Majtki menstruacyjne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Okres u każdej kobiety pojawia się średnio co 28 dni i trwa przeciętnie 4-7 dni. W tym czasie pojawia się dyskomfort, dolegliwości związane z menstruacją (bóle w dole brzucha, rozdrażnienie) i obawy, czy uda nam się zachować czystość, suchość i świeżość przez cały dzień. Wsród artykułów pomagających utrzymać kobiecie higienę w czasie menstruacji najpopularniejsze są podpaski i tampony. Zaraz za nimi podążają kubeczki menstruacyjne, które choć są dość kontrowersyjne, stale zyskują na popularności. Coraz większe zaufanie zyskują również majtki menstruacyjne, które dają kobiecie największą swobodę i komfort spośród wszystkich wymienionych metod. 

majtki menstruacyjne

Nie trzeba chyba wyjaśniać, czym są majtki menstruacyjne, bowiem łatwo domyślić się, że mowa o bieliźnie przeznaczonej do noszenia w czasie menstruacji. Warto jednak dodać, do tej skróconej definicji, że ideą majtek menstruacyjnych jest calkowite zastąpienie środków higienicznych. Zatem, używając majtek menstruacyjnych można całkowicie zrezygnować z podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Skuteczność ochrony majtek menstruacyjnych porównywalna jest do wydajności czterech tamponów. Należy jednak pamiętać, że należy je zmieniać z taką samą częstotliwością, jak zwykłe majtki.

Majtki menstruacyjne – kiedy warto po nie sięgnąć?

 • w dzień spodziewanego okresu – prowadząc kalendarzyk menstruacyjny jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy rozpocznie nam się okres. Nie jesteśmy jednak w stanie odgadnąć, w którym momencie to nastąpi. Może to nastąpić w podróży, kiedy akurat utknęłyśmy w korku, podczas ważnego spotkania, czy wykładów na zajęciach.
 • w czasie menstruacji – doskonale zastępują środki higieniczne. Jedna para majtek jest równa chłonności czterech tampoonów. Nie tylko mają dużą chłonność, ale także pozwalają zachować suchość i komfort przez cały dzień (lub całą noc).
 • w okresie połogu – w tym czasie wyjątkowo potrzebujemy wygody, swobody i pewności, że nie będziemy miały nieprzyjemnych niespodzianek w czasie, kiedy brak nam odpoczynku i czasu dla siebie, a nasz czas w pełni pochłania dziecko. Często nie mamy czasu na prysznic, czy swobodne skorzystanie z toalety. Dzięki majtkom menstruacyjnym możemy zapomnieć o częstej wymianie podpasek czy wkładów higienicznych.
 • na co dzień z powodu nietrzymania moczu – jest to dość krępujący problem i niezwykle częsty u kobiet. Nietrzymanie moczu może przytrafić się w trakie wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu czy kichnięcia. Są to zwyczajne czynności, a nietrzymanie moczu sprawia, że wiążą się z dyskomfortem, w tym również psychicznym. Pełen komfort i bezpieczeństwo niezależnie od sytuacji i stopnia nietrzymania moczu zapewniają właśnie majtki menstruacyjne.
 • dzień po aktywności seksualnej – nasienie, po odbytym stosunku wypływa na zewnątrz, co o ile nie mamy możliwości zmiany bielizny lub zażycia kąpieli może powodować nieprzyjemne uczucie nieświeżości czy wilgoci. Mając świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce możemy zastosować majtki menstruacyjne, które nie tylko uchronią nas przed wilgocią, ale także zapewnią swobodę ruchów i uczucie świeżości.

Majtki menstruacyjne – zalety ich noszenia

Jeśli jeszcze któraś z was potrzebuje argumentów, by przekonać się do noszenia majtek menstruacyjnych, poniżej kilka najważniejszych:

– szerokie zastosowanie – można ich używać kiedy spodziewamy się okresu, w tracie trwania menstruacji, w okresie połogu, borykając się z nietrzymaniem moczu, dzień po aktywności seksualnej.

komfort i wygoda – zapewniają 100 % suchości, ponieważ majtki chłoną krew i nie pozostawiają uczucia wilgoci, a jedna para jest tak samo wydajna, co 4 tampony.  Ponadto, wszyta wkładka nie przesuwa się, nie przemieszcza, nie powoduje uczucia dyskomfortu. Mogą być stosowane jako dodatek do kubeczków menstruacyjnych czy tamponów.

– oszczędność – kupując majtki menstruacyjne (najlepiej dwie pary, by móc je swobodnie zmieniać i na bieżąco prać) dokonujemy jednorazowej płatności i nie musimy się więcej martwić wydatkami związanymi z artykułami higienicznymi niezbędnymi podczas okresu. Czasami podpaski czy tampony niespodziewanie się kończą lub zapominamy zakupić zapas. W przypadku majtek mensrtuacyjnych takie problemy nas nie dotyczą.

– rozmiar na miarę potrzeb – majtki występują w rozmiarze od XXS do XXL. By były odpowiednio dopasowane należy zapoznać się z rozmiarówką na stronie producenta. Warto także mieć na uwadze, że podczas okresu organizm zatrzymuje wodę i nasze ciało może być odrobinę nabrzmiałe.

– ekologia – decydując się na artykuły wielokrotnego użytku zmniejszamy wyrzucanych śmieci. Wystraczy liczbę zużywanych dziennie podpasek czy tamponów przemnożyć przez liczbę dni trwania okresu, a uzyskany wynik pomnożyć przez dwanaście miesięcy.

Majtki menstruacyjne WIMIN – dlaczego akurat te?

WIMIN to marka tworzona przez kobiety dla innych kobiet, z myślą o zdrowiu, komforcie, świadomości i znajomości swojego ciała oraz jego potrzeb. Majtki menstruacyjne WIMIN to wygoda i pewność niezależnie od dnia okresu i intensywności krwawienia. Są znacznie cieńsze niż podpaski, zawierają również zdobienia, dzięki czemu stanowią subtelny i zmysłowy, a zarazem dyskretny element kobiecej garderoby, niezbędny zwłaszcza podczas menstruacji.

Skład: majtki : 95% bawełna 5% elastan, koronka : 89% poliamid 11% elastan, dzianina podklejana: 50 % bawełna, 50% polyurethan, dodatkowa dzianina chłonna: trójwarstwowa dzianina z fizeliny medycznej (100% poliester). Materiały posiadają certyfikat OEKO-TEX. Majtki produkowane są w Polsce z polskich materiałów.

Jak dbać o majtki menstruacyjne?

Jeśli majtki były używane w trakcie trwania menstruacji, przed włożeniem do pralki należy je zaprać w zimnej wodzie, a następnie uprać z innymi rzeczami w temperaturze do 40 stopni.

Podsumowanie

Majtki menstruacyjne zapewniają 100% chłonności, wygody i swobody ruchów. Używane są w czasie menstruacji, połogu, w trakcie aktywności fizycznej (doskonale chłoną pot), w przypadku plamień, w dni, kiedy ma wystąpić spodziewana miesiączka, po aktywności seksualnej (by pozostałości nasienia nie tworzyły widocznych śladów na ubraniach). Zapewniają wygodę, suchość, oszczędność.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

9,5Score

9,5

Brak komentarzy do "Majtki menstruacyjne - dlaczego warto się na nie zdecydować?"

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Facebook

  Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress