7 sprawdzonych sposobów na za małe buty

Buty przede wszystkim muszą się podobać. Z tego założenia wychodzi większość kobiet kupując eleganckie czółenka, botki czy sandały. Jeśli wymarzony model dostępny jest tylko w sklepie internetowym to nierzadko zdarza się tak, że standardowy rozmiar, który nosimy może okazać się za mały. Czy zwrot jest jedynym ratunkiem w tej sytuacji? Niekoniecznie. Poniżej prezentujemy 7 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że buty przestaną uwierać.

szpilki2

Mrozimy

Najmniej bolesną i zarazem najłatwiejszą metodą, by buty nieco się rozciągnęły jest dokładne wypełnienie ich woreczkami z wodą i włożenie na kilka godzin do zamrażalki. Jak wiadomo woda zmieniając stan skupienia na stały zwiększa swoją objętość i właśnie o taki efekt nam chodzi. Zwróćmy jednak uwagę na to, by woreczki wypełniały obuwie, ale go nie rozpychały, w przeciwnym razie mogą popękać. Po wyjęciu butów z zamrażalki i wyciągnięciu woreczków pozostaje nam tylko pochodzić w nich do czasu, gdy na powrót osiągną temperaturę pokojową.

W strzępach gazet

Jednym z najstarszych sposobów na ratowanie zbyt małego obuwia jest wepchanie w niego porwanych na kawałki i zmiętych strzępów gazet. Tu również musimy zadać o to, by zadanie wykonać jak najstaranniej, tak, by w środku buta nie pozostało wolnego miejsca, a nawet wręcz przeciwnie. Znacznie lepiej jeśli gazety będą wystawać z buta. Dla szybszego efektu gazety można namoczyć w alkoholu lub denaturacie. Ale uwaga! Gdy wkładka jest jasnego koloru takie praktyki grożą odbarwieniem obuwia.

Pod młotek

W celu rozbicia butów możemy również skorzystać z narzędzi z przydomowego warsztatu, a dokładniej młotka. Bardzo dobrze sprawdzi się on w przypadku, gdy w sposób szczególny odczuwamy dyskomfort związany z tym, że nie mieści się w nim pięta. Oklepywanie wewnętrznej strony buta powinno pomóc. Byle nie za mocno.

Uśmiech przez łzy

Jak wiadomo skóra pod wpływem ciepła naszego ciała poddaje się i zaczyna lekko poszerzać. W związku z tym, z problemem ze zbyt małym obuwiem możemy sobie poradzić starając się go po prostu rozchodzić. Chodzenie w zbyt małych butach do czasu aż powiększą się do pożądanego przez nas rozmiaru jest jednak zdecydowanie najboleśniejszym sposobem na rozbicie butów, a więc zadaniem tylko dla naprawdę zdeterminowanych kobiet.

Mokre skarpety

Sposób ten, od poprzedniego różni się tym, że dodatkowym czynnikiem wspomagającym rozciąganie są założone na nogi mokre skarpety. Będzie boleć, ale z pewnością rezultaty staną się szybko widoczne.

Wyrzucamy wkładki

Często winę za zbyt mały rozmiar obuwia ponoszą grube i duże wkładki. Zwiększają one wprawdzie komfort chodzenia, ale sprawiają, że but w rzeczywistości jest znacznie mniejszy. Zamieńmy więc taką grubą wkładkę na cieńszą, a gdy są dwie to po prostu wyrzućmy jedną.

Środki chemiczne w natarciu

Problem ze zbyt małym, zakupionym obuwiem pojawia się stosunkowo dość często, szczególnie wśród pań. Wiedzą o tym producenci środków do konserwacji obuwia, którzy oferują swoim klientom całą gamę preparatów pomagających rozmiękczyć i rozciągnąć obuwie. Nie są one drogie, dlatego też próba rozbicia buta z ich wykorzystaniem z pewnością nie będzie zbyt wielkim obciążeniem finansowym.

Sposoby na za małe buty – praktykuj z głową

Ostateczny efekt naszych zmagań będzie również zależał także od tego z jakiego materiału wykonane jest zakupione obuwie. Porady, które zaprezentowaliśmy powyżej najlepiej sprawdzą się w stosunku do butów skórzanych, które są zdecydowanie najbardziej podatne na rozciąganie.

W przypadku innych materiałów musimy z rozwagą stosować rady, o których mówimy powyżej. Przykładowo butów klejonych lepiej nie rozpychać woreczkami z wodą, gdyż może się okazać, że zamiast je rozciągnąć- zniszczymy. Podobnie ma się rzecz, gdy mówimy o środkach chemicznych. Najlepiej wypróbować je najpierw w najmniej widocznej części obuwia. Nierzadko jest tak, że środek chemiczny nie nadaje się do danego materiału i pod jego wpływem obuwie zmieni strukturę lub kolor. Możemy także próbować sposobów z gazetami czy rozchodzeniem, ale nie mamy pewności, że buty nie popękają.

Znacznie lepiej jest po prostu wymienić buty na większe, więc jeśli tylko jest taka możliwość to nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli jednak nie i żaden z domowych sposobów nie da pożądanego efektu to ostatnią deską ratunku jest szewc. Jeśli wskażemy mu, w którym miejscu buty mają być rozciągnięte to po kilku dniach będziemy mogli odebrać je i przy kolejnym zakładaniu obuwia wreszcie poczuć ulgę.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

0 (0 Votes)

Summary

8,9Score

8,9

Brak komentarzy do "7 sprawdzonych sposobów na za małe buty"

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress