroba- dżuma, to właśnie tego życzyli sobie mieszkańcy Francji.

W języku polskim mamy sporo zapożyczeń z języka francuskiego są to przykładowo takie słowa jak: menu, jury, czy fopa od faux pas, deja vu.

Pewną ciekawostką są w języku francuskim liczebniki, o ile osoby z umysłem ścisłym i interesujące się matematyką będą być może w stanie zapamiętać i zrozumieć skomplikowane wyrażenie quatre vignt dix. To dla humanisty może być to jednak dość trudny orzech do zgryzienia. Ucząc się tego języka trzeba również sobie poradzić z liczebnikami i znaleźć sposób na to, aby je wszystkie zapamiętać.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że w języku pojawiają się słowa, które nie występują w żadnym innym języku. Do takich słów należy na przykład flaner, które to słowo oznacza człowieka spacerującego bez wyraźnego, określonego celu. Innym tego typu określeniem jest wyrażenie  l’appel du vide oznaczające osobę będącą gotową do skoku w momencie kiedy znajduje się na wysokości.

Nauka francuskiego może okazać się przyjemnym zajęciem, a im bardziej będziemy się w ten piękny język zagłębiać tym bardziej będzie on zaciekawił i intrygował. Dlatego ucząc się języka francuskiego na przykład korzystając z korepetycji online w serwisie Preply warto oddać temu serce i zapał – nauka francuskiego online nie musi być nudna! Język francuski jest pełen niespodzianek i ciekawych wyjątków, których poznanie może być jeszcze większą zachętą by tego języka się uczyć. Można w nim odkryć wiele analogii do języka polskiego, odkryć zwroty, które z pozoru na francuskie nie wyglądają. Jest to język, którego  pewnością warto się uczyć i to bez względu na to ile ma się lat.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (3 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Ciekawostki o j. francuskim, które pomogą w nauce"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress