Obrazy impresjonistyczne – dzieła mistrzów nie tylko w muzeum

Są pewne rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody i zawsze doskonale się prezentują. Takim przykładem może być mała czarna, beżowy trencz czy biała, elegancka koszula. Z kolei w świecie aranżacji wnętrz takim elementem są obrazy słynnych mistrzów. Niezależnie od tego, jakie trendy teraz obowiązują, sztuka przez duże S jest zawsze na topie. Nie musimy wydawać majątku na taką ozdobę. Sięgnijmy po efektowną reprodukcję i zafundujmy sobie wystrój na najwyższym poziomie.

Malarstwo impresjonistyczne odznacza się wyjątkowym charakterem. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z tym a nie innym nurtem. Płótno pokryte jest wyraźnymi pociągnięciami pędzla, kolory nakładane są czystymi plamami niezmieszanej ze sobą farby, a całość kompozycji sprawia wrażenie lekkiej i rozświetlonej. W szczytowej fazie rozwoju oglądane z bliska obrazy przypominały mozaikę złożoną z barwnych punkcików, czego przykładem mogą być prace autorstwa Claude’a Monet. Dopiero, gdy odeszło się na odpowiednią odległość, abstrakcyjna kompozycja nabierała kształtów, odsłaniając przed nami malowniczy pejzaż.

Dzięki temu, że impresjoniści portretowali otaczający ich świat w sposób umowny, bardzo swobodny i wręcz emocjonalny, takie dzieła wymykają się szufladkowaniu. Choć bardzo często są to pejzaże i rodzajowe sceny, noszą one w sobie cechy odrealnienia dzięki temu, że głównym bohaterem jest tutaj gra światła i kolorów, a nie ludzie i przedmioty. To właśnie sprawia, że takie kompozycje będą się znakomicie prezentować i w tradycyjnej, i nowoczesnej aranżacji. Barwne płótno ociepli chłodny w wyrazie współczesny wystrój oraz wprowadzi wrażenie ruchu do minimalistycznej i spokojnej stylizacji. Z kolei tradycyjne tematy obrazów będą pasować jak ulał do eleganckiego gabinetu czy salonu wypełnionego antykami. – wyjaśnił nam ekspert Redro.pl.

Jeśli jesteśmy miłośnikami sztuki i oryginalnych wnętrz, obrazy impresjonistyczne są rozwiązaniem dla nas. Poniżej znajduje się garść pomysłów na to, jak wykorzystać taką dekorację w wystroju mieszkania.

Pejzaże z urokliwych zakątków

W związku z tym, że impresjonizm skupiał się przede wszystkim na roli światła, dużą popularnością cieszyły się widoki z motywem wody. Nadmorskie pejzaże z niewielkimi sylwetkami żaglówek lub romantyczny zachód słońca odbijający się w spokojnej tafli, urokliwy staw pokryty nenufarami albo strumyk płynący przez polne zarośla – każdy z tych widoków dawał artyście pole do popisu, by pokazać swój malarski kunszt. Migające na wodzie refleksy sprawiają, że takie przedstawienia są dynamiczne i dają widzowi wrażenie ruchu. Jest to więc znakomity pomysł, żeby ozdobić takim pejzażem minimalistyczny salon. Zawieśmy wielkoformatowe płótno na ścianie i przełammy oszczędną w wyrazie przestrzeń wyrazistym akcentem. Ciekawą propozycję ma dla nas także ekspert z Redro.pl

Choć możemy nie być przyzwyczajeni do tego, by w łazience wieszać obrazy, drukowane na płótnie kompozycje są wodoodporne, dlatego nie zaszkodzi im wilgoć. Jeśli dysponujemy przestronnym, elegancko urządzonym wnętrzem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby impresjonistyczne dzieło ozdobiło i to pomieszczenie.

Kwiaty w wazonie i na łące

Floralne motywy to jeden z najpopularniejszych tematów malarskich, nic dziwnego więc, że podjął się go także impresjonizm. Obrazy przedstawiają zarówno nastroje łąki porośnięte makami, stokrotkami i chabrami, jak i martwe natury, które przyciągają wzrok wyrazistymi gatunkami – pogodnymi słonecznikami, fioletowymi fiołkami lub bujnymi piwoniami. Kwiatowe obrazy w takiej formie będą pasować jak ulał do rustykalnej aranżacji. Ozdobimy nimi i salon, i kuchnię, i jadalnię. Wnętrze ożywione barwnym akcentem w mgnieniu oka nabiera całkiem nowego charakteru, dlatego to najszybszy pomysł na odświeżenie przestrzeni. Z kolei miłośnikom romantycznych, stonowanych stylizacji z pewnością spodobają się martwe natury Claude’a Monet, na przykład chryzantemy w wazonie, które odznaczają się przygaszoną, pastelową kolorystyką.

Kolor jako główny bohater

W impresjonizmie to nie temat, a tak naprawdę kolor i światło są najważniejsze. Nazwa tego nurtu pochodzi od jednego z obrazów Claude’a Monet „Impresja. Wschód słońca”, który jest doskonałym przykładem tego, o co chodziło artystom. Choć na płótnie widać żurawie i maszty statków, to najistotniejsza jest tutaj feeria barw, wydobywana przez zachodzące słońce. Szukając więc najlepszej kompozycji do swojego mieszkania, możemy się kierować nie tematem obrazu, lecz jego kolorystyką. Oto, co doradził nam specjalista:

W tym roku najgorętszym odcieniem jest Living Coral wybrany przez Instytut Pantone. To pogodny, energetyczny kolor, który każdego wprawi w dobry nastrój. Jeśli szukamy ozdoby, która będzie modna, ale jednocześnie wpasuje się w nasze artystyczne upodobania, znajdźmy impresjonistyczną kompozycję bazującą na takiej właśnie tonacji. Drugim, równie gorącym kolorem jest Spiced Honey wytypowany przez Firmę Dulux. Ten ciepły odcień znajdziemy na wielu obrazach Edgara Degas, które zachwycają ludzi na całym świecie.

Impresjonizm wprowadzony do mieszkania nie tylko nada mu eleganckiego charakteru, ale rozświetli także przestrzeń i ożywi pomieszczenie. Spośród bogactwa wzorów każdy wybierze coś dla siebie, zmieniając tym samym dotychczasowy wystrój mieszkania o 180 stopni.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,6Score

9,6

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Obrazy impresjonistyczne – dzieła mistrzów nie tylko w muzeum"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress