Blogerki komentują głośną kampanię „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”

Pewnie każdemu z Was choćby przez chwilę rzuciła się oczy nowa kampania społeczna Fundacji Mamy i Taty mająca na celu ostrzeżenie kobiet przed decyzją o odkładaniu macierzyństwa. Spot emitowany w TV oraz Internecie ma zachęcać kobiety do rodzenia dzieci. Oprócz tego przekonuje, że pogoń za karierą, podróżami oraz dobrami materialnymi nie są warte poświęcenia dla macierzyństwa.

nie odkładaj macierzyństwa na potem
Internetowe fora, blogi i serwisy społecznościowe aż huczą i wzbudzają w tym temacie wiele kontrowersji. Pojawiło się wiele negatywnych opinii, a na różnego typu stronach krąży wiele memów wyśmiewających kampanię. Czy faktycznie kampania jest klapą?

Absurdalnym staje się kampanijne przesłanie, które można zinterpretować jako hasło „Najpierw dziecko!”. Jako osoba, która „zdążyła ze wszystkim” mówię „Najpierw MAMA!” bo wiem, że nie trzeba rezygnować z marzeń, nie wolno zadręczać się społecznymi stereotypami i przede wszystkim NIE NALEŻY DAĆ SIĘ ZMANIPULOWAĆ! SZCZĘŚLIWA MATKA TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO!!! Proponuję zwrócić uwagę na inny społeczny temat, bardzo jednoznaczny i niezwykle potrzebny. Problem ciąż wśród nieletnich, edukacja rodziców w kwestii rozmów o seksie, antykoncepcji, rodzicielstwie. Moim zdaniem to jest istotny społeczny temat, który warto i trzeba poruszać. – wyznaje Magda M., autorka bloga mamao.pl (źródło: http://mamao.pl/potem-zostalam-mama-dwojki-dzieci/)

Przyzwyczailiśmy się strofować kobiety za odkładanie macierzyństwa. Tymczasem badania jasno wskazują, że wiek nie pozostaje bez wpływu również na mężczyzn. W społeczeństwie krąży sobie mit, że facet to może płodzić jak królik dokąd mu krew w żyłach krąży. Otóż nie. Po 40 spada jakość spermy, trudniej zajść w ciążę, jest większe ryzyko poronienia. Nie wspominając o tym, że dzieci „starszych” tatusiów mają większe szanse na zaburzenia psychiczne i te ze spektrum autyzmu. (źródło: http://wstawtytul.com/lifestyle/nie-odkladaj-macierzynstwa-na-pozniej-nie-odkladaj-myslenia/)

– Myślę, że przy braku stabilizacji życiowej i przede wszystkim braku chęci powiększenia rodziny odłożenie macierzyństwa jest dobrym rozwiązaniem. Niestety nie można odkładać go w nieskończoność, bo tak wymyśliła sobie natura, ale nawet jeśli ostatni dzwonek minie, brak dziecka nie musi wiązać się z samotnością pokazaną na filmie. Ktoś, kto nie ma dziecka może też być szczęśliwy. To, że większość kobiet odczuwa szczęście i spełnienie w roli mamy nie oznacza, że kobieta bez dzieci musi być w takim razie nieszczęśliwa. (źródło: http://marny-puch.blogspot.com/2015/06/kontrowersyjna-kampania-nie-odkadaj.html)

Choć mam liczne znajome i przyjaciółki, które nie mają dzieci mimo, że biorąc pod uwagę biologię dawno dzieci powinny mieć. Dlaczego ich nie mają? To nie wynika z tego, ze robią karierę. Choć cześć z nich robi karierę, bo chcą i mają możliwość rozwijać się w swojej branży. Według tej kampanii porzuciły macierzyństwo, bo chcą się wspinać po szczeblach kariery. To nie prawda.  U nich brak dzieci wynika z braku partnera, z którym mogłyby założyć rodzinę. Na wszystko przychodzi odpowiedni moment. (źródło: http://blog.zapytajpolozna.pl/kampanie-spoleczne/nie-zdazylam-zostac-matka-czyli-jak-nie-trafic-z-kampania/

W dzisiejszym świecie większości ludzi wydaje się, że skoro medycyna pozwala 60-latce na urodzenie trojaczków, to nic złego się nie stanie jeśli poczekają z poczęciem dziecka jeszcze kilka lat. Co gorsza, często zdarza mi się, że stwierdzenie takie pada z ust nie młodych ludzi, ale z ust ich rodziców! Rodziców, którzy sami mieli dzieci w wieku co najwyżej dwudziestu paru lat, a teraz nie chcą być dziadkami, bo czują się jeszcze tacy młodzi! Poza tym uważają, że dzieci najpierw powinny się dorobić domu albo chociaż mieszkania, zdobyć wysoką pozycję zawodową, a potem pomyśleć o swoich dzieciach. (źródło: http://tygrysiaki.pl/nie-odkladaj-macierzynstwa-na-potem/)

Dziś, pomimo zapewnień w naszym państwie i różowych obietnic wielu tysięcy w prezencie, my kobiety, nie mamy wsparcia. W pracy tylko czyha się na nasze stanowiska. Nie bez powodu kierownicze stanowiska przejmują często mężczyźni. Oni przecież nie rodzą dzieci, nie biorą zwolnienia, kiedy maluch jest chory. To nie im ucina się premie za nieobecność. Późne macierzyństwo – bądź decyzja o nieposiadaniu dzieci – nie jest często spowodowana tym, że kobieta tych dzieci nie chce mieć. Chcąc dla siebie lepszego życia, niż za czasów PRL-u, musi pracować! (źródło: http://tomitobi.pl/nie-zdazylam-zostac-mama-bo-musialam-zarobic-na-chleb/)

Dorośli mają mózgi – kobiety również Fundacjo! – i umieją decydować o swoim życiu. A pani w wymuskanej willi jest przeciętnej Polce tak obca, jak Krystle z Dynastii. Ale spoko, moje koleżanki kończące studia, albo te od umów czasowych, razem z dziewczynami walczącymi o zdolność kredytową obejrzą ten spot i na pewno pomyślą O BOŻE CZAS NA DZIECKO. Na pewno je przekonacie. Mhm. Oczywiście ich faceci nie myślą o dzieciach – o nich nic w spocie nie ma, to pewnie ich nie dotyczy ten temat. (źródło: http://koralowamama.blogspot.com/2015/06/nie-zdazyam-zostac-mama.html)

Ale pewnie w części przypadków kampania poruszy cokolwiek inne uczucia, zwłaszcza u tych, co niemal co miesiąc sprawdzają, czy magiczne dwa paski pojawią się na teście. I ich wewnętrzny głos pewnie krzyczy z rozpaczy, że taka kampania, to żart jakiś. Przecież oni chcą, o niczym innym nie marzą, jak tylko usłyszeć krzyk dziecka, a tu… szara rzeczywistość. I ponure insynuacje, że niby tacy z nich egoiści. (źródło: http://lobuzowy.pl/nie-zdazylam-zostac-mama/)

Akcja społeczna Fundacji Mamy i Taty ma być prowadzona do końca września, jednak czy przyniesie zamierzony efekt? Cel dotarcia do dużej ilości odbiorców został niewątpliwie spełniony. Czy jednak forma jaka została zaproponowana wpisuje się w nasze krajowe realia? Ile z nas ma to wszystko, co kobieta występująca w emitowanym spocie? Pytań można zadawać bez końca, a teraz odpowiedz sobie przed sobą samym: „Kiedy jest dla mnie odpowiedni czas na założenie rodziny?”.

Polub i udostępnij:

Ocena

User Rating

5 (2 Votes)

Summary

9,8Score

9,8

author-avatar

Zachęcamy do kontaktu wspolpraca@vitwoman.pl

Brak komentarzy do "Blogerki komentują głośną kampanię "Nie odkładaj macierzyństwa na potem""

    Skomentuj

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Facebook

    Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress